RECENZE: Post-apo seriál Evropské kmeny atakuje Dark, ale brzdí jej pomalý start

Je rok 2074 a Evropa je rozervána apokalypsou. Zemi opět vládne příroda a lidé žijí v kmenech, které soupeří o nadvládu nad územím i zdroji. Trojice sourozenců se kvůli své zvědavosti dostane do situace, v níž musí bojovat o vlastní život. Proto se rozhnodou, že se pokusí změnit osud celého Starého kontinentu.

Reklama

V posledních letech se začaly objevovat zajímavé Evropské projekty, které se nebojí koketovat se tématy science fiction, které bylo v předchozích letech doménou převážně americké produkce. Evropské kmeny (Tribes of Europa) jsou jedním z pořadů, které jednak ukazují, že i na Starém kontinentu umíme natáčet i něco jiného než dramata a pořady založené na historických událostech.

Globální katastrofa zasáhla svět a vládu nad Evropou převzala příroda. Zbytky lidí jsou roztroušeny po divokém světě a sroceny v malých kmenech nebo státečcích mezi sebou bojují o nadvládu nad územím a zdroji.

Trojice sourozenců žije v kmenu, který se snaží neplést do okolních záležitostí a skrytě přežívat v souladu s přírodou. Zvědavost je však přivede k objevu, jenž přivede zkázu na jejich kmen. Všichni naštěstí přežijí, ale jsou donuceni bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu.

Velkou předností seriálu jsou poměrně neokoukané tváře, z nichž vyčnívá Oliver Masucci. Tohoto charismatického padesátníka nejspíš budete znát ze seriálu Dark. Oliver dokáže pro sebe urvat každou minutu na obrazovce a táhne seriál nahoru. Především v prvních dílech, které jsou oproti gradujícímu závěru poněkud slabší.

To nás přivádí také k nejviditelnější slabině seriálu, první dva z šestice dílů svou kvalitou značně zaostávají za zbývající čtveřicí. Konkrétní příčina se hledá těžce, ale jistou dávku viny na tom nese nepřesvědčivé představení hlavních hrdinů, k nimž si divák vybuduje vztah až později.

Vizuální stránka seriálu je poměrně zajímavá a kulisy rozpadajících se budov působí velmi realisticky. Lokace však evokují dojem až přílišné vypiplanosti, který poněkud ruší pracně budovanou syrovost a neutěšenost rozvrácené civilizace. Pohledy z dronu na zalesněnou evropskou divočinu se však neomrzí a působí jako příjemný odpočinek od zdevastovaného světa. Není bez zajímavosti, že velká část seriálu se natáčela také v Česku takže v obsazení narazíte i na české jména.

Za seriálem Evropské kmeny stojí produkční skupina Wiedemann & Berg, která produkovala úspěšný postapokalyptický sci-fi seriál Dark. Je vidět, že dvojice zkušených producentů Quirin Berg a Max Wiedemann ukazuje, že tento žánr skutečně umí a dokáže pohlídat tvůrce tak, aby z jejich nápadů vytáhnuli to nejlepší.

Celkově se jedná o poměrně zajímavý seriál, který těží ze zajímavého nápadu. Největším problémem je trochu drhnoucí představení postav, s čímž se pojí pomalejší rozjezd. Jakmile se s jednotlivými charakter sžijete, seriál rázem chytne druhý dech a tempo i děj rázem začne gradovat. Evropské kmeny rozhodně stojí za shlédnutí, ale musíte jim dát alespoň dva, ideálně tři díly, než Vás děj pořádně chytne – pak Vás již nepustí. Bez slabšího úvodu by seriál klidně mohl atakovat hodnocení přesahující sedmdesát procent, takto zůstává slušných pětašedesát.

Celkové hodnocení: 65 %

Tribes of Europa (1. série 2021)

Hrají: Henriette Confurius, Oliver Masucci, David Ali Rashed, Emilio Sakraya, Melika Foroutan, Alain Blazevic, Pavel Bédi, Benjamin Sadler, Klaus Tange, Matteo van der Grijn, Hoji Fortuna, Jeanette Hain, Jim High, Robert Maaser, Christopher Rygh, Ana Ularu, Adam Vacula, Iva Šindelková, Robert Finster, Michaël Erpelding, Karel Dobrý, Leonard Kunz, Richard Zeman, Janek Gregor, Jannik Schümann, Yemi Akinyemi, Jordan Haj, Zdeněk Piškula, Lukáš Novotný

Režie: Florian Baxmeyer, Philip Koch

Scénář: Philip Koch

Kamera: Christian Rein

Hudba: Clinton Shorter

Témata:  seriály recenze EuroZprávy.cz Netflix žánr: akční sci-fi Zdeněk Piškula Apokalypsa Serial "Evropské kmeny" Oliver Masucci (herec)

Související

BYZNYS

Růst počtu předplatitelů Netflixu výrazně zpomalil

Růst počtu předplatitelů Netflixu v prvním čtvrtletí výrazně zpomalil kvůli polevování pandemie nemoci covid-19 a nedostatku nových filmových a seriálových hitů. Přibyly jich necelé čtyři miliony na celkových 208 milionů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv v průměru odhadovali, že nových předplatitelů bude 6,25 milionu. Americká internetová televize to oznámila v úterý po uzavření burz a její akcie vzápětí odepsaly 11 procent.

REVUE

Podpora růstu a dokonalého vzhledu vlasů: Vsaďte na kvalitní kolagen

PR ČLÁNEK - Krásné vlasy jsou pro nás pro všechny velmi důležité. Vždyť právě ony jsou jedním ze základních stavebních kamenů naší vizáže. Najít člověka, který by nechtěl mít krásné zdravé vlasy, by bylo přinejmenším složité. Zejména ženy usilují o co nejkrásnější vzhled svých vlasů a je jedno, zdali mají krátké, nebo naopak dlouhé. Že zrovna vaše vlasy takto nevypadají? Na vině může být spousta různých faktorů. Možná vám zrovna dvakrát nepřejí genetické predispozice. Třeba také dochází k mnohým chybám při péči o vlasy. Tak jako tak se vyplatí vsadit na jejich správnou výživu. Vlasy potřebují aminokyseliny, jež se jim musí dodávat v dostatečném množství. Právě díky nim dokáže lidské tělo vytvořit mnohem silnější vlasový keratin. A kde se takové aminokyseliny nachází? Jsou součástí kolagenu. Právě on stojí za posílením vlasů a za zpevněním pokožky. My se na jeho pozitivní účinky podíváme podrobněji právě v tomto článku. Nejprve se ale budeme věnovat problematice vypadávání vlasů.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před 11 minutami

před 14 minutami

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před 15 minutami

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před 19 minutami

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před 21 minutami

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před 24 minutami

před 29 minutami

před 32 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před 35 minutami

před 36 minutami

před 39 minutami

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

před 42 minutami

Summit NATO bude v červnu, lídři proberou ruskou agresi

Šéfové států a vlád zemí Severoatlantické aliance se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.

před 45 minutami

před 48 minutami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama