Astronaut Kelly se vrátil na Zemi: Škodolibými vtípky z vesmírné stanice baví svět

Bajkonur - Americký astronaut Scott Kelly (52), který v kostýmu gorily a ve stavu beztíže pořádně vyděsil svého kolegu na vesmírné stanici, se vrací domů. A už se velmi těší, jak bude vyprávět další peprné historky, jak škodolibě potrápil své kamarády. Přistání návratové kabiny proběhlo podle plánu v 05:27 SEČ a její poloha už byla lokalizována.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

V kazašské stepi dnes přistála návratová kabina ruské rakety Sojuz. Po ročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v ní na Zemi vrátil americký astronaut Scott Kelly a ruský kosmonaut Michail Kornijenko. Spolu s nimi přiletěl také ruský kosmonaut Sergej Volkov.

Kelly a Kornijenko, kteří na ISS strávili 340 dní, se na oběžné dráze kolem Země účastnili experimentů, které by mohly pomoci při budoucích výpravách člověka na Mars.

Jednalo se o bezprecedentní rok výzkumu pro NASA, během nějž dvojice rekordmanů na ISS procestovala vesmírem více než 231 milionů kilometrů, 5440krát obkroužila Zemi a zažila 10.880 orbitálních východů a západů Slunce.

Po roce na ISS nyní na Kellyho a Kornijenka čeká série zdravotních testů, v nichž chtějí vědci NASA především zjistit dopady pobytu ve vesmíru a prostoru bez gravitace na lidské tělo.

Kelly byl prvním astronautem, který dostal šílený nápad obléci se do kostýmu gorily a ve stavu běztíže pronásledovat zaskočeného kolegu. "Chtělo to trochu humoru na zpestření roku ve vesmíru. Buď žít naplno, nebo se vrátit domů. Myslím, že udělám obojí," napsal astronaut na svém Twitteru.

A humorista je opravdu velký. Svými škodolibými vtípky získal fanoušky po celém světě. Spolu s vesmírnými kolegy si dokonce zahráli stolní tenis s kapkou vody, nebo si posílali jídlo vzduchem.

Nemůže se ale dočkat, až se dostane domů. "Těším se, až budu jíst u stolu s přáteli a rodinou a nebudu se muset bát, že mi příbor nebo jídlo uletí pryč," zavtipkoval Kelly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan: Kvůli barvě kůže a ztrátě syna jsem uvažovala o…

08.03.2021 11:51 Bolestivé diskuse v britské královské rodině o barvě kůže jejich syna, ztráta práva na ochranu či…

Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?

07.03.2021 13:30 Zámek, respektive zbytky zámku Maříž, se nacházejí na okraji stejnojmenné vsi v jihozápadní části…

Mocnými na okamžik. Kteří panovníci vládli nejkratší dobu?

07.03.2021 11:10 Mezi nejdéle vládnoucí panovníky v dějinách Evropy patřil Ludvík XIV., král Francie, dnes například…

Franz Kafka přežil španělskou chřipku. Jaký měl průběh?

07.03.2021 09:30 Když na podzim roku 1918 zasáhla Prahu španělská chřipka, nakazil se jí také spisovatel Franz Kafka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama