Koruna je nejsilnější od začátku roku

PRAHA - Česká koruna se i letos v létě šplhá na rekordní úrovně. K euru je s kurzem 25,54 nejsilnější od začátku loňského prosince. Informace přineslo páteční vydání Hospodářských novin ( HN ).

doporučujeme

Téměř přesně před rokem přitom česká měna vystoupala na své historické maximum. Loni v polovině července se euro prodávalo za méně než 23 korun. potom slovně zasáhl guvernér ČNB Zdeněk Tůma a začal dlouhý pád, který se zastavil až letos.

Podle ekonomů však v současnosti za posilováním koruny nestojí racionální důvod. Jediným vysvětlením je růst cen akcií. S tím, jak se vrátil na burzy optimismus, jsou investoři ochotni víc riskovat, a nakupují tak i měny zemí střední a východní Evropy.

" Včera pohyb koruny navíc uspíšily automatické příkazy. Pokud byly doposud reakce koruny na optimismus ve světě opatrné, včera si to česká měna vynahradila. Z domova však žádné zásadní zprávy nepřišly, " přiblížil včerejší dění na měnovém trhu Tomáš Vlk z makléřské firmy Patria Finance. Koruna za poslední měsíce získala k euru necelých šest procent. Podle analytiků jí však čeká oslabení k 26,50 koruny za euro.

Témata: kurzy měn
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama