Pedagožka: Děti se těšily na spolužáky a kamarády. Uvědomují si, že látku lépe chápou ve škole

Školství mělo v rámci rozvolnění opatření na počátku tohoto týdne naprostou prioritu, což vedení Malostranské základní školy kvituje. O hektickém prvním dni výuky, kdy musely děti podstoupit i testování na koronavirus, promluvily pro EuroZprávy.cz zástupkyně ředitele Renata Turková a učitelka Marcela Zobalová. 

Reklama

V pondělí se pod podmínkou pravidelného testování na koronavirus vrátili do lavic žáci prvního stupně základních škol. Dveře se otevřely i v budově Malostranské základní školy v Karmelitské ulici na Praze 1. 

„Byl to hektický den, měli jsme hodně práce s přípravami a organizací provozu, ale školní budova, ve které jsou děti, je hned veselejší,“ konstatovala pro EuroZprávy.cz po úvodním dni obnovené prezenční výuky zástupkyně ředitele Renata Turková.

Z rozhovorů vyučujících s dětmi během distanční výuky vyplynulo, že se do školy těší. „Především poukazovaly na možnost se vídat se spolužáky a kamarády. Někteří se těšili i na svou paní učitelku,“ prozradila třídní čtvrtého ročníku Marcela Zobalová. 

Děti si prý také v předchozích týdnech u počítačů uvědomily, že je snazší pochopit látku při probírání přímo ve škole. Zobalová je ale přesvědčena, že i distanční výuku na Malostranské základní škole zvládali dobře.

„Obsah učiva byl samozřejmě trochu upraven, nicméně krok jsme celkem udrželi. Spíše vnímám to, že děti nemají učivo dostatečně zažité. Při běžné prezenční výuce může být učivo upevňováno v různých situacích ‚jen tak mimochodem‘, že si to ani děti nemusí uvědomovat,“ podotkla.

Učitelka zároveň nepopírá, že se mezi dětmi ještě více rozevřely pomyslné nůžky. „Nicméně věřím, že se nám podaří vše postupně dohnat, i když to bude běh na dlouhou trať,“ doplnila.

Vedení věří, že bude možné uspořádat i školu v přírodě

Podle Turkové se děti s obnovením docházky do školní budovy netěšily na brzké vstávání a nejspíš ani na testování. Škola k němu obdržela pokyny od ministerstva školství. „Promítali jsme ještě před samotným testováním dětem video, které MŠMT připravilo a pro menší děti třídní učitelky na lavici připravily také obrázkový ‚komiks‘ s postupem testování, rovněž vydaný ministerstvem,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Dětem přesto bylo třeba pomoci, a to i těm starším, a nejenom s roztržením obálky s testem či tyčinkou. „Reakční tekutinu musel na test aplikovat dospělý, už jen proto, že lahvička s reakční tekutinou je opravdu miniaturní a bylo nutné s ní obejít všechny žáky ve skupině,“ vysvětlila pedagožka.

Vedení Malostranské základní školy má před dalším kolem testování obavy, že této tekutiny nebude dostatek. Zástupkyně ředitelky přesto doufá, že už nebude nutný návrat k distanční výuce.

„Věříme a za všechny učitele mohu říci, že si to velmi přejeme. Měli bychom velkou radost, kdyby poslední čtvrtletí školního roku mohlo proběhnout jako vždy i se všemi obvyklými venkovními akcemi včetně škol v přírodě,“ dodala Renata Turková. 

Témata:  Školství Praha vzdělání školy Děti, dětské Renata Turková

Související

Rotační výuka bude od pondělí na všech základních školách v zemi DOMÁCÍ

Rotační výuka bude od pondělí na všech základních školách v zemi

Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím krajům v rotační výuce na 2. stupních základních škol a k plné výuce v mateřských školách. Od pondělí 10. května se obnoví také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol, informovalo o výsledcích dnešního jednání vlády ministerstvo školství.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 21 minutami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

před 36 minutami

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

před 46 minutami

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

před hodinou

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100.000 obyvatel.

před hodinou

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

před hodinou

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. Pražský hrad o tom informoval v dnešní pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

před hodinou

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. 

před hodinou

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před hodinou

před hodinou

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama