Čeští fotbalisté se přiblížili baráži o MS. Před losem jeho kvalifikace jsou ve 3. koši

Česká fotbalová reprezentace se díky středeční výhře nad Slovenskem 2:0 a prohře Skotska v Izraeli nejenže posunula do elitní Ligy A Ligy národů UEFA, ale zároveň se díky tomuto úspěchu ocitla ve 3. koši před blížícím se losem kvalifikačních skupin na světový šampionát v roce 2022. Navíc má také na dosah možnou baráž o tento závěrečný turnaj.

Reklama

Jednotlivé národní týmy budou nasazeni do košů, z nichž budou vylosováni do kvalifikačních skupin o MS 2022, jsou nasazováni podle aktuálního žebříčku Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Ten nejnovější ještě zatím není oficiální, platí ale, že nasazení do těchto košů bude určovat podle redukovaného pořadí evropských týmů.

To, že tak český národní tým zamíří do zmiňovaného třetího koše, tak určuje jeho obsazení 25. příčky v tomto redukovaném pořadí. Připomeňme, že košů je celkem šest, přičemž prvních pět má deset členů, zatímco poslední šestý má členů pouze pět.

Nadcházející los rozdělí tyto týmy do deseti skupin kvalifikačních skupin, přičemž jedna polovina skupin bude šestičlenná a další polovina zase pětičlenná. Vítězové všech skupin postoupí přímo na závěrečný turnaj v Kataru v roce 2022, zatímco ta mužstva umstěná na durhých příčkách čeká ještě baráž o postup na MS.

Ve třetím koši by se měly vedle svěřenců kouče Jaroslava Šilhavého nacházet ještě týmy Maďarska, Rumunska, Norska, Irska, Severního Irska, Islandu, Skotska, Řecka a Finska. Právě těmto týmům se díky této skutečnosti v kvalifikaci na MS 2022 vyhne. Ovšem nevyhne se nejspíše některému z fotbalových gignatů nacházejících se v elitním prvním koši, kde těmi papírově nejslabšími možnými soupeři jsou Dánové a Chorvaté, se kterými se mimochodem Češi střetnou příští rok ve skupině EURA.

Soupeřem Čechů v kvalifkaci mohou být Slováci, se kterými se utkávali nyní Češi ve skupině B2 v Lize národů UEFA, neboť naši východní sousedé se nacházejí v koši č. 2. V tomto koši se pak nacházejí mimo jiné i Švýcaři či Ukrajinci, zřejmě nenjtěžší možní sokové z tohoto koše. Ve čtvrtém koši se pro změnu ocitá Bosna a Hercegovina, tým, jenž v Lize národů hrál Ligu A.

Tu si, jak známo, po středečním zápase se Slovenskem zahrají příští rok i Češi a díky tomuto úspěchu se Čechům přiblížila i účast v baráži o mistrovství světa. Právě do ní se dostanou i dva nejlepší vítězové skupin z Ligy národů, kteří se však v klasické kvalifikaci musí umístit hůře než druzí. Znamená to tak, že kdyby hned pět z týmů Francie, Belgie, Anglie, Španělska, Walesu a Rakouska, jež se nyní nacházejí před sedmým Českem v pořadí vítězů skupin Ligy národů, skončili nejhůře na druhém místě v klasické kvalifikaci a zároveň Češi skončí nejlépe na třetím místě v této kvalifikaci, půjdou Češi do baráže.

Do této baráže se dostane celkem dvanáct mužstev (10 týmů z druhých míst v klasické kvalifikaci a dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů), které se rozdělí po čtyřech do tří částí. Tři vítězná mužstva těchto částí se dostanou na závěrečný turnaj a doplní v něm tak deseti týmům, které vyhrají své skupiny v kvalifikaci.

Připomeňme, že očekávaný los kvalifikace na MS 2022 se uskuteční 7. prosince ve švýcarském Curychu a kvůli pandemii koronaviru se bude poprvé konat ve virtuálním prostoru. Česká reprezentace se v samotatné české historii představila na mistrovství světa jenom jednou a to v roce 2006.

Neoficiální rozdělení do košů:

1. koš: Belgie, Francie, Anglie, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko

2. koš: Švýcarsko, Wales, Polsko, Švédsko, Rakousko, Ukrajina, Srbsko, Turecko, Slovensko, Rusko

3. koš: Maďarsko, Rumunsko, Norsko, Irsko, Česko, Severní Irsko, Island, Skotsko, Řecko, Finsko

4. koš: Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Albánie, Bulharsko, Izrael, Bělorusko, Gruzie, Lucembursko

5. koš: Arménie, Kypr, Faerské ostrovy, Ázerbájdžán, Estonsko, Kosovo, Kazachstán, Litva, Lotyšsko, Andorra

6. koš: Malta, Moldavsko, Lichtenštejnsko, Gibraltar, San Marino

Témata:  Fotbal EuroZprávy.cz fotbal MS

Související

Lukáš Provod. Fotbal

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

V nejnevhodnější okamžik se zranila opora nejen pražské Slavie, ale i českého národního týmu Lukáš Provod. Tento záložník si totiž během nedělního ligového zápasu v Olomouci přetrhl zkřížený kolenní vaz a po magnetické rezonanci bylo jasné, že ho čeká operace. Zkušenosti mluví o tom, že po operaci zkříženého kolenního vazu pak obvykle čeká fotbalisty dlouhá rekonvalescenční pauza a proto tak s největší pravděpodobností přišel Lukáš Provod o nadcházející mistrovství Evropy.

Juventus Turín. Fotbal

Barcelona, Real Madrid a Juventus stále v ohrožení. Superligu neopustily a hrozí jim tak vyřazení z Ligy mistrů

Projekt fotbalové Superligy se možná zdá po odstoupení většiny klubů mrtvý, jenže tomu tak úplně není. Mezi těmi, kdo Superligu ještě neopustily, jsou tři velkokluby, jakými jsou Barcelona, Real Madrid a Juventus Turín. A právě těmto slavným fotbalovým značkám tak proto nyní reálně hrozí, že budou kvůli tomu ze strany Evropské fotbalové unie UEFA vyřazeny z Ligy mistrů. Alespoň tak o tom informuje agentura Reuters.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 5 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 5 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 7 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 7 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 7 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 8 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama