Jak rychle poznat nádor prostaty? Čeští vědci vyvinuli "těhotenský test"

Brno - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně vyvinuli metodu, jak rychle a šetrně rozpoznat rakovinu prostaty, a nyní hledají partnera, který by jednoduchý tester uvedl na trh. Vyjednávali s několika zahraničními firmami, zatím neúspěšně, oznámilo dnes v tiskové zprávě Centrum transferu technologií Mendelovy univerzity. Kvůli vidině nepříjemného vyšetření někteří muži přehlížejí varovné signály a odkládají návštěvu lékaře.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Test, který se podobá tomu těhotenskému, stanovuje přítomnost látky zvané sarkosin v moči. Lze je provést v domácích podmínkách. Výzkum týmu vedeného Reném Kizekem prokázal, že zvýšená koncentrace sarkosinu je relativně spolehlivým varovným signálem, který vyžaduje další odborné vyšetření.

"Výsledky, které jsme analýzou vzorků moči získali přibližně od 500 pacientů, ukazují, že sarkosin skutečně může sloužit jako diagnosticky velmi efektivní molekula. Velkou výhodou je navíc jeho jednoduchá analýza," uvedl Zbyněk Heger z laboratoře metalomiky a nanotechnologií, jenž se na výzkumu podílel.

Nyní se diagnostika zakládá na stanovení prostatického specifického antigenu v krevním séru. Tento způsob diagnostiky je spolehlivý jen asi na 70 až 80 procent. Lékaři také prostatu zkoumají pohmatem přes konečník. Jistou diagnózu pak poskytuje až biopsie, kdy se jehlou přes konečník odebere vzorek tkáně.

Laboratoř metalomiky a nanotechnologií zároveň nadále zkoumá, nakolik může sarkosin odhadnout pooperační prognózu pacienta. "Jde o pacienty, kterým byla prostata operačně odstraněna. Ukazuje se, že muži, kterým se nádor po zákroku vrátil, měli před operací zvýšenou koncentraci sarkosinu oproti těm, kteří se po odebrání prostaty zcela uzdravili," řekl Heger.

Časná stádia karcinomu prostaty jsou většinou asymptomatická (tzn. bez příznaků) a mohou být zachycena v některých případech během operace močové trubice z jiných důvodů.

U lokálně pokročilých nádorů (to jsou takové, které už se šíří do okolí – do močového měchýře, do močové trubice, ale ještě nemetastazovaly do vzdálených orgánů) jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech a také častěji v noci nebo mohou naopak moč zadržovat a vymočení je pro ně náročné, píše Vitalion.cz.

Celkem vzácné je objevení krve v moči a onemocnění ledvin (ledvinná nedostatečnost, resp. selhávání ledvin). Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s hybností.

Témata: Prostata | rakovina | Vědci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 22:10 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama