Obřízkou proti AIDS? V USA se šíří kontroverzní argument

New York - Zdravotníci v USA souhlasí s kontroverzní argumentací, že mužská obřízka přináší zdravotní prospěch. Údajně snižuje riziko nakažení nemocí AIDS o 50 až 60 procent. To Evropa má opačný názor.

Ilustrační foto
doporučujeme

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vychází vstříc zejména nábožensky aktivním židům a muslimům, kteří tento zvyk uplatňují. V Evropě jde ale spíše o kritizovaný obyčej.

Například soud v německém Kolíně nad Rýnem rozhodl, že obřízka malých chlapců z náboženských důvodů se rovná ublížení na zdraví. Kontroverzní verdikt, který se stává precedentem do budoucna i pro ostatní německé spolkové země, způsobil rozhořčené protesty mezi německými židy a muslimy.

Rada Evropy loni vydala rezoluci, která označuje obřízku chlapců za ohrožování fyzické integrity dětí.

Jonathan Mermin z CDC podpořil tvrzení o jednoznačných vědeckých důkazech, že obřízka je zdraví spíše prospěšná. I v USA jsou ale odpůrci tohoto zákroku, kteří jej označují za nehumánní a trýznivý vůči novorozencům, kteří jsou navíc vystavení hrozbě vykrvácení a infekcí.

Podle výzkumníka Aarona Tobiana z Univerzity Johnse Hopkinse přínosy obřízky se staly zřejmějšími v posledních deseti letech, kdy proběhly výzkumy dopadů zákroku v Africe, kde je tento zvyk rovněž velmi rozšířený. U obřezaných mužů se údajně markantně zmenšuje riziko sexuálně přenosných nemocí.

Jestliže riziko přenosu viru HIV způsobujícího nemoc AIDS se prý snižuje o 50 až 60 procent, u genitálních oparů či některých kmenů papilomavirů je to 30 a více procent. Údajně také klesá pravděpodobnost infekce močových cest v dětství a rakovina penisu v dospělosti. Není ovšem jasné, nakolik v tom hrají roli také celkové hygienické návyky mužů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama