Na Ostrovech schvalovali Baleův úder do Kúdely. Tvrdík žádá zastavit tlak na UEFA

Slávistický a zároveň i reprezentační obránce Ondřej Kúdela je momentálně asi nejskloňovanějším českým fotbalistou na britských ostrovech poté, co byl středopolařem Glasgow Rangers Glenem Kamarou po nedávném odvetném osmifinále Evropské ligy UEFA na hřišti Rangers nařčen z rasismu. Fotbalová Slavia se před reprezentačním duelem ve Walesu bála o Kúdelovu bezpečnost a sekulovalo se, zda ho vůbec Pražané na Ostrovy pustí. Nakonec se tak stalo. A při zápase v Cardiffu to schytal loktem od Garetha Balea. Po jeho zákroku musele český hráč vystřídat a i přesto se nejen na sociálních sítích našli na Ostrovech tací, kteří úder do Kúdely schvalovali.

Reklama

Kúdela opět na Ostrovech po krátkém čase a opět tam byl středem pozornosti. Nejvýrazněji si ho v závěru kvalifikačního zápasu Wales vs. Česku všimla největší domácí hvězda Gareth Bale, která ho při výskoku udeřila loktem, přestože dobře o svém soupeři velšský forvard věděl. Navíc se tak stalo před střídačkami a v žádné skrumáži hráči také nebyli.

I přes dříve již udělené červené karty na obou stranách se hrál duel celkem v klidu. Právě až Baleův zákrok vyvolal emoce, ovšem hlavně na sociálních sítích. Zatímco čeští fanoušci zákrok viděli jasně na červenou, to domácí příznivci Garetha Balea vychvalovali. „To je za nás za všechny, od Garetha," napsal na Kúdelovi například jeden z příznivců Glasgow Rangers.„Ampadu mu také jednu před tím vrazil," napsal na Twitteru další z fanoušků Walesu.

Ještě více šokující pak byla věta, kterou ale neřekl žádný fanoušek, nýbrž komentátor televizní stanice Sky. „Mnoho lidí se teď nebude zlobit, když mu (Kúdelovi) dal (Bale) loktem do obličeje," nechal se konkrétně slyšet.

Skotové vyvíjejí tlak na UEFA i tamní policii. Zastavte to, vyzývá Tvrdík

Je to zkrátka další známka toho, že už více než týden stará kauza ze stadionu Glasgow Rangers je na Ostrovech stále živá a především Skotové se k tomu stále vyjadřují. V úterý například ke kauze Kúdela vydal šéf Glasgow Rangers Stewart Robertson další prohlášení. O den později na něj reagují Slávisté.

„Probíhající vyšetřování vedená ze strany UEFA i místní policie dosud nepřinesla žádná zjištění. Náš hráč Ondra Kúdela je však již nyní veřejně ‚odsuzován' bez jakéhokoliv důkazu; je obětí předsudků a presumpce viny. Inspektor UEFA dotyčné incidenty stále prošetřuje a do 5. dubna mu byla prodloužena lhůta k vypracování zprávy," uvedl ve středu šéf Slavie Jaroslav Tvrdík a na klubovém webu pokračuje: „Věříme v proces založený na důkazech a právu, přičemž Ondra i náš klub poskytují veškerou potřebnou součinnost příslušným orgánům. Předložili jsme důkazy, které z našeho pohledu Ondru očišťují z nedůvodného nařčení z rasismu."

Podle Tvrdíka se zdá, že v Británii rostou v poslední době xenofobní předsudky vůči klubů a hráčům ze střední i východní Evropy. „Smutnou stránkou celé záležitosti je, že Rangers se snaží zakrýt brutální hru svého týmu. Během samotného zápasu byl náš brankář Ondra Kolář vážně zraněn a utrpěl zlomeninu v oblasti čelní dutiny, přičemž náš lékař ho na místě nesměl vyšetřit ani desítky minut po závěrečném hvizdu. Nemluvě o mnoha dalších závažných faulech proti našim hráčům, z nichž řada zůstala nepotrestána. V prestižní Evropské lize by se takové zákroky vůbec neměly dít," říká Tvrdík.

Připomíná také, že součástí vyšetřování je nejen údajný rasismus ze strany Kúdely, ale i pozápasové napadení tohoto Slávisty ze strany Glena Kamary a o tom klub Glasgow Rangers dosud jen mlčí. „Pokud si někdo klade otázku, co se tehdy stalo, delegace Rangers si přála promluvit s Ondrou, aby objasnila údajnou rasovou urážku. Rozhovor měl proběhnout v tunelu pod patronátem a za přítomnosti delegace UEFA i trenérů obou týmů. Kamery pokrývající místo setkání ale byly úmyslně zahaleny a pan Kamara poté, bez varování a zjevně bez úmyslu cokoliv si vyříkat, surově napadnul Ondru tak, že ho udeřil do obličeje. Ještě zkoušel pokračovat v boji a pak prchnul do šatny společně s panem Gerrardem bez jediného slova omluvy. Je to ostudný incident," pokračuje nejvyšší boss sešívaných.

Ten pak doplnil, že i boj proti rasismu, xenofobii a všem dalším formám nesnášenlivosti je jedním z pilířů fotbalové politiky pražské Slavie. Na závěr vyzval k uklidnění komunikace a to až do doby, než bude vyšetřování celé kauzy ukončeno.

Témata:  Fotbal Jaroslav Tvrdík EuroZprávy.cz

Související

Fotbal

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

Nedostatek pracovních nabídek? Naopak. Uchazeči mají nyní největší šance

Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru. Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch.

před 54 minutami

FlixBus navýší frekvence u spojů do Liberce, Karlových Varů a Mostu

FlixBus od 29. 4. navýší počty spojů v rámci České republiky. V současné době zelené autobusy zajišťují osobní linkovou dopravu z Prahy do Brna, Liberce, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Karlových Varů, Chebu, Chomutova a Mostu a dalších měst na těchto trasách. Navýšení se aktuálně týká spojů do Liberce, Mostu a Karlových Varů. Frekvence spojů mezi Prahou a Libercem se zdvojnásobí, cestující do Karlových Varů a Mostu budou mít spojení o polovinu více. 

před hodinou

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před hodinou

před hodinou

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před hodinou

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před hodinou

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před hodinou

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama