Hranici 25 CZK/EUR koruna neudržela, nicméně posílila na 25,10

Praha - Česká měna se na začátku čtvrtečního obchodování dotkla psychologické hranice 25 CZK/EUR. Přestože ji zatím neudržela, závěrečná hodnota 25,10 znamená oproti středečnímu závěru 25,18 posílení, vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Na tak silné úrovni byla česká měna naposledy 6. listopadu 2008. Vůči dolaru se koruna dostala až na 16,91, tak silná byla 27. září loňského roku, v tomto případě se tedy dá hovořit o ročním maximu. Poté však zkorigovala své zisky na závěrečných 17,04 CZK/USD. Ve středu uzavírala na hodnotě17,18.

„Pod hladinou 25 CZK/EUR se kurz udržel jen několik minut. Ovšem co není, ještě bude. Koruna totiž není ve svém posilování k euru sama. Posiluje i zlotý a v podstatě i další, nejen středoevropské, měny takzvaných ´rozvíjejících se trhů´,“ uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti next Finance.

Koruna si ovšem mezi středoevropskými měnami připisuje nejvýraznější zisky. Podle Šichtařové za touto skutečností nelze hledat nic světoborného. „Mnozí odůvodňují zpevnění koruny posunem parlamentních voleb na jarní termín, což by hypoteticky mělo zamezit tolik obávanému rozpočtovému provizoriu a mělo by to tedy být pozitivní pro české veřejné finance. Ovšem v realitě taková úvaha je pro většinu londýnských či wallstreetských investorů příliš sofistikovaná,“ je přesvědčena. „Zcela jednoduše momentálně rostoucí víra v zotavení světové ekonomiky a oslabující dolar činí atraktivní investice do rozvíjejících se měn. A protože koruna byla mezi těmito měnami jednou z nejvíce podhodnocených, nyní také musela relativně nejvíce posílit,“ zmiňuje podle ní pravý důvod. Definitivní posun pod 25 korun za euro je podle jejího názoru otázkou spíše dnů než týdnů. „A zajištění se prostřednictvím forwardů proti ještě silnějšímu kurzu v roce 2010 se znovu stává pro exportéry velmi aktuálním tématem,“ upozorňuje.

Z ostatních měn v regionu se ve čtvrtek dařilo pouze polskému zlotému, který si oproti středečnímu závěru 4,14 PLN/EUR polepšil na 4,12. Naopak maďarský forint dokonce nepatrně oslabil na 270,8 HUF/EUR (ve středu 270,6).

„Optimismus, který dodává sílu rizikovým aktivům, během dne chladnul. Odpoledne však další pozitivní impuls trhům dodal index průmyslové aktivity z oblasti americké Filadelfie. Ten zaznamenal ještě větší růst, než očekával trh. Středoevropským měnám pomohl zastavit korekci,“ připomněl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. Dolar od rána pomalu nahrazoval své ztráty, ale odpolední čísla ho opět dostala pod tlak. Jeho kurz se nyní pohybuje na 1,4750 proti euru, což je v podstatě úroveň, na které byl i ráno.

Témata: kurzy měn | CZK
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama