RECENZE: Pár přátel, večeře a nevšední hra, jež odhalí Téměř dokonalá tajemství

Německá variace úspěšné italské komedie s prvky sociálního dramatu (Naprostí cizinci) kopíruje originál, některé dialogy jsou téměř doslovným překladem. Přenést jiskřivou atmosféru se jí však nedaří. Rovina psychologického dramatu je na mnoha místech okřesaná na minimum, což v kombinaci s méně zdařilou komediální částí snímku viditelně ubližuje.

Reklama

U italského originálu z roku 2016 ještě chvíli zůstaneme. Snímek Naprostí cizinci se totiž dostal do Guinnessovy knihy rekordů, jako snímek s největším počtem předělávek. V oficiálním zápisu z léta 2019 stojí, že během tří let bylo natočeno osmnáct předělávek. Snímek Téměř dokonalá tajemství je tedy devatenáctý remake běhm čtyř let.

Základní premisou filmu je umístění telefonů všech dotyčných na stůl s podmínkou, že veškerá komunikace proudící přes ně musí být veřejná. Velmi jednoduchá zápletka se rázem zvrhne, protože na povrch začnou vyplouvat věci, které by mnozí nejraději udrželi pod pokličkou.

Jestliže originál zdařile pracoval s tempem, během něhož prokládal dramatické části s oddechovými pasážemi, německá verze od režiséra Bora Dagtekina (Fakjů pane učiteli) si s tímto tempem neví příliš rady. Čeřit dusivou atmosféru se příliš nedaří a počet vtípků, které zahučí publikem, je žalostně malý. Ze série filmů Fakjů pane učiteli budete znát také herecké obsazení, které ač se snaží, tak nedokáže zapřít svůj původ v německé herecké škole.

Vykleštění psychologické roviny snímku na nutné minimum pak způsobuje, že je o poznání těžší začít sympatizovat s jednotlivými postavami. Každý z nich si s sebou nese něco, co je svým způsobem odpudivé a zkrátka není důvod někomu fandit.

Jednotlivé peripetie stále gradují a za chvíli se zdá, že v trojici šťastných párů nezůstane kámen na kameni. Dekompozice vztahů pokračuje a vyúsťuje do téměř úplného rozkladu jednotlivých svazků. Jenže jsme přece v komedii a takhle to skončit nemůže, o což se postará posledních pár minut, které vůbec nesedí do kompozice celého snímku a působí jako nutná úlitba žánru. Divák se ani nedočká rozuzlení všech dějových linek, načež přichází finální scéna ve smyslu „co jsme si, to jsme si, všecko dobrý“.

Původní snímek je možné charakterizovat jako komediální drama či komedii s prvky sociálního a psychologického dramatu. Italská nátura zkrátka celému konceptu prospívá a vyhrocené situace díky ní působí věrohodně, stejně jako jejich rychle uklidnění. Zkrátka si řeknete: „Jižanský temperament“. Německá verze sice vizuálně vypadá poměrně dobře, ale provedená lobotomie témat neodpovídajících svým vyzněním současnému trendu přehnané korektnosti ubírá snímku na jeho intenzitě. Výsledkem je průměrná komedie dotýkající se aktuálních témat, která postrádá emocionální hloubku, jež dokonale zmuchlá a zahodí poslední pětiminutovka. Bohužel ani český dabing na úrovni televizní produkce snímku neprospívá.

Celkové hodnocení: 45 %

Téměř dokonalá tajemství (2019)

Hrají: Levi Eisenblätter, Florian David Fitz, Jella Haase, Karoline Herfurth, Frederick Lau, Elyas M'Barek, Jessica Schwarz, Wotan Wilke Möhring

Režie: Bora Dagtekin

Scénář: Bora Dagtekin, Paolo Genovese (původní scénář)

Kamera: Moritz Anton

Hudba: Egon Riedel

Německo / 111 min / komedie

Témata:  filmy Kina recenze EuroZprávy.cz Bontonfilm Téměř dokonalá tajemství

Související

Jiřina Bohdalová při premiéře hry Gin Game v pražském Divadle Na Jezerce. Divadlo

Jiřina Bohdalová a její „život mezi slzami a smíchem“. Herečka slaví významné jubileum

Na podzim roku 2020 vyšla kniha vzpomínek Můj život mezi slzami a smíchem. Název knihy napovídá, jaký život Jiřina Bohdalová prožila. Od krásného dětství, prvních filmových krůčků, přes předčasnou dospělost, kdy se po zatčení otce musela postarat o celou rodinu, k prvním filmovým a divadelním rolím, televizní kariéře, velkým rolím, které zůstanou nezapomenutelně zapsané v srdcích diváků, při kterých se opakovaně smějí i pláčou.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 4 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 6 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 6 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama