Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

Reklama

Spíše než o hrad se jedná o zastřešenou zříceninu, čemuž odpovídá i celková prezentace hradu. K němu dnes vede poměrně strmá, avšak udržovaná cesta. V jeho areálu najdeme především zříceniny původních objektů. Z původně dvou protilehlých paláců dodnes zůstal z větší části dochován pouze jihovýchodní. Interiérovou expozici však nečekejme. Nachází se zde především výstava archeologických nálezů a zajímavostí z historie hradu.

Ten překvapí již svým stavebním provedením, které značí složitější vývoj. Byť se může zdát, že celková kompozice hradu byla předem dána, bližší pozornost návštěvníka ukazuje opak. Z venku si to můžeme dobře prohlédnout u jihovýchodního paláce a jeho věže. Dle vertikální spáry je zřejmé, že věž byla přistavěna až ve chvíli, když se stavělo druhé patro paláce. V jeho interiéru pak může zaujmout odlišná výška oken oproti podlaze v jihovýchodní a severozápadní zdi. Zkrátka nic zde není na první pohled tak, jak se zdá.  

Historie hradu sahá dle archeologických nálezů již do konce 13. století. Byl založen zřejmě jedním z příslušníků rodu Drslaviců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního lesa, či spíše pralesa. Pokud nám název hradu přijde povědomí, je tomu skutečně tak, neboť se shoduje s názvem hradu Litice u Plzně. Příslušníci rodu Drslaviců, jimž také patřily majetky a hrady u Plzně, jednoduše přenesli jména svých původních rodových sídel na své nové državy v severovýchodních Čechách.

Již na počátku 14. století se hrad dostal do majetku českých králů. V roce 1316 jej český král Jan Lucemburský zastavil Jindřichovi mladšímu z Lipé. Následně jej zpět do královského majetku vykoupil Janův syn, Karel IV. Nikoliv však na dlouho a hrad během 14. století několikrát změnil majitele.

Významnou etapou byl přechod vlastnictví hradu do rukou rodu pánů z Kunštátu, v jejichž držení zůstal téměř celé následující 15. století. Po prvním z nich, Bočkovi z Kunštátu se panství ujal jeho stejnojmenný syn a po něm jeho syn Viktorin, jemuž ve východních Čechách patřila také panství Náchod a později i Pardubice.

Viktorin byl v době náboženské reformy rozhodným stoupencem husitství a blízkým spojencem Jana Žižky z Trocnova. Z tohoto důvodu byl hrad již v roce 1421 obléhán vojskem slezských knížat. Viktorinovým synem byl Jiří z Kunštátu, později známý jako král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Proto se někdy Litice uvádí jako jedno z možných míst, kde se Jiří narodil.

Právě s Jiřím jsou spojeny významné změny spojené se stavební podobou hradu. Zdá se, že po husitských válkách poničený hrad výrazně přestavěl do dnešní podoby. Hrad zastával důležité postavení v Jiříkově životě. Díky své poloze představoval hrad skvělou pevnost. Napovídají o tom archeologické nálezy kolem dnešního dochovaného hradního areálu. Ač i ten jen opatřen poměrně progresivní dělostřeleckou obrannou, ukazuje se, že strmý vrchol kopce, na němž je hrad situován, obklopovaly další pásy opevnění, podobně jako na nedalekém hradě Potštejn.

Pro své pohodlné dvoupalácové provedení byl též příjemnou rezidencí. Jiří tu tak často pobýval s celou rodinou. V roce 1470 se zde narodil jeho vnuk Jiří Münsterberský, pozdější kníže münsterbersko-olešnický.

Na hradě ještě pobývali Jiříkovi synové. Jindřich starší z Münsterberka byl však donucen kvůli vysokému zadlužení litické panství spolu s Potštejnem v roce 1495 odprodat Vilémovi z Pernštejna. V následujícím období Litice ztratily svůj význam, neboť centrem rozsáhlého podorlického pernštejnského dominia, se stal právě nedaleký hrad Potštejn.

Změna nastala až na konci 16. století, kdy si hrad Litice za své sídlo zvolil Mikuláš z Bubna. Jednalo se ale jen o poslední krátký záblesk lepších časů, neboť již v 90. letech 16. století si Mikuláš vystavěl zámek v Doudlebách a kolem roku 1600 i v Žamberku, na nichž ke konci svého života střídavě pobýval. Za časů jeho synů začal hrad Litice nadobro chátrat a již v polovině 17. století byl zčásti zříceninou.

Byť byl hrad již za šlechtických majitelů částečně udržován coby romantická zřícenina, dnešní podobu mu přinesly až stavební úpravy z 30. let 20. století. Ty na jednu stranu hrad zachránily, na druhou stranu ji částečně dehonestovaly. Jedná se především o užití betonu v prostorách věže. Ovšem díky tomu se návštěvníci mohou těšit krásným výhledům do okolí z jejího ochozu.

Témata:  hrady a zámky historie Jiří z Poděbrad Pardubický kraj

Související

Den vítězství byl počátkem nového utrpení i pro některé bojovníky proti fašismu. „Sověti odvlékali své odpůrce do gulagů a vězení, kde se rok po válce nacházelo na třicet československých občanů. Mnozí šílené podmínky v lágrech nepřežili,“ říká historik Michal Pehr. NÁZORY

Den vítězství v jiném světle. Sověti do gulagů odvlekli desítky tisíc československých občanů, říká historik

ROZHOVOR – Její příjezd nevyvolal u všech euforii z osvobození. Historik Michal Pehr totiž upozorňuje, že ve druhém sledu za Rudou armádou v květnu 1945 postupovali i agenti sovětské kontrarozvědky SMERŠ (smrt špiónům), kteří kolem třiceti tisíc nepohodlných československých občanů nesouhlasících s komunismem odvlekli do krutých gulagů v SSSR. „Mnozí šílené podmínky v lágrech nepřežili. Život v tamních věznicích byl neobyčejně krutý. Dodnes jsou bohužel osudy řady těchto vězňů obestřeny tajemstvím. Často se neví, kdy přesně zemřeli, kde jsou pohřbeni,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michal Pehr. Den vítězství tak byl počátkem nového utrpení i pro některé odpůrce fašismu.

Státní zámek Mníšek pod Brdy. DOMÁCÍ

Lidé mohou od úterý jezdit na výlety na vybrané státní hrady a zámky

Od úterý mohou lidé začít navštěvovat hrady a zámky ve správě státu. Národní památkový ústav (NPÚ) přidá k zahradám a parkům, které jsou otevřeny od 12. dubna, především hradní areály, které si tradičně lidé mohou prohlížet bez průvodce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. 

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 38 minutami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před hodinou

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před hodinou

před hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 11 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 11 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 12 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 13 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

před 13 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 13 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama