Akcie v Rijádu kvůli protikorupční razii oslabily

Rijád - Akciový trh v Rijádu dnes oslabil, nejvíce ztrácela investiční společnost Kingdom Holding prince Valída bin Talála. Trh tím reagoval na protikorupční razii, po které bylo v sobotu zatčeno 11 princů a současní i bývalí ministři.

Přidejte svůj názor

Saúdská Arábie

Mezi zadrženými je právě i princ Valíd bin Talál, miliardář a světoznámý investor s podíly v mnoha společnostech v západním světě.

Hlavní index burzy v Rijádu Tadawul v prvních minutách po začátku obchodování ztrácel až 2,3 procenta, než se zotavil a ztrátu zmírnil asi na půl procenta. Pohyboval se tak blízko 6925 bodů. Akcie s poklesem kurzu převážily nad ziskovými akciemi v poměru 155 k 15. Investiční společnost Kingdom Holding odepisovala až 9,9 procenta. Panickému výprodeji ale burza unikla, ceny některých blue chips, tedy nejkvalitnějších akcií na trhu, se příliš nezměnily.

Televize Al-Arabíja uvedla, že korunní princ Muhammad bin Salmán založil nový protikorupční výbor, který razii inicioval. Vedle 11 princů byli zadrženi čtyři současní ministři a desítky ministrů minulých vlád, spolu s nimi i několik prominentních podnikatelů. Zátah podle analytiků posiluje mocenské postavení korunního prince.

Pokles kurzů akcií souvisí s obavami, že zadržení podnikatelé budou teď nuceni odprodat podíly v některých firmách, což by mohlo způsobit prodejní tlak, a tedy další pokles kurzu. Také lze očekávat, že klesne objem nových investic na trhu. Místní investoři by ale upevnění moci korunního prince mohli přivítat, protože by tím do budoucna mohla klesnout nejistota. Rychleji by se pak mohly pohnout i plánované ekonomické reformy, včetně privatizace a nových rozvojových projektů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výsledky voleb obchodníky nezaskočily: Americké akcie zahájily dnešní…

07.11.2018 17:29 Americké akcie zahájily dnešní obchodování růstem. Výsledky voleb, v nichž demokraté v úterních…

Dolar na trzích po volbách v USA oslabuje

07.11.2018 09:59 Dolar dnes na devizových trzích ve světě oslabuje. Obchodníci tak reagují na fakt, že demokraté v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama