RECENZE: Herecké hvězdy táhnou pohádku O vánoční hvězdě. Sázka na jistotu se vyplatila

Letošní rok je v mnoha ohledech výjimečný, Česká televize však i letos zvládla natočit pohádku pro Štědrý večer. Rozhodně se na ní nešetřilo, což dokazuje obsazení plné hereckých hvězd. Přijetí role rozhodně žádná z nich litovat nemusí.

Reklama

Karel Janák si na sebe upletl bič poměrně zdařilou loňskou štědrovečerní pohádkou Princezna a půl království, přesto se rozhodl přijmout výzvu a v letošním roce si to celé zopakovat. U pohádky O vánoční hvězdě se navíc podílel i na scénáři, který je společně s námětem zásadní pro úspěch u diváků.

O nejedné hvězdě bylo možné mluvit už při pohledu na obsazení snímku, které samo o sobě slibovalo zajímavou podívanou. Tvůrci měli před kamerou třeba Terezu Ramba, Annu Geislerovou, bratry Hádkovy či Vojtěcha Kotka, kterému svěřili hlavní roli učitele Václava.

Prostý muž v jeho podání si odmítá přiznat, že je zamilovaný do princezny Amálky, ačkoliv se na ni každý večer chodí dívat, jak bruslí na zamrzlém jezeře. Pomoci se mu ale rozhodne hvězda Denička, která na Zemi vyhasíná, sílu jí však může dodat čistá láska. Nemá to však vůbec jednoduché.

Nejprve naráží na nepochopení u samotného Václava, především jí ovšem dělá potíže Proxima. V hlavní záporné roli zazářila – jak se na hvězdu sluší a patří – Anna Geislerová, které děti nebudou mít žádný problém uvěřit zlé úmysly.

Janák se i napodruhé v pohádce obešel bez prince. Vadou na kráse spíš může být, že do role princezny obsadil zahraniční herečku Leonie Brill, čehož si bystřejší diváci jistě všimli při jejím prvním setkání s Deničkou. Dabing ve štědrovečerní pohádce působí jako pěst na oko.

Zraky fanoušků naopak stoprocentně ulpí na překrásných kulisách zasněžených Tater či zámků Žleby nebo Kačina. Celkem originálně pojali filmaři také způsob vyobrazení hvězdného nebe, ze kterého Denička spadla mezi obyčejné smrtelníky.

Na zemi si ale také nejsou všichni lidé rovni, letošní štědrovečerní pohádka se tak zařadila mezi ty, které sledují tradiční linku, kdy se prostý člověk zamiluje do na první pohled nedostupné princezny, jejíž srdce se snaží získat.

Václavovi je největší pomocnicí právě hvězda spadlá z nebe, která mu svým chováním umožňuje se seznámit se vznešenou mladou dámou. Ta, jak už to tak v podobných příbězích bývá, si má vybrat ženicha z řady urozených pánů.

Princezna nikoho z nich nechce a iniciativy se chopí sama, když učitele vyzve, aby se o její ruku ucházel také. Boj o ruku následně naplno vypukne také mezi hvězdami.

Mezi těmi hereckými vyčnívá ve snímku, jehož šťastné rozuzlení snad ani není nutné zmiňovat, hlavně Tereza Ramba v roli Deničky. Česká televize i díky ní a práci týmu kolem režiséra Janáka opět připravila pro Štědrý večer obstojnou pohádku, které se dá nepochybně vytknout nedostatek originality. Sázkou na jistotu se ale nedalo nic pokazit.

Hodnocení: 60 %

O vánoční hvězdě

Vojta Kotek a Leonie Brill v pohádce O vánoční hvězdě.

Česko, 92 minut, 2020

Režie: Karel Janák

Scénář: Karel Janák, Michal Čunderle

Hrají: Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Leonie Brill, Anna Geislerová, Ondřej Sokol, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Martin Huba, Zlata Adamovská a další

Témata:  Vojtěch Kotek recenze Česká televize EuroZprávy.cz Pohádky Tereza Voříšková (herečka) film O vánoční hvězdě

Související

Česká televize DOMÁCÍ

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

Česká televize, ilustrační foto DOMÁCÍ

Ředitelé ČT a ČRo: Novela o střetu zájmů novinářů veřejnoprávních médií má okleštit nezávislost

Navrhované zavedení povinnosti novinářů veřejnoprávních médií dokládat příjmy je dalším z pokusů o okleštění nezávislosti Českého rozhlasu a České televize a o vystupňování tlaku na novináře pracující v nejdůvěryhodnějších českých médiích. Uvedli to dnes ve společném prohlášení generální ředitel ČT Petr Dvořák a šéf Českého rozhlasu René Zavoral. 

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 11 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 13 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 15 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama