Skupina Katapult nahrála nový singl, turné k albu Nostalgia odloženo

Skupina Katapult natočila nový singl Zahrajem vám rokenrol!, který avizuje chystané nové album s názvem Nostalgia. Jeho přípravy stejně jako turné plánované od poloviny března stávající situace odsunula na pozdější dobu.

Reklama

Letošní 45. výročí své existence chtěl Katapult oslavit se svými fanoušky na celoročním Nostalgia tour. Jednotlivé koncerty skupina kvůli opatřením proti šíření koronaviru přesouvá na podzim. ČTK o tom za vydavatelství Warner Music informovala Marcela Kočandrlová.

"Všichni víme, že termíny květen a červen začínají být nereálné. Celou jarní část jsme již přesunuli do období září - listopad 2020. Pokud vám nejde o život, nevracejte prosím vstupenky. Udělejte si tak investici do budoucna," uvedl na webu kapelník Oldřich Říha.

Říha s Katapultem natočil zatím poslední album Kladivo na život před čtyřmi roky. Album s devíti skladbami zní od prvních tónů titulní skladby jako typický Katapult známý přímočarým rockovým stylem. "Už AC/DC jasně řekli, že je fanoušci musí poznat na třetím akordu," podotkl před časem Říha.

Kapela byla oficiálně založena 7. srpna 1975 přejmenováním skupiny Mahagon na Katapult. Debutové album vydala skupina v roce 1978. Skládá se pouze z živých a syrově zahraných nahrávek. Byla těžko sehnatelná, na černém trhu se prodávala za 150 korun v době, kdy byla obvyklá cena tuzemské desky třetinová. Vedle Říhy stáli u zrodu skupiny baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář a bubeník Anatoli "Tojla" Kohout. Na svém kontě mají zlidovělé hity Blues, Já nesnídám sám, Vojín XY nebo Hlupák váhá.

Kapelník Říha ze zakládající sestavy Katapultu zůstal sám. V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Kohout, který v kapele s přestávkami působil od jejího založení. Baskytarista Šindelář zemřel v lednu 2009 dva dny po svých šedesátých narozeninách. V té době v Katapultu bubnovala legenda českého bigbeatu Karel "Káša" Jahn, který o měsíc později zemřel v nedožitých 60 letech. Mrtvý je i další bubeník Katapultu Milan Balcar. Novými Říhovými spoluhráči se stali o generaci mladší baskytarista Andy Budka a bubeník Ondřej Timpl.

Po celou kariéru neopustil Katapult jednoduchý rock. Skupinu provázely i zákazy a nevraživost hudebních kritiků. Kapela vystoupila mimo jiné jako předskokan Deep Purple nebo Status Quo a koncertovala i na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Témata:  kultura Koncert EuroZprávy.cz Hudba skupina Katapult Oldřich Říha (Katapult)

Související

Petr Arenberger DOMÁCÍ

Od 24. května bude moci na kulturu uvnitř 500 lidí, venku až 1000

Od 24. května se bude moci kulturních akcí venku zúčastnit až 1000 lidí, musí ale tak být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Budou se moci konat také akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé také mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Koncert, ilustrační foto DOMÁCÍ

Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí

Od pondělí 24. května bude asi možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Na dnešní tiskové konferenci sociální demokracie to řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pokládá za jisté, že plán dalšího rozvolňování opatření proti covidu-19 na dnešním odpoledním jednání schválí vláda. Před týdnem ministr uvedl, že podmínkou bude v takovém případě rovněž maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 5 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 5 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 6 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 6 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama