Roman Berbr už není členem FAČR. Kvůli trestnímu stíhání se členství vzdal

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr, jenž byl donedávna považován za neoficiálního vládce této asociace, který měl pod palcem rozhodčí, už není členem v FAČR. Svého členství se vzdal poté, co tresně stíhán a co byl loni v říjnu zatčen. Berbr je podezřelý z ovlivňování zápasů i z defraudace peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Reklama

Jako první o této informaci informovaly Seznam Zprávy. Právě jim Martin Gregor z tiskového oddělení asociace potvrdil, že Berbr už členem FAČR skutečně není. „Ano, mohu potvrdit, že Roman Berbr už není členem Fotbalové asociace ČR,“ uvedl Gregor konkrétně. Podle zákulisních informací měl vystoupit Berbr z členské základny již před několika týdny.

A jak se takové členství v FAČR může ukončit? Buď se to stane tak, že daný člen nezaplatí příspěvky v daném termínu, nebo může o vystoupení z členství informovat dopisem, že se tak svobodomyslně rozhodl a nebo člověk přestane být členem FAČR tehdy, co o tom rozhodl výkonný výbor FAČR ve svém hlasování. V případě Romana Berbra šlo o druhou variantu ukončení členství. „Šlo o rozhodnutí pana Berbra,“ řekl Gregor.

Připomeňme, že vloni 16. října po zátahu policie v tuzemském fotbalovém prostředí zatkli dvacet osob včetně právě tehdejšího místopředsedy FACR Romana Berbra a i třeba sportovního ředitele druholigového Slavoje Vyšehrad Romana Rogoze. V poutech tehdy skončilo i několik fotbalových rozhodčích a delegátů či domažlický funkcionář a bývalý ligový hráč Michal Káník. Případ se má týkat ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy, přičemž se ocitly informacve i o prvoligových duelech a pohárovém finále, které se mělo taktéž ovlivnit.

Vedle toho fiktivní faktury ukázaly, že se zpronevěřilo 850 000 korun Plzeňského krajského fotbalového svazu, přičemž peníze už byly vráceny.

Protože se Michal Káník a spolu s ním sudí Tomáš Grimm rozhodli po zatčení s policií spolupracovat, oni jako první byli nakonec vyšeetřováni na svobodě. Až do poloviny ledna pak strávil ve vazbě dlouhé dny jak Roman Rogoz, tak i Roman Berbr. Ten stihl opustit všechny své funkce v českém fotbale, stejně tak učinila i jeho partnerka Dagmar Damková, která navíc opustila i řady UEFA.

Co bude znamenat pro Berbra, že už není členem FAČR? Je jistě zajímavý ten fakt, že coby nečlen FAČR nemůže být již stíhán Etickou komisí FAČR, která s ním formáně zahájila trestní řízení 25. listopadu 2020. Jenže ta trestné řízení záhy přerušila a to do té doby, než bude znám pravomocný rozsudek v této kauze. „Nejpozději však na dobu do 23. listopadu 2021,“ připomíná však Jan Pauly starší, šéf Etické komise FAČR.

Je nepravděpodbné, že by do 23. listopadu 2021 byl znám pravomocný rozsudek, kromě toho se pravomoc Etické komise FAČR vztahuje pouze na členy FAČR a nikoli tedy už na Berbra. Mimochodem, stejný postup zvolila Etická komise FAČR i u Romana Rogoze, ten sice členem FAČR stále je, ale zatím ještě nezaplatil příspěvky a pokud tedy neučiní včas, ani on už nebude členem FAČR.

Co se týče dalšího zmíněného kumpána Romanan Berbra Michala Káníka, tak ten členem FAČR před tím nebyl a pochopitelně stále není. S ním však diciplinární řízení zahájeno, zřejmě i proto, nebylo.

Témata:  Fotbal EuroZprávy.cz FAČR Roman Berbr (fotbalový funkcionář)

Související

Fotbal

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

Ze společnosti

Vše, co potřebujete vědět o StarDance 2021! Velký přehled!

V nové řadě letošního ročníku StarDance ... když hvězdy tančí bude mezi soutěžícími i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. V soutěži se opět představí deset párů. Letos je s profesionálními tanečníky dále vytvoří například tenistka Andrea Sestini Hlaváčková a krasobruslař Tomáš Verner.

Kdy se otevřou obchody? Arenberger řekl první možný termín!

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

Letní dovolené na dosah ruky? Oblíbená destinace Čechů se otevře turistům!

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 16 minutami

Počet vakcín podaných v USA od inaugurace bude po dnešku nad 200 miliony

Spojené státy budou po dnešku evidovat 200 milionů podaných vakcín proti covidu-19 ode dne střídání v Bílém domě. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden, který v březnu slíbil, že za jeho prvních 100 dní ve funkci se podaří uvedený počet dávek vyočkovat. Sto dní od Bidenova nástupu do čela USA uplyne příští týden.

před hodinou

Opozice Kulhánkovo ultimátum Rusku chválí

Dnešní ultimátum nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) směrem k Rusku naplňuje podle opozičních stran požadavky Sněmovny. Představitelé stran to uvedli na dotaz ČTK. Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ČR sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

před hodinou

před 2 hodinami

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

před 2 hodinami

Senát možná útok ve Vrběticích označí za akt státního terorismu

Výbuch ve Vrběticích, za nímž podle českých bezpečnostních složek stáli ruští agenti, by dnes mohl Senát označit nejen za akt státního terorismu vůči ČR, ale vůči celé EU. Požádal o to dnes senátor ODS Raduan Nwelati s ohledem na doporučení senátního evropského výboru.

před 2 hodinami

Rodiče dětí s pozitivním testem mají nárok na krizové ošetřovné

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. ČTK o tom dnes informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

před 2 hodinami

Řecko představilo plán uvolnění, 15. května se otevře turistům

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

před 3 hodinami

Letecký provoz bude letos jen 43 procentech úrovně před pandemií

Letecký provoz bude oživovat z pandemie nemoci covid-19 pomaleji, než se doposud čekalo. Otevírání trhu brzdí pomalejší očkování a nechuť vlád vytvořit plány pro uvolnění cestování a otevírání hranic, uvedlo dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celosvětový letecký provoz na základě počtu cestujících a proletěné vzdálenosti bude letos na 43 procentech úrovně před krizí. Koncem loňského roku IATA čekala, že bude na 51 procentech předkrizové úrovně.

před 3 hodinami

Polsko od pondělí uvolní na většině území koronavirové restrikce

Polsko na většině území uvolní od pondělí 26. dubna koronavirové restrikce. Učiní tak s ohledem na lepšící se epidemickou situaci v zemi. Podle agentury DPA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zmírnění opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem.

před 3 hodinami

Změny úhrad moderních léků jsou ve Sněmovně před schvalováním

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, která mění úhrady moderních léků, upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Poslanci k ní předložili v dnešním druhém čtení na dvě desítky pozměňovacích návrhů.

před 4 hodinami

Slovensko bude uvolňovat karanténní omezení pomaleji, než se čekalo

Slovensko díky zlepšující se epidemické situaci pokračuje v uvolňování koronavirových omezení, tempo rušení opatření ale bude oproti předpokladům pomalejší. Od příštího týdne budou moci restaurace podávat jídlo na terasách, v omezeném režimu začnou fungovat fitness centra.

před 4 hodinami

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálu od 1. září 2021

Pražská MHD by se mohla vrátit do normálního provozu letos od 1. září. V květnu by mohl být prodloužen provoz metra a od 1. července zavedeny prázdninové jízdní řády. Záležet bude ale na dalším vývoji počtu cestujících a protipandemických opatřeních. 

před 4 hodinami

Sasko nabízí očkování vakcínou od AstraZeneky každému zájemci

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

před 4 hodinami

Kulhánek chce v diplomacii kontinuitu a jednotný hlas

Dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) se stává šéfem diplomacie v těžké době, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co dnes Kulhánka krátce po jmenování uvedl do úřadu. Předseda vlády se těší na spolupráci v diskusi se spojenci i agendě EU. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama