Ekonomická krize na obzoru? Čína táhne svět ke dnu

New York/Šanghaj - Rekordním propadem zahájily nový týden čínské akcie a jejich hlavní indexy ztratily přes osm procent, což je nejvíc za osm a půl roku. Akciové burzy padaly v celé Asii a navázaly na páteční globální výprodej vyvolaný nepříznivými údaji z čínské ekonomiky.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Šanghajská akciová burza zažila nejhlubší jednodenní ztrátu od roku 2007. Přišla tím už o všechny letošní vysoké zisky. Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce. Globální výprodej spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která prohloubila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což signalizoval už dřív.

Pád čínských akcií se promítl do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Pod vlivem dalšího propadu na čínských burzách zahájily dnes prudkým poklesem i evropské akciové trhy. Pokračuje také pokles cen komodit v čele s ropou, což je trh, který v poslední době sráží zejména ochabování čínské poptávky. Barel dnes v přepočtu stojí 925 korun, ještě před rokem přitom vyšel na 2500.

Ztráty se projevují u nadnárodních společností i jednotlivců. Před čtrnácti dny přistoupila Čína k devalvaci měny a hodnota akcií tak klesla o neuvěřitelných pět trilionů dolarů. Nadnárodní podniky za tu dobu přišly o 230 miliard dolarů (v přepočtu asi 5 a půl bilionů korun).

O ohromné sumy přicházejí i nejbohatší lidé světa, každý den se jedná o desítky miliard dolarů. Například zakladatel Microsoftu Bill Gates přišel v uplynulých dnech o 1,4 miliardy dolarů (33,6 miliard korun), šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi se zase účet ztenčil o 1,9 miliard dolarů (45 miliard korun).

Zpomalování hospodářského růstu v Číně by ale mělo mít pouze omezené dopady na německou ekonomiku. Uvedla to dnes podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva hospodářství. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

"Sledujeme vývoj v Číně velmi pozorně. Bezprostřední důsledky pro německou ekonomiku by však měly být omezené," řekla mluvčí. "Vývoz do Číny je pro německou ekonomiku důležitý, jeho podíl (na celkovém exportu) však činí pouze 6,6 procenta," dodala. Upozornila, že hlavním motorem růstu německého exportu je nyní poptávka v Evropské unii.

Německá centrální banka Bundesbank minulý týden uvedla, že německá ekonomika bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Současně však varovala, že vyhlídky světové ekonomiky zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně.

Témata: Čína | Burza NYSE | Ekonomika
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co čeká světovou ekonomiku? Profesor poukázal na klíčové faktory

31.07.2020 00:01 NÁZOR – Vývoj na finančních trzích a důvěra investorů v budoucnost nám mohou hodně napovědět o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama