Nesmysly o jídle: Tyto diety po svátcích rozhodně nezkoušejte

Praha - Vánoční svátky, které jsou často označovány za svátky obžerství, jsou už za námi a vás při pohledu na vyvalené břicho napadá, že by se vaše novoroční předsevzetí mělo týkat hubnutí a diet? Než se do nějaké pustíte, podívejte se na náš přehled těch, které byste za žádnou cenu neměli zkoušet. Nejen že u nich hrozí jojo efekt a nic v závěru nezhubnete, můžete si také zadělat na vleklé zdravotní problémy.

Ilustrační foto

Hladovka

"Touto dietou označujeme opravdu radikální řešení vaší váhy. Je velmi účinné, ale taktéž nevhodné až bych si dovolila tvrdit nebezpečné," uvedla pro TN.cz nutriční terapeutka Gabriela Tomanová.

Tato dieta se zakládá pouze na dostatečném pitném režimu (čistá voda, čaje ať už ovocné nebo bylinkové, ředěné či neředěné ovocné šťávy) bez konzumace všech potravin.

Největším záporem této diety je, že vždy začnete hubnout v krátkém čase, ale je mylné se domnívat, že hubnete z tukových zásob, vždy budete hubnout ze svalové hmoty a odvodníte se. A to je to nejhorší c se vám může stát. Při této dietě ztrácíte svalovou hmotu, zásoby minerálních látek, přetěžujete extrémně ledviny a do krve vyplavujete toxiny. Tato dieta vás rozladí, budete se cítit podrážděně a unaveně. Za pár dni můžete očekávat jojo efekt a to minimálně jedenkrát tolik přiberete, radí Tomanová.

Dieta podle krevních skupin

"Tento druh stravování nemá žádné vědecké podklady o tom, že určitý druh potravin se hodí či nehodí k té či oné krevní skupině. V žádném případě si nemyslete, že podle krevní skupiny poznáte vhodné a nevhodné či zakázané potraviny! To je opravdu hloupost," uvedla nutriční terapeutka.

Pokud se budete držet seznamu potravin určených pro vaši krevní skupinu, tak si můžete přivodit zásadní nedostatek živin a tím ohrožujete sami sebe a přivodíte si zdravotní problémy. Jednotlivé krevní skupiny mohou mít zakázány i celé druhy potravin, které jsou pro člověka důležité: maso, mořské plody, mléčné výrobky, oleje, tuky, vejce, ořechy, luštěniny atd.

Sacharidové vlny

Tato dieta je v posledních letech velmi populární.. Je ovšem velmi důležité si uvědomit, že tento druh stravovaní byl vytvořen pouze a jedině pro kulturisty s cílem co nejlépe vyrýsovat tělo před soutěžemi. Rozhodně ji proto nelze doporučit pro hubnutí. V této dietě se nejprve sníží a postupně navyšují sacharidy. Tím pádem tělo při pohybované aktivitě spaluje co nejvíce tuků. Strava je velmi bohatá na bílkoviny, což při dlouhodobějším držení velmi přetěžuje ledviny a může vést k riziku vzniku ledvinového onemocnění.

Proteinová dieta

Při této dietě jde o radikální snížení, či úplně vyloučení sacharidů, omezení tuků a velmi zvýšenému příjmu bílkovin a tekutin. Tato dieta velmi přetěžuje ledviny a může způsobit následné onemocnění tohoto orgánu, říká Tomanová.

Atkinsonova dieta

"Tato dieta zprvu bude chtít co nejradikálněji snížit, ba zcela vyloučit sacharidy. Později můžete trošku sacharidů zařadit, ale ani to vám nepokrývá potřeby organismu. Držením této diety si zaručíte 100 % jojo efekt. Budete se potýkat se zácpou, chutěmi na sladké, zhorší se vám kvalita vlasů nehtů i pokožky," uvádí nutriční terapeutka. Diety založené na omezovaní sacharidů jsou absolutně nevhodné pro diabetiky, kterým dieta ohrožuje zdravotní stav.

Dělená strava

Americký lékař Howard Hay vytvořil teorii, podle níž nemohou být v zažívacím traktu společně vstřebány sacharidy, bílkoviny. Překyselení organismu způsobené zvýšenou konzumací bílkovin může podle této teorie údajně za vznik rakoviny, revmatických onemocnění a diabetu. Proto je v této dietě doporučována taková strava, která je z 80 % složena z ovoce, zeleniny, mléka, jogurtů a ze zbylých 20 % konzumace masa, sýrů, vajec, obilovin. Při striktním dodržovaní dochází k problematickému pokrytí živin.

Tukožroutská polévka, mléčná, vajíčková, ananasová dieta, hubnoucí koktejly, dietní čaje, dieta kajenského pepře

Při těchto dietách, které jsou zaměřené na jednotvárnou stravu, sice zhubnete, ale jelikož se na ananasu nedá žít věčně, hned co začnete jíst zase obvyklým způsobem, velmi rychle shozená kila naberete zpátky. Uvedené diety jsou co do živin naprosto nevyvážené. Navíc hubnout nebudete tuk, nýbrž svalovou hmotu.

Margitova dieta

Tato dieta vychází z Atkinsonovy diety a stojí na principu co nejvíce snížit příjem sacharidů. "Pokud má tělo nedostatek sacharidů, tak spaluje samozřejmě tuk, ale jelikož je zde nevyváženost bílkovin, tak tělo může spalovat svalovou hmotu místo tuků. Tato strava je nevyvážená již tím, že je jí pouze 3x denně, je zde zásadní nedostatek živin a potraviny živočišného původu zde mohou negativně ovlivňovat cholesterol," varuje Gabriela Tomanová.

Dukanova dieta

Jedná se o bílkovinnou dietu, která preferuje zvýšenou konzumaci masa a vajíček. Tato strava je rozdělena do čtyř fází, kdy se v prvních pěti dnech konzumuje pouze vejce a masa. Poté se může začít s konzumací zeleniny, v závěru pak minima sacharidů. Dukanova dieta přetěžujete ledviny. Kvůli nedostatku sacharidů budete pociťovat hlad a budete se cítit fyzicky i psychicky špatně.

Cambridge dieta

Dieta jako jedna z mála probíhá pod dohledem výživových specialistů. Jedná se o dietu, která stojí na konzumaci instantních výrobků (instantní koktejly, teplé polévky, výživové tyčinky). Kalorická hladina je nastavena na naprosté minimum, a to na 425kcal.

Při této dietě zhubnete, ale je skutečně nutné být pod dohledem. Celý proces většinou trvá měsíc, poté by vás měl odborník převést na normální stravu. Nutno dodat, že tento krok je ovšem velmi obtížný. Špatný přechod totiž způsobí jojo efekt. Dieta je doporučena lidem s vysokým stupněm obezity, takže pokud chcete zhubnout tři kila, okamžitě na ni zapomeňte.

Dieta podle Mančingové

Tato v posledních letech velmi populární dieta kombinuje dělenou stravu a dietu podle krevních skupin. "Tento druh stravování má velmi omezený počet potravin, takže ke konci asi už nebudete vyhledávat mrkev, brokolici, řepu, ořechy, jablka a sladké snídaně. Velmi nízká kalorická potřeba vám může přivodit pocity hladu, únavy a podrážděnosti," dodává nutriční terapeutka. A pokud se vám podaří zhubnout, při přechodu k vašemu obvyklému jídelníčku se velmi brzy dostaví jojo efekt a váhu budete mít zpět.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje