Poborský se vyjádřil ke svému úmyslu kandidovat na šéfa FAČR. Cítí se být připraven

Během minulého týdne se jako první rozhodl veřejně oznámit, že hodlá kandidovat na post předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a v případě vítězství na letošní valné volební hromadě, která proběhne v červnu, pak převzít šéfování českému fotbalu po Martinu Malíkovi. Nyní se k tomuto svému kroku vyjádřil blíže a uvedl například, že se v následujících týdnech a měsících hodlá setkat s co njevětším počtem lidí v českém fotbale a stejně tak i s tváří Fotbalové evoluce (Fevoluce) Vladimírem Šmicerem.

Reklama

Bývalý fotbalový reprezentant, jenž s národním týmem vybojoval stříbro na Euru 1996 v Anglii a bronz na Euru 2004 v Portugalsku, začal o kandidatuře na šéfa českého fotbalu uvažovat již krátce po říjnovém zatčení dvaceti osob v tuezemském fotbale včetně tehdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra. Všichni jsou podezřelí mimo jiné z ovlivňování zápasů. "V tu chvíli hnutí dostalo další obrovskou facku. Jelikož mi to není lhostejné, od té doby o tom velice intenzivně přemýšlím. Nenápadně jsem si zmapoval fotbalové hnutí. Ve chvíli, kdy jsem dostal důvěru napříč okresy, kraji, profesionálním i neprofesionálním fotbalem a nabyl pocitu, že mám reálnou šanci, rozhodl jsem se do toho jít. Kdybych cítil, že ten zápas je prohraný, nešel bych do toho," prohlásil v pondělí na on-line tiskové konferenci Karel Poborský.

"Od té doby, co jsem to vystřelil, mám spoustu naprosto pozitivních reakcí. Od bývalých spoluhráčů, od celého sportovního prostředí. Až mě to příjemně překvapuje. Ozývají se mi i velcí sponzoři FAČR, že by si se mnou rádi sedli a probrali se mnou moje vize. Cítím obrovskou podporu a vítězství je reálné. Těch pozitivních věcí je tolik, že jsem z toho až nervózní," pokračoval dále bývalý hráč Sparty, Slavie či třeba Manchesteru United.

Současný šéf Elitní mládeže v FAČR má pak za to, že by dosavadní šéf asociace Martin Malík po nejnovějším českém fotbalovém skandálu FAČR vést neměl. I proto se rozhodl do tohoto boje jít. "Martin Malík je můj nadřízený, udělal a dělá pro fotbal spoustu dobrých věcí. Ale jakožto první a jediný nadřízený Romana Berbra je s tím natolik ztotožněný, že pro mě není člověk, který by dnes měl vést FAČR a celé hnutí. I to byl pro mě jeden z velkých motivů, proč jsem šel do kandidatury," nechal se konkrétně slyšet Poborský.

Ten by rád během následujících tří měsíců oslovil co největší počet lidí v českém fotbale od klubů až po šéfy okresních a krajských fotbalových svazů. "Chystám se na celou LFA, na velké kluby, představit se a nabídnout jim, co vlastně přináším. Profesionálních hráčů je 1500, k tomu stojí masa amatérských sportovců a na ty nehodlám zapomínat. Takže jako první se spojím s předsedy na okresech, krajích. Čekají mě tři měsíce obrovské práce, na kterou se těším. Cítím, že se zvedla nějaká vlna, to mě zavazuje a nabíjí směrem k volbám," řekla osmačtyřicetiletá fotbalová legenda.

Ráda by se setkala s další fotbalovou legendou, s jejím vrstevníkem Vladimírem Šmicerem, který je hlavní tváří hnutí Fevoluce. To teď nabízí kandidátky v současných volbách do okresů proti asociačním kandidátkám. "Prožili jsme toho s Vláďou tak strašně moc, že ho nevidím jako mého soupeře. F-evoluce je pro mě nové hnutí, které pustilo do fotbalu čerstvý vítr odspodu. Vidíme, že teď probíhají volby na okresech, občas uspějí, občas ne. Určitě je to pro mě pozitivní iniciativa. S Vláďou jsme si volali a potkáme se v nejbližších dnech. Vyndáme karty na stůl a uvidíme," uvedl Poborský, jenž dodal, že si dokáže představit, že svedou se Šmicerem v červnu boj o post šéfa českého fotbalu.

Na tuto roli se cítí být Poborský podle svých slov připravený a to i proto, že ještě před prací v asociaci šéfoval fotbalovým Českým Budějovicím. "Už jsem pod vrcholem delší dobu. Byl jsem ve výkonném výboru, mám to odpracované, zažité. Jsem i v baráku (na Strahově) na denní bázi, ta oddělení mám nakoukaná, znám ty lidi. Volby jsou pro mě určitě nejtěžší zápas, který mě čeká. Ale jsem přesvědčen, že jsem připraven," řekl.

Jeho cílem je především spojit lidi ve fotbale a vrátit mu tak u veřejnosti důvěryhodnost. "Spojoval jsem hráče na hřišti, spojuji je i mimo něj. Chci spojit rozvolněné konce fotbalu v jeden celek. Poslední valné hromady byly v podstatě i soubojem Česka proti Moravě. Mám dobrý pocit z toho, že teď slyším i od funkcionářů na Moravě, že nastala doba, kdy je fotbal jen jeden. Že chtějí být jednotní. To je můj cíl," uvedl a pokračoval: "Jedním z mých hlavních úkolů je vrátit fotbalu důvěryhodnost. FAČR je servisní a zastřešující organizace, musí být otevřená, transparentní, znovu nabýt důvěryhodnosti u veřejnosti. Fotbal se ze dne na den zbavil Romana Berbra, jsem rád, že to tyhle lidi konečně doběhlo. Jsem připraven tyhle věci potírat, dávat červenou kartu bez druhé žluté. Doufám, že doba, kdy jsme si dávali vlastní góly, je už pryč."

Co se týče možných personálních změn v sídle FAČR na Strahově v případě, že by se stal novým šéfem tuzemského fotbalu, o ničem takovém momentálně neuvažuje. "Slýchávám, že je třeba vymést ten chlív. To mě svým způsobem, i proto, že moje kolegy na FAČR, kteří to dělají proto, že fotbal milují, to očerňuje. Nebude to tak, že otočím fotbal vzhůru nohama. Fotbal dělá spoustu skvělých věcí, spousta lidí tam maká na 120 procent. Musíme se naučit to, že když selže jednotlivec, musíme se s ním umět vypořádat," zakončil Poborský.

Témata:  Fotbal EuroZprávy.cz FAČR

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 8 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama