Nejen ve fotbale, i v hokeji řádí covid-19. Je ohrožena soutěž Generali Česká Cup?

Má to být premiéra nové soutěže, která by měla být zároveň i přípravou na nadcházející sezónu Tipsport Extraligy, tuzemské nejvyšší hokejové soutěže. Rok 2020 je ale dobou nejistoui a to především kvůli koronavirové pandemii, která sužuje celý svět a to i ten sportovní. Řeč je o chystaném novém českém hokejovém poháru s názvem Generali Česká Cup, jehož by se příští měsíc počínaje 4. srpnem měla zúčastnit celá tuzemská hokejová elita a Kladno s Přerovem. Jenže v posledních dnech se v Česku objevují na několika místech nová ohniska a to třeba třeba v Karviné či Opavě, což zapříčinilo mimo jiné předčasný konec letošního ročníku fotbalové ligy. Covid-19 se nově objevil i v tuzemském hokeji. Tým Hradce Králové musí jít do čtrnáctidenní karantény a přípravu musel přerušit i extraligový nováček z Českých Budějovic.

Reklama

O nákaze nemoci covid-19 u třech hráčů extraligového Hradce Králové informoval veřejnost sám klub. "Na základě rozhodnutí ředitele Krajské hygienické stanice a epidemiologů byli tři hráči umístěni do karantény. Případné další kroky bude vedení klubu i nadále konzultovat s příslušnými orgány," uvedl konkrétně.

Kromě této informace pak přišla i zpráva z Českých Budějovic hovořící o tom, že tamní klub pozastavil přípravu a všichni, kdo s tamní nakaženou osobou přišli do kontaktu, musí do 6. srpna být v karanténě. Hráči pak mají testovací odběry zajištěny. Připomeňme, že extraligový nováček začal s přpravou tento týden v pondělí, kdy se jí zúčastnilo čtyřicet hráčů pod vedením kouče Václava Prospala.

A pozitivní test na koronavirus se objevil v kladenském hokejovém klubu a proto tak musel být odložen jejich přípravný duel s Ústím nad Labem. "Jeden z členů kladenského mužstva byl pozitivně testován na koronavirus, další členy klubu testování čeká. Rytíři jsou v kontaktu s hygienou, o podrobnostech budeme informovat," píše se v tiskové zprávě kladenských Rytířů.

Ti tak kvůlii nepředstaví své nové dresy podle původního plánu. Ten mluvil o tom, že se tento akt měl uskutečnit o první přestávce právě čtvrtečního duelu s ústeckým klubem. Po něm pak měl přijít na řadu zápas oné soutěže Generali Česká Cup a to 4. srpna proti Plzni. Ve skupině A se pak mimochodem ještě nacházejí České Budějovice a Sparta.

Vítkovice raději preventivně odložily start své přípravy na ledě

Protože se tedy v Česku v posledních dnech zhrošuje vývoj epidemiologické situace, rozhodl se vítkovický klub, tedy další extraligový účastník, odložit start své přípravy na ledě. Místo následujícího pondělí by se tak měli na vítkovickém kluzišti hráči poprvé objevit v pátek 31. července. V klubu se nenachází žádný nakažený. "Vzhledem k tomu, jak se v těchto dnech opět rychle mění situace a některá opatření začínají být zpřísňována, rozhodli jsme se pro tento předběžný krok. Po konzultaci se sportovním úsekem a všemi trenéry jsme přistoupili k posunutí začátků přípravy na ledě," řekl k tomu Petr Handl, člen klubového představenstva.

Svým rozhodnutím tak chce klub získat čas na to, aby pak jeho rekace byly efektivnější v případě, že by se měla situace v republice dále zhoršovat. "S ohledem na skutečnost, že náš klub v současné době tvoří napříč jednotlivými kategoriemi několik set hráčů, chceme preventivně minimalizovat jejich kontakt v uzavřených prostorách haly. Například týmy akademie se sejdou k tréninkům dle původního stanoveného plánu, ale budou pokračovat v přípravě na suchu ve venkovních prostorách mimo areál Ostravar Arény," sdělil Handl.

Ohrožen je nejen nová pohárová soutěž, ale i České hry v Brně

„Pochopitelně, pohár je vážně ohrožen. Jsme v kontaktu s účastníky i marketingovou agenturou BPA. Ve čtvrtek jsme měli schůzku a domluvili jsme se, že ještě počkáme na víkend a začátek příštího týdne. Potom by mělo padnout rozhodnut,"  nechal se již slyšet svazový mluvčí Zdeněk Zikmund.

Podle něj by pro svaz nebyl problém pokud by se měly zápasy Generali Česká Cup konat bez diváků, hoší je spíš ten fakt, že se koronavirus začíná objevovat hned v několika klubech, které by se měly soutěže zúčastnit. „To je úplně nová situace. Proto budeme muset v příštím týdnu rozhodnout, co dál.“

Pokud by se situace zhoršovala, je možné podle Zikmunda odložit několik zápasů poháru, nebo sby se oproti původnímu lánu hrála tato soutěž jednokolově. „Pokud by ale neuskutečnitelných zápasů bylo víc, odložení by nic nevyřešilo,“ řekl.

A v ohrožení pak jsou samozřejmě i České hry v Brně, které by se měly uskutečnit koncem srpna a kde by se měl představit národní tým poprvé pod vedením kouče Filipa Pešána. „Tam je situace podobná. V obou případech máme ještě nějaký, i když skutečně krátký, prostor na vyčkání, jestli se situace zlepší a my budeme moct podobné akce uspořádat.“ řekl Zikmund.

Jedním z důvodů, proč by se České hry nemusely konat je i to, zda bude v následujících týdnech umožnšno cestovat zahraničním účastníkům směrem do Česka. „Situace se vyvíjí. S dalšími zeměmi jsme si slíbili, že si do konce měsíce dáme vědět,“ uvedl Martin Urban, svazový generální sekretář. „Otázka je, zda vůbec můžou přijet týmy a za jakých podmínek. ČT by ráda zápasy odvysílala, naši partneři jsou taky pro, ale je otázka, jestli je to vůbec uskutečnitelné,“ pokračoval Urban.

Tradičně se turnajů Euro Hockey Tour zúčastňují kromě Česka ještě Finsko, Švédsko a Rusko. Poslední dvě země jsou ale v souačsnosti mezi rizikovými a zatím se neuvažuje ani o možné účasti Slováků coby náhradního účastníka. „Upřímně, nejsem optimista v otázce, jestli se to v současných podmínkách vůbec sehraje,“ dodává Urban.

Témata:  Hokej ČR, extraliga hokej EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 9 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 10 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 10 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 11 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 12 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 13 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama