Akcie v USA oslabily, dramatický nárůst počtu případů koronaviru budí obavy

Americké akcie v pátek prudce oslabily, protože úřady v některých částech Spojených států kvůli růstu počtu případů nákazy koronavirem omezují podnikatelské aktivity. Finanční společnosti se navíc dostaly pod tlak poté, co americká centrální banka (Fed) omezila největším komerčním bankám v USA výplatu dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup vlastních akcií.

Ekonomická krize, ilustrační foto

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 2,84 procenta a uzavřel na 25.015,55 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,42 procenta na 3009,05 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,59 procenta na 9757,22 bodu.

Státy Texas a Florida nyní vzhledem k novému nárůstu infikovaných po týdnech uvolňování opět zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. "Vidíme docela dramatický nárůst počtu případů," uvedl analytik Kevin Grogan ze společnosti Buckingham Strategic Wealth. "Pokud lidé začnou mít opět pocit, že není bezpečné jít se někam najíst nebo vyrazit na nákupy, může to mít opravdu negativní dopad na akciový trh," dodal.

Na akciovém trhu navíc panuje nejistota ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou v souvislosti s neshodami kolem Hongkongu a Tchaj-wanu.

Výrazný pokles dnes utrpěly akcie společnosti Facebook, protože americká telekomunikační firma Verizon Communications a britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever se připojili k bojkotu reklamy na její internetové sociální síti.

Na devizovém trhu se dnes kurz amerického dolaru vůči koši předních měn výrazněji nezměnil. Samotné euro si v pátek kolem 22:00 SELČ vůči dolaru připisovalo necelou desetinu procenta na 1,1225 USD.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Související:

Právě se děje

reklama