Vývoj ceny ropy? Experti se pletou, tvrdí americký odborník

Washington – Současné nízké ceny ropy mají významný vliv na vývoj světových ekonomik. Daniel Dicker, obchodní poradce s dlouholetou zkušeností v oblasti obchodování s ropou, se ale domnívá, že už v roce 2017 by se mohla cena ropy vyšplhat do tříciferných čísel.

Přidejte svůj názor

Těžba ropy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dicker uznává, že jeho předpověď může někomu připadat příliš „divoká", ale trvá na tom, že do konce roku 2017 by ceny ropy mohly znovu vstoupit do tříciferných hodnot. V roce 2018 by pak mohla být cena ropy na 120 dolarech za barel.

Uvádí, že k těmto závěrům došel po přezkoumání odhadů změn nabídky a poptávky. Poptávka bude odhadů analytiků postupně růst během celé druhé poloviny desetiletí.

Dále upozorňuje, že nízké ceny postupně zpomalily růst produkce. Ta zatím však stále převyšuje poptávku a podle některých analytiků se to v dohledné době nezmění, což by znamenalo, že nízké ceny ropy přetrvají i nadále. S tím ale Dicker nesouhlasí.

Uvádí, že jiní experti zohledňují pouze situaci ve Spojených státech. Upozorňuje například na problémy v Brazílii a „pravděpodobný konec utrácení v rámci všech nových ruských ropných projektů".

Varuje také, že finance vložené do projektů na prozkoumání nových nalezišť ropy zřejmě přinesou menší množství nové ropy a nabídka by tak mohla za poptávkou začít zaostávat

Loading...
Témata: ceny ropy | Ekonomika | ropa
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko se řítí do krize? Ekonomika klesla nejvíc od roku 2014, Covid-19…

17.02.2020 09:04 Japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla v celoročním přepočtu o 6,3 procenta, což byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama