Valtr Komárek slaví 81 let

Praha - Jeden z hlavních aktérů sametové revoluce, bývalý ředitel Prognostického úřadu a od března i čestný předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD) Valtr Komárek slaví ve středu své 81. narozeniny. K loňským narozeninám dostal od prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu.

Přidejte svůj názor

Valtr Komárek
doporučujeme

Narodil se 10. srpna 1930 v Hodoníně v židovské rodině. Během druhé světové války jeho rodiče umřeli v koncentračním táboře, jej však zachránili pěstouni. Po válce se přidal do Komunistické strany Československa.

Jako stipendista vystudoval Ekonomický institut v Moskvě. V 60. letech 20. století se probojoval do Státní plánovací komise a působil i jako ekonomický poradce politbyra Ústředního výboru KSČ.

Mezi lety 1964 až 1967 radil kubánskému vůdci Ernestu Che Guevarovi. Tehdejší kubánský ministr průmyslu poté dokonce strávil pět měsíců v blízkosti Prahy.
 
V roce 1968 pak Komárek připravoval ekonomickou reformu v rámci Pražského jara. Po jeho zastavení a začátku normalizace se stáhl do ústraní, kde prakticky zůstal až do roku 1984. Tehdy se stal ředitelem Kabinet prognóz Československé akademie věd (ČSAV), ze kterého později vznikl Prognostický ústav ČSAV. Ředitele tzv. "prognosťáku" dělal mezi roky 1986 a 1992. Pod jeho vedením se ústav zaplnil budoucími představiteli polistopadové vlády, pracoval zde například Vladimír Dlouhý, Václav Klaus, Miloš Zeman nebo Tomáš Ježek.

Mezi lidmi byl při revoluci velmi oblíbený, známý je zejména pokřik "Za premiéra Komárka bude koruna jako marka." Nakonec se však prvním předsedou vlády stal Marián Čalfa a Komárek jeho prvním místopředsedou.

Po revoluci se dostal do sporů s pravicovějšími kolegy, kteří propagovali rychlou ekonomickou revoluci, zatímco Komárek chtěl postupný přerod. Odešel tedy z vlády, ale politiky se nevzdal.
 
V roce 1991 se stal členem ČSSD a o rok později již stranu vedl do voleb. Za vlády Miloše Zemana se z veřejného života prakticky ztratil, znovu jej probudil až Jiří Paroubek, kterému dělal poradce. Po prohraných volbách v roce 2010 se ale rozešli ve zlém. V roce 2011 se stal čestným předsedou ČSSD.
 
Valtr Komárek má syna Martina, který je novinářem.

Loading...
Témata: Komárek, Valtr
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy nelze pokořit silou? Církev musela po výprasku u Domažlic změnit…

22.09.2019 16:44 Aktualizováno Během husitských válek bylo na našem území svedeno mnoho bitev, kromě slavných vítězství jako byla…

Podivné záliby a choutky českého krále. Byl Václav IV. gay?

22.09.2019 16:43 Aktualizováno O synovi proslulého českého krále Karla IV., jehož podobizna zdobí naše stokorunové bankovky,…

Nudismus: Proč se Němci tak rádi svlékají? Cizinci se nestačí divit

21.09.2019 12:58 Aktualizováno Když policista Michael Adamski viděl svou tchýni poprvé nahou, byl z toho trochu na rozpacích. Ale…

Nádor děložního hrdla. Proč je tak záludný? Tyto rady vám mohou zachránit…

20.09.2019 18:07 Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama