Světové akciové indexy klesly na nová letošní minima

Světové akciové indexy v současné době klesly na nová letošní minima. Před propady na trzích se ale nyní není kam schovat, propadá se vše od akcií po dluhopisy, investiční nástroje ETF, drahé kovy až po kryptoměny, vyplývá z aktuální analýzy společnosti XTB.

Ilustrační foto

"Akciové trhy jsou také barometrem ekonomické nálady a již nyní odrážejí nejistotu, do které se řítíme," řekl dnes ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Akcie podle něho zpravidla klesají o několik měsíců dříve, než začnou klesat makroekonomická data. Největší americký index S&P 500 tak má za sebou nejhorší týden od března 2020 a poprvé od dubna 2021 se dostal zpět pod 4000 bodů. Technologický index Nasdaq je ze svého maxima o více než 25 procent níže, zatímco pražský index PX díky svým defenzivním titulům odepsal podle Hájka "jen" přes 11 procent. Klesají však i ta nejbezpečnější aktiva vůbec, tedy státní dluhopisy, doplnil.

Dopady ruské agrese na světovou ekonomiku podle něj přišly v nejméně vhodnou chvíli, kdy celý svět teprve začal boj s rostoucí inflací. Tu primárně způsobila umělá stimulace poptávky prostřednictvím navýšení objemu peněz v ekonomice. Rusko je však vývozce nejen několika zásadních komodit, jako jsou nikl, zinek nebo pšenice, ale především energetických komodit, jako jsou ropa a plyn, dodal Hájek.

Stěžejním článkem pro světovou ekonomiku jsou podle něj nyní ty stejné instituce, které ji pomohly dostat během pandemie zpět na nohy, tedy centrální banky. Ty nyní začaly rychle utahovat šrouby měnové politiky a uzavírají kruh tím, že se vyššími sazbami snaží domácí poptávku zchladit a zamezit dalším interním inflačním tlakům. Ty externí, jako jsou ceny ropy a plynu, ale ovlivnit nedokážou, dodal.

Výsledky největších amerických společností přitom podle Hájka nebyly žádným zklamáním. Naopak řada z nich reportovala pozitivní čísla, ale sentiment má poslední týdny hlavní slovo. "Dochází dokonce k výprodejům na všech třídách aktiv od růstových a hodnotových akcií, dluhopisů, kryptoměn až po drahé kovy. To bylo v minulosti typické chování na konci krátkodobých výprodejů, po kterém následovalo oživení. Něco podobného může nastat i nyní, jelikož výsledková sezona končí, květnové zasedání Fedu již proběhlo a poslední důležitý údaj americké inflace je naplánovaný na tuto středu," podotkl Hájek.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 13:40 V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý,…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Dolar posiluje, korunu mohou ovlivnit francouzské volby i pokračující…

20.04.2022 20:59 Komentář analytika Romana Ziruka - Fed chce dostat inflaci zpět pod kontrolu a ukazuje jeden z…

Související:

Právě se děje

reklama