Valtr Komárek slaví 81 let

Praha - Jeden z hlavních aktérů sametové revoluce, bývalý ředitel Prognostického úřadu a od března i čestný předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD) Valtr Komárek slaví ve středu své 81. narozeniny. K loňským narozeninám dostal od prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu.

Přidejte svůj názor

Valtr Komárek

Narodil se 10. srpna 1930 v Hodoníně v židovské rodině. Během druhé světové války jeho rodiče umřeli v koncentračním táboře, jej však zachránili pěstouni. Po válce se přidal do Komunistické strany Československa.

Jako stipendista vystudoval Ekonomický institut v Moskvě. V 60. letech 20. století se probojoval do Státní plánovací komise a působil i jako ekonomický poradce politbyra Ústředního výboru KSČ.

Mezi lety 1964 až 1967 radil kubánskému vůdci Ernestu Che Guevarovi. Tehdejší kubánský ministr průmyslu poté dokonce strávil pět měsíců v blízkosti Prahy.
 
V roce 1968 pak Komárek připravoval ekonomickou reformu v rámci Pražského jara. Po jeho zastavení a začátku normalizace se stáhl do ústraní, kde prakticky zůstal až do roku 1984. Tehdy se stal ředitelem Kabinet prognóz Československé akademie věd (ČSAV), ze kterého později vznikl Prognostický ústav ČSAV. Ředitele tzv. "prognosťáku" dělal mezi roky 1986 a 1992. Pod jeho vedením se ústav zaplnil budoucími představiteli polistopadové vlády, pracoval zde například Vladimír Dlouhý, Václav Klaus, Miloš Zeman nebo Tomáš Ježek.

Mezi lidmi byl při revoluci velmi oblíbený, známý je zejména pokřik "Za premiéra Komárka bude koruna jako marka." Nakonec se však prvním předsedou vlády stal Marián Čalfa a Komárek jeho prvním místopředsedou.

Po revoluci se dostal do sporů s pravicovějšími kolegy, kteří propagovali rychlou ekonomickou revoluci, zatímco Komárek chtěl postupný přerod. Odešel tedy z vlády, ale politiky se nevzdal.
 
V roce 1991 se stal členem ČSSD a o rok později již stranu vedl do voleb. Za vlády Miloše Zemana se z veřejného života prakticky ztratil, znovu jej probudil až Jiří Paroubek, kterému dělal poradce. Po prohraných volbách v roce 2010 se ale rozešli ve zlém. V roce 2011 se stal čestným předsedou ČSSD.
 
Valtr Komárek má syna Martina, který je novinářem.

Témata: Komárek, Valtr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 22:10 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama