Nejtvrdší kriminály světa. Sem se opravdu nechtějte dostat

Praha - Strávit nějakou dobu „v chládku“ znamená v nejlepším případě být zavřený v omezeném prostoru s nepříjemnou společností. Ale, jak dokazuje pětice těchto vězení, můžete si tady užít skutečné peklo.

Ilustrační foto

Jestliže byste si měli vsadit na jednu věc, kterou nejsurovější vězni přiznají, bude to, že život ve vězení může být drsný s malou nadějí na únik. Ale ve chvíli, kdy se to smísí s týráním, hladověním, nemocemi a běžně přítomnou smrtí, utrpení může být skutečně úděsné. Přinášíme seznam pěti nejtvrdších vězení z celého světa, jak je vybraly Yahoo News.

5. Rikers Island, New York CIty, USA
Rikers Island, působivá vězeňská pevnost, která je situovaná v East River v New York City, je notoricky známým ohniskem násilí, zejména kvůli brutálním bachařům. Nedávno byli vězeňští dozorci obvinění z vytváření zápasišť (Fight club) mezi 14 000 vězni, aby mohli kohokoliv držet pod krkem bez toho, že by si sami zašpinili ruce. Nejtvrdší věznitelé ve skupině s názvem „Program" nařizovali odsouzeným rvát se, aby mohli získat některou z „milosti", například privilegium jídla nebo hraní baseballu.

Ti, kteří boje odmítnou, se vystavují ubití k smrti, jako se to stalo 18letému Christopheru Robinsonovi, který zemřel v roce 2008. Rikers Island, kam se například v roce 2011 dostal i bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, má také krutou pověst pro psychicky postižené jedince. Více než tucet se jich tam oběsilo během posledního desetiletí.

4. Bang Kwang, Bangkok, Thajsko
V thajském hlavním městě se vězení Bang Kwang říká Bangkokský Hilton, ale atmosféra tam je na hony vzdálená od luxusního místa, kde byste si přáli strávit noc. Tucty odsouzených na smrt, kteří jsou uzavření do želez a narvaní do maličkých cel, dostanou vědět pouze dvě hodiny před tím, než budou popravení. Brit John Davies (74 let), který v Bang Kwangu strávil dva roky během 90. let minulého století za drogový zločin (za který byl odsouzený na 17 let), o kterém tvrdí, že jej nespáchal, říká, že ve vězení žil pouze v hrůze.

„Znal jsem 22 lidí, kteří měli být popravení a v jednom případě bylo pět mužů z mého vězeňského bloku zabito během jednoho dne," vzpomíná Davies. „V jedné minutě může být člověk v cele vedle vás a v další ho už vláčí před popravčí četu. Myšlenka, že se něco podobného mohlo stát i mně, je hrozivá." Dnes jsou již odsouzenci v Bang Kwangu popravováni injekcemi ale životní podmínky, včetně běžného mučení, zůstaly prakticky nezměněné.

3. La Sante Prison, Paříž, Francie
Vězení La Sante (což v překladu znamená Zdraví), má jeden z nevyšších počtů sebevražd na světě kvůli své nepřátelské a příčetnost ničící atmosféře.Vězení ve 14. pařížském okresu, bylo domovem některých z francouzských nechvalně známých a často násilných vězňů, včetně „Šakala".Znásilnění tam bylo v minulosti na denním programu, k čemuž pomáhal i systém, kde silnější spoluvězni zotročovali slabší.

Mnoho z nich se kvůli vězení dostalo do klinické deprese a spáchalo sebevraždu. Například v roce 2003 si vzalo život 122 vězňů. Šokující úmrtnost donutila vedení, aby podmínky ve věznici zlepšilo, například se zvýšila možnost osprchování se z dvakrát za týden na jednou denně. Zda to snížilo sebevražednost, se moc neprokázalo.

2. Diyarbakır, Turecko
Turecké vězení Diyarbakir nazývají lidé, jež pobyt vevnitř přežili, Peklem. Jde o jedno z nejukrutnějších vězení na světě. V minulosti se vězni radši podpalovali, než aby je sadistické stráže mučily. Během jedné z nejkrvavějších epizod, v roce 1996, bylo deset vězňů umláceno k smrti a 46 dalších bylo zraněno během následujících nepokojů.Přesto bylo nejhorší období ve vězení mezi lety 1981 a 1984, kdy vládla v Turecku armáda. Tehdy 24 vězňů umřelo při mučení. Podmínky se od té doby sice trochu zlepšily, ale přesto ještě v roce 2010 bylo vězení kritizované Evropským soudem pro lidská práva.

1. Věznice Carandiru, Sao Paulo, Brazílie
Nejsmrtonosnější vězení světa bylo brazilské Carandiru – s více než 1 300 vězni zabitými spoluvězni, strážnými a epidemií AIDS. Nejkrvavějším sólo incidentem byl masakr v roce 1992, kdy vojenská policie obklíčila areál a zastřelila 113 „vzbouřenců". Bývalý vězeň Jacy de Oliviera řekl BBC: „Nikdy jsme si nemysleli, že vejdou dovnitř a začnou lidi zabíjet náhodně. Rozhodně nezemřeli pouze vězni, kteří se do vzpoury zapojili. Policisté stříleli na každého. Já jsem byl v pátém patře. Pokud jste se podívali policajtovi do očí, byli jste mrtví. Vězení bylo uzavřené v roce 2002, krátce poté co se stalo jednou z 27 vzbouřených věznic v Sao Paulu, ve kterých byly stovky návštěvníků držené jako rukojmí.

Témata: Věznice

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly ruské rakety. Jednoho člověka zabily, dalších šest zranily

26.06.2022 21:53 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

80 let od poprav na Kobyliské střelnici. Kdo padl za oběť nacistickému…

26.06.2022 10:30 Před 80 lety byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ihned po…

Nepodceňujte ošetření drobných poranění

13.06.2022 05:11 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Nejen Lidice a Ležáky. Jaké obce vyhladili nacisté?

12.06.2022 16:20 Letos uplynulo 80 let od vypálení vesnic Lidice a Ležáky nacisty, kteří tímto způsobem pomstili…

Jak šetřit při vaření? To věděla již před více než sto lety Anuše Kejřová

12.06.2022 10:00 Jméno Anuše Kejřové není tak známé jako třeba Magdaleny Dobromily Rettigové. Také ona však byla…

Před 80 lety nacisté srovnali se zemí Lidice a Ležáky. Proč právě tyto…

11.06.2022 10:05 Před 80 lety, v červnu roku 1942, se nacisté pomstili Čechům za atentát na Heydricha vyvražděním a…

Slavné ženy ukrajinské historie. Které z nich se země připomíná?

28.05.2022 10:40 Z Ukrajiny pochází celá řady významných osobností. Mezi nimi je i několik žen, které se…

Před 80 lety proběhla operace Anthropoid. Kdo se na ní podílel?

27.05.2022 08:30 Atentát na Reinharda Heydricha, krycím názvem operace Anthropoid, proběhl dne 27. května 1942, tedy…

Související:

Právě se děje

reklama