Trest zrušen. Díky rozhodnutí CAS bude moct Manchester City hrát nadále poháry

Letos v únoru to vypadalo, že by se anglický celek Manchester City musel následující dvě sezóny obejít bez evropských pohárů a to proto, že podle Evropské fotbalové unie UEFA porušil klub tzv. "finanční fair play" a licenční předpisy. Právě proti tomu se vedení klubu rozhodlo odvolat ke Sportovní mezinárodní arbitrráži (CAS) sídlící ve švýcarském Lausanne. Ta v pondělí nakonec trest ze strany UEFA zrušila, přičemž nadále ale platí, že by měl klub zaplatit za své pochybení pokutu. Místo původních 30 milionů eur (cca. 800 milionů korun) má ale nově zaplatit pouze 10 milionů eur (cca. 297 milionů korun).

Reklama

Účastník anglické Premier League, jemuž se v letošní sezóně 2019/20 nepodařilo obhájit mistrovský titul, který naopak po dlouhých 30 letech získal Liverpool, měl podle vyšetřovatelů mezi lety 2012 a 2016 nadhodnotil příjmy od svých sponzorů nejen na svých účtech, ale i v materiálech, které předložila UEFA. Kromě toho pak v případu manchesterskému celku nepomohl ani ten fakt, že jeho představitelé nebyli ochotni spolupracovat při vyšetřování.

Klub, který vlastní šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů, se tedy nakonec odvolal k CAS a ta tuto žádost 8. až 10. června projednala na videokonferenci, přiemž slyšení se konalo v tajnosti. To znamená, že dosud nebylo ani známo, kteří tři členové tribunálu se tímto případem zabývali. Až nyní je CAS zveřejnila ve své tiskové zprávě.

Své rozhodnutí CAS odůvodnila tím, že Manchester City neskryl financování vlastního kapitáluz příspěvků sponzorů. Kde ale chybu udělal, tak to bylo hlavně ve spolupráci s příslušnými orgány UEFA. "Klub děkuje členům tribunálu za jejich svědomitost a spravedlivý postup," píše se v klubovém prohlášení reagující na pondělní rozhodnutí CAS.

Na něj reagovala pochopitelně také sama UEFA. Podle ní důkazy proti Manchesteru City nebyly přesvědčivé a navíc mnoho z údajných porušení bylo promlčeno. Cílem tzv. finančního fair play je pak podle UEFA to, aby kluby měly větší výdaje než příjmy a právě za tímto pravidlem si proto UEFA bude stát i nadále. "V posledních několika letech hrálo finanční fair play významnou roli při ochraně klubů a jejich finanční udržitelnosti. UEFA a Evropská klubová asociace (ECA) se zavazují dodržovat své zásady i nadále," uvedla konkrétně.

Připomeňme, že UEFA už jednou v minulosti Citizens kvůli porušení finančního fair play potrestala. Před šesti lety se tak musel anglický celek obejít bez 20 milionů eur pocházející z odměn za účast v Lize mistrů.

Manchester City pak není rozhodně jediným evropským klubem, který řešil podobný spor s UEFA u CAS. Milánskému AC předlonikvůli porušení finančního fair play hrozila roční neúčast v Evropské lize, nakonec ale i tehdy díky rozhodnutí CAS do poháru nastoupit klub mohl, o rok později si už ale trest odpykal. V případě Manchesteru City je to ale poprvé, co za jeho porušení UEFA pohrozila dvouletému zákazu startů v pohárech.

Dodejme, že díky jistému svému druhému místu v tabulce Premier League si Manchester City i v příští sezóně 2020/21 zahraje v Lize mistrů, v té jfiguruje i v tomto právě probíhajícím 2019/20. Tento ročník se dohraje v srpnu turnajem nejlepších osmi v portugaském Lisabonu a aktuálně má Manchester City před sebou odvetu ss Realem Madrid, nad kterým v prvním zápase vyhrál 2:1.

Témata:  Fotbal EuroZprávy.cz Manchester City UEFA

Související

Lukáš Provod. Fotbal

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

V nejnevhodnější okamžik se zranila opora nejen pražské Slavie, ale i českého národního týmu Lukáš Provod. Tento záložník si totiž během nedělního ligového zápasu v Olomouci přetrhl zkřížený kolenní vaz a po magnetické rezonanci bylo jasné, že ho čeká operace. Zkušenosti mluví o tom, že po operaci zkříženého kolenního vazu pak obvykle čeká fotbalisty dlouhá rekonvalescenční pauza a proto tak s největší pravděpodobností přišel Lukáš Provod o nadcházející mistrovství Evropy.

Juventus Turín. Fotbal

Barcelona, Real Madrid a Juventus stále v ohrožení. Superligu neopustily a hrozí jim tak vyřazení z Ligy mistrů

Projekt fotbalové Superligy se možná zdá po odstoupení většiny klubů mrtvý, jenže tomu tak úplně není. Mezi těmi, kdo Superligu ještě neopustily, jsou tři velkokluby, jakými jsou Barcelona, Real Madrid a Juventus Turín. A právě těmto slavným fotbalovým značkám tak proto nyní reálně hrozí, že budou kvůli tomu ze strany Evropské fotbalové unie UEFA vyřazeny z Ligy mistrů. Alespoň tak o tom informuje agentura Reuters.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

před 34 minutami

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před 53 minutami

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před hodinou

před hodinou

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před hodinou

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před hodinou

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před hodinou

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před hodinou

před hodinou

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 3 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Pětina Italů brala během pandemie psychofarmaka

Skoro pětina Italů během pandemie covidu-19 brala kvůli potížím s duševním zdravím psychofarmaka. Více než čtvrtina lidí se v době zdravotní krize obrátila na psychologa a šest procent jich vyhledalo psychiatrickou péči.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama