Koruna navzdory prognóze ČNB nepatrně posílila

Česká měna dnes na rozhodnutí o sazbách a prognózu České národní banky nereagovala. Vůči euru nepatrně posílila na 25,79 Kč/EUR, k dolaru oslabila o dva haléře na 22,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Bankovní rada ČNB dnes nechala úrokové sazby beze změny a zhoršila odhad růstu ekonomiky.

CZK
doporučujeme

Pro korunu byly zprávy z ČNB relativně příznivé, uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Prognóza se nezhoršila tak, jak by podle nás mohla. Banka nadále věří poměrně razantnímu posílení měny a rozhodně se nevzdává myšlenky, že by ještě letos zvedla sazby. Zisky koruny jsou však pouze drobné a kurz k euru se vrací jen lehce pod 25,80," doplnil.

Na výsledek jednání bankovní rady ČNB tuzemské finanční trhy významně nereagovaly ani podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka. "Kurz české měny se dnes držel v pásmu zhruba šesti haléřů kolem úrovně 25,80 Kč/EUR," podotkl.

Nynější kurz koruny k euru kolem 25,80 Kč/EUR je výsledkem očekávání, že úrokové sazby ČNB budou letos stagnovat, uvedl Jiří Cihlář z Next Finance. Připomněl, že před třemi týdny se česká měna obchodovala poblíž hladiny 25,50 Kč/EUR, pak ale na trhu převážilo přesvědčení, že bankovní rada v únoru sazby nezvýší. "A protože nižší úroky znevýhodňují korunu, stále se domníváme, že koruna ještě před polovinou letošního roku oslabí nad 26,00 Kč/EUR," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama