Akcie v USA v reakci na oznámení WHO výrazně oslabily

Akcie ve Spojených státech dnes obrátily směr a výrazně oslabily. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. K nejistotě na akciových trzích přispěla i s skutečnost, že americký prezident Donald Trump dosud neohlásil opatření proti ekonomickému dopadu pandemie, jak se čekalo.

Ilustrační foto

Index Dow Jones odepsal 5,86 procenta na 23.553,22 bodu. Poprvé od finanční krize 2008 vstoupil na medvědí trh. Tak se říká situaci, kdy index ze svého maxima sestoupí alespoň o 20 procent.

Širší index Standard & Poor's 500 odepsal 4,89 procenta, na 2741,38 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 4,70 procenta, na 7952,05 bodu. Oba posledně zmíněné indexy během seance nakrátko také vstoupily na medvědí trh.

K nejistotě na akciových trzích přispěla zpráva agentury Reuters, že Bílý dům nařídil zástupcům zdravotnictví, aby jednání za podléhající utajení.

"Spoustě lidí se nelíbí, že někdo pocítí potřebu informačního embarga," komentoval situaci Sal Arnuk z makléřské firmy Themis Trading. "Člověk si pak myslí, že se obávají čím dál horších čísel, která jsou tak špatná, že chtějí americkou veřejnost proti této informaci zaštítit," dodal.

V úterý americké akciové trhy po pondělním propadu, nejvyšším denním propadu od finanční krize v roce 2008, oživily a výrazně posílily i díky očekávání, že prezident Trump ohlásí "velká" podpůrná opatření.

Dosud ale americký prezident pouze dnes na twitteru napsal: "Jsem plně připraven využít moci federální vlády v boji s koronavirem." Později uvedl, že se k Američanům ohledně pandemie promluví ještě dnes v hlavním vysílacím čase (ve čtvrtek po 01:00 SEČ).

Britská centrální banka (BoE) dnes nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta. Základní sazbu snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli nepříznivým dopadům referenda o brexitu srazila na minimum. Sazba je dokonce teď níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.

Globální trhy v posledních týdnech vyděsily zprávy o rychle se šířícím onemocnění způsobeném novým koronavirem, kvůli kterému byly narušeny dodavatelské řetězce, cestování a byla přijata drastická opatření s cílem omezit šíření nemoci v Itálii i jinde na světě.

V pondělí navíc náladou na trhu otřásla skutečnost, že Rusko a Saúdská Arábie zrušily dohodu o koordinovaném snížení těžby a slíbily, že svoji těžbu naopak zvýší, zatímco poptávka po ropě slábne. Ceny ropy tak v pondělí klesly nejvíce od války v Perském zálivu v roce 1991.

Americký dolar dnes kvůli obavám z dopadů pandemie oslaboval vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu v nejisté době.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal kolem 21:00 SEČ o 0,1 procenta na 96,52 bodu. Euro vůči dolaru klesalo o dvě desetiny procenta na 1.1279 USD. Dolar vzhledem k japonskému jenu ve stejnou dobu klesal o 1,25 procenta na 104,32 JPY.

Libra po nečekaném snížení základního úroku britskou centrální bankou rostla, ale později zisky smazala.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Související:

Právě se děje

reklama