Teror v Paříži finančními trhy výrazněji neotřásl

Tokio/Paříž - Na sérii teroristických útoků v Paříži reagovaly také finanční trhy. Kurz eura dnes v Asii klesl a pokračoval ve svém sestupu k minimum za více než šest let. Dle analytiků by ale mělo jít pouze o přechodný jev. Později se ukázalo, že měli pravdu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jednotná evropská měna vykazovala kolem 20:00 SEČ vůči dolaru pokles o 0,8 procenta na 1,0690 USD. Nacházela se tak nedaleko nejslabší úrovně za šest a půl měsíce. Euro bylo nicméně pod tlakem již před pátečními útoky, a to kvůli očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) bude pokračovat v uvolňování měnové politiky.

Dolar naopak těží z rostoucího přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let.

Podle ekonomů může všeobecný charakter pátečních útoků, na rozdíl od lednových zacílených akcí v Paříži, poškodit cestovní ruch Francie, který se na výkonu její ekonomiky podílí 7,5 procenta. Málokdo ale čeká podobně výrazné dopady, jaké měly na trhy útoky teroristů na New York z 11. září 2001.

Panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování ztrácel asi 0,4 procenta, hlavní index francouzských akcií CAC 40 pak odepisoval kolem 0,6 procenta. Během dne navzdory počátečnímu poklesu posílil o 0,2 procenta a uzavřel na 1460,76 bodu. Hlavní index francouzských akcií CAC 40 ztratil pouze 0,1 procenta. Výrazný pokles nicméně zaznamenaly akcie řady podniků působících v oblasti cestovního ruchu.

Pod tlak se dostaly rovněž akcie prodejců luxusního zboží, například společností Hermes, LVMH a Kering, na jejichž tržbách se velkou měrou podílejí turisté navštěvující Paříž.

Asijské burzy všeobecně oslabovaly a jejich nejširší index MSCI klesl o téměř 1,5 procenta, což byl nejvýraznější denní pokles od 29. září. Index tokijské burzy Nikkei 225 oslabil o jedno procento, což ale dnes negativně ovlivnily také údaje o horším vývoji japonské ekonomiky. Čínským akciím se nakonec podařilo smazat předchozí ztráty a skončily s mírným ziskem.

Teroristické útoky nicméně vedly k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata tak dnes zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Žlutý kov zdražil až o 1,4 procenta na desetidenní maximum 1097,90 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama