Vliv dezinformací na ochotu nechat se naočkovat: Jak se lidé rozhodují?

V únoru roku 2020 se epidemie covid-19 zdála být daleko, o měsíc později už byla hlavním předmětem zpravodajství a různě přísná opatření se začala zavádět napříč planetou. Když se ve většině zemí nepodařilo vzniklou pandemii dostatečně utlumit skrze zavedená opatření, začala se jako jediné řešení skloňovat čím dál častěji vakcína.

Reklama

Mnoho vědeckých týmu se pustilo do vývoje vakcíny a během rekordního času bylo vyvinutou hned několik látek, které prošly testováním a byly předloženy ke schválení.

Zmíněná rychlost je zároveň jedním z hlavních argumentů, které používají odpůrci vakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých stránkách vysvětluje, že jedním ze zásadních faktorů bylo to, že výzkum koronavirů probíhá již řadu let a současné vakcíny v mnohém navázaly na vývoj vakcín pro SARS nebo MERS. Principy, které vakcíny používají, přitom nejsou nové. Zároveň vzhledem k celospolečenským dopadům získal vývoj vakcín na koronavirus nebývalou pozornost a s tím spojené masivní financování.

Tyto argumenty ale mnoha lidem nepřijdou dostatečně přesvědčivé a kolem očkování koluje spousta obav. Některé mohou být opodstatněné, jiné nemají racionální vysvětlení. Do této nejisté atmosféry potom vstupují šiřitelé dezinformací, kteří se snaží bezpečnost očkování zpochybnit.

Některá prohlášení se šíří po internetu, ale protivakcinační aktivisté využívají i klasické kampaně. Ve Vancouveru například došlo ke stažení kampaně, která naznačovala, že vakcína je horší nežli samotná nemoc na základě opakovaných stížností podaných k rukám Rady pro reklamní standardy. Rada billboardy označila za zavádějící.

Nabízí se přitom otázka, jaký vliv dezinformační kampaně na postoj lidí k očkování mohou mít. Proto se novináři z BBC Panorama rozhodli zorganizovat experiment, kdy skupině dobrovolníků pustili video, které bylo plné nepravdivých informací ohledně očkování, a následně s nimi rozebírali, jak zhlédnutí videa ovlivnilo jejich ochotu nechat se očkovat.

Video s názvem Ask the Experts, tedy zeptejte se expertů, působilo na různé dobrovolníky různě. Podle některých bylo sdělení velmi důvěryhodné, protože využívalo lidí stylizovaných do lékařů a klinických specialistů, během necelé půl hodiny jich vystoupilo 33. Ti charismaticky a klidně opakují podobné sdělení, mnoho z jejich výroků je ale zavádějících nebo nepravdivých.

Některé dobrovolníky odradilo, že někteří údajní experti zmiňovali, že se nejedná o skutečnou pandemii. To působilo nedůvěryhodně především na ty, kteří nemoc sami prodělali s nepříjemným průběhem.

Po zhlédnutí videa polovina z osmi dobrovolníků odpověděla, že mají větší obavy z vakcíny na covid-19 nežli předtím. Často zmiňovali právě přílišnou rychlost vývoje vakcíny. Někteří připouštěli, že video jen zopakovalo obavy, které měli již před experimentem. V takovém případě došlo k posílení jejich nedůvěry.

Jako poslední část experimentu novináři pozvali respektovaného experta, aby s dobrovolníky promluvil. Na základě diskuze bylo trpělivě vysvětleno, proč vakcína nemění lidskou DNA, že vakcína prošla testy na zvířatech a že není žádný biologický mechanismus, který by měl ovlivňovat plodnost.

Na konci diskuze se účastníci klonili k tomu, že se spíše rozhodnou pro vakcínu. Zdá se tedy, že dialog a korektní argumentace je pro finální rozhodnutí zásadní. 

Témata:  očkování výzkum EuroZprávy.cz Koronavirus dezinformace věda

Související

Ze společnosti

Policie si došlápla na Hamáčka! Řeší jeho cestu do Moskvy a podezření z trestných činů!

Policie si došlápla na Hamáčka! Řeší jeho cestu do Moskvy a podezření z trestných činů!

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.
Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s incidentem zadržela pět lidí, za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Petr Arenberger

Od 24. května bude moci na kulturu uvnitř 500 lidí, venku až 1000

Od 24. května se bude moci kulturních akcí venku zúčastnit až 1000 lidí, musí ale tak být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Budou se moci konat také akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé také mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 40 minutami

Jan Hamáček

NCOZ zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty Hamáčka do Moskvy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

před 52 minutami

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Lavrov vysvětloval zařazení ČR a USA na seznam "nikoliv přátelských" států

Nepřátelskými kroky Prahy a Washingtonu dnes podle ruské tiskové agentury TASS objasnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zařazení Česka a Spojených států na seznam "nikoli přátelských" států. Za "hanbu" přitom označil, jak Česko "rozmazává" sedm let starý příběh výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, a kritizoval "zmatené" vyšetřování tohoto incidentu spojené s předkládáním stále "nových verzí".

před 54 minutami

před 56 minutami

Penál

Více než polovina LGBT studentů v Evropě zažila ve škole šikanu

Více než polovina mladých lidí v Evropě z řad komunity LGBT+ zažila ve škole nejméně jednou šikanu kvůli své sexuální orientaci. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a mezinárodní organizace zaměřené na podporu sexuálních menšin IGLYO. 

před hodinou

před hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních institucí. V Česku se zatím neobjevil, ale zaznamenali ho v Německu. Uvedla to dnes antivirová společnost Kaspersky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Obchod s oděvy

Návštěvnost některých obchodů byla vyšší než průměrný víkend

Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Potvrdilo se tak podle něho, že jsou oblasti, kde on-line nákupy nikdy nenahradí fyzický zážitek v obchodě. Týká se to hlavně oblečení, obuvi, nábytku a vybavení do domácnosti. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to dnes řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zahrádky ožily. Už se mně po vaší kuchyni stýskalo, slyší hospodský. Aby přežil, utratil úspory

REPORTÁŽ - Jakmile uviděl své štamgasty, zřetelně pookřál. Oči restauratéra Tomáše Urbana zářily radostí, v hlase byla znát úleva, že konečně mohl přivítat letité hosty ve svém podniku, i když zatím jen na zahrádce. Když šéf Restaurace Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě obsloužil první zákazníky, zvážněl. „Vláda se během koronavirové krize na lidi v gastronomii doslova vykašlala. Bonusy, které jsme od státu získali, nestačily ani na pokrytí nákladů. Abych podnik mohl udržet, utratil jsem všechny úspory a ještě jsem si musel půjčit, neboť nikdo vám nic neodpustí. Jsem rozladěný, jak se kabinet k živnostníkům zachoval,“ říká Tomáš Urban, jehož EuroZprávy.cz v první den rozvolnění zahrádek navštívily.

před 3 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová: Resort práce by měl z Národního plánu obnovy získat 26 miliard

Resort práce by měl z Národního plánu obnovy (NPO) získat v příštích letech podle návrhu 26 miliard korun. Peníze chce využít na sociální služby, na přípravu na změny na trhu práce a na výstavbu jeslí. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O chystaném využití peněz z NPO by měla dnes rozhodovat vláda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama