Koruna se v pondělí dostala pod 26 CZK/EUR, letos poprvé sáhla po rekordu

Praha - Česká měna v pondělí zažila nejlepší momenty od začátku roku, během dne se na chvíli dotkla úrovně 25,873 CZK/EUR, aktuálně (16:50 SELČ) se pohybuje na hranici 26,05 CZK/EUR. Vyplynulo to z údajů serveru Patria Online.

371
doporučujeme

"Jakmile se koruna dotknula psychologické hladiny 26,00 CZK/EUR, aktivovaly se automatické obchody, které poslaly korunu během několika minut ke hladině 25,85 CZK/EUR," řekl k pohybům české měny Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance. "Kurz se tak dostal k nejsilnějším hodnotám od počátku ledna. Tehdy byl ale jen o tři haléře silnější. Aktuální kurz tak byl skoro o korunu silnější než 100denní průměr. Řada spekulantů toho využila, aby si vsadila na oslabení koruny. Ke spekulantům se přidali i importéři. Kurz se proto odpoledne začal vracet ke hladině 26,00 CZK/EUR," vysvětlil Pikora.

Regionální měny v průběhu dne oslabovaly. Polský zlotý se z ranní hodnoty 4,495 PLN/EUR v závěru dostal na úroveň 4,535 PLN/EUR. Maďarský forint pak oslabil z 277,7 HUF/EUR na 280,5 HUF. "Maďarská centrální banka dnes rozhodovala o sazbách. Podle očekávání je ponechala opět beze změny, čímž nedala trhům důvod reagovat," řekl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance.

Vůči dolaru si koruna mírně polepšila a uzavřela na hladině 18,78 CZK/USD.

Dolar k euru během pondělí zpevňuje. Z ranních hodnot kolem 1,391 posílil k 1,382 USD/EUR. "Kurz se tak vrátil tam, kde byl naposledy ve středu. Z většího nadhledu se tedy na eurodolarovém trhu stále nic dramatického neděje. Jistota ohledně oživení světové ekonomiky dnes v očích investorů dostala trhliny, což dolaru pomohlo zpevnit. Nová data z Německa totiž ukázala, že ačkoli na jedné straně očekávání ohledně budoucnosti rostou, ve skutečnosti hodnocení stávající situace je slabší," uzavřel Pikora.

Témata: kurzy měn | CZK
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama