Pozor na pilulky proti početí: Co vám hrozí? SÚKL informuje o rizicích

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dal na svůj informační portál přehledné informace pro ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci. Roky je známo, že zvyšuje riziko krevních sraženin v žilách, potvrdilo to i nedávné celoevropské přehodnocení, řekla ČTK mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

"Nic nového nyní nezaznělo, jen jsme chtěli upozornit, aby se na toto riziko myslelo. Uživatelek je poměrně dost a příznaky nemusí žena znát, ani ji nemusí napadnout, že příčinou je krevní sraženina," uvedla. 

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že zmíněné riziko je známo minimálně dvě desítky let, žádné nové informace při evropském přehodnocení nezazněly, světová ani česká organizace gynekologů tedy žádné nové doporučení nevydaly.

Riziko vzniku krevních sraženin v žilách se podle SÚKL pohybuje od pěti do 12 případů na 10.000 žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci ročně, je to zhruba dva až šestkrát častěji než u žen, které ji neužívají.

Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron. Funguje na základě tří principů. Nejprve hormony blokují ovulaci, tedy vajíčko se ani neuvolňuje z vaječníku a „není, co by se mohlo spojit se spermií". Dalším účinkem je to, že hormony zahušťují hlen děložního hrdla a značně komplikují spermiím cestu za vajíčkem. Nakonec se pod vlivem hormonální antikoncepce mění děložní sliznice, ta narůstá pouze nízká, a případně oplodněné vajíčko by se na ni tedy nemohlo uchytit. Právě třetí účinek, zeslabení děložní sliznice, je ženami velmi vítán, protože výrazně zeslabuje menstruační krvácení, a tak snižuje ztráty krve, s nimi související chudokrevnost a také bolestivost menstruace, vysvětluje Vitalia.cz.

Psali jsme:  

Existují nesporné výhody hormonální antikoncepce, ale stejně tak i určitá rizika. Asi nejvýznamnější riziko, které přichází spolu s hormonální antikoncepcí, je zvýšené nebezpečí vzniku žilní trombózy a následné embolie. Estrogeny, které jsou obsažené v preparátech, totiž zvyšují srážlivou schopnost krve, a to v porovnání se ženou užívající jiný druh antikoncepce 3–4krát. Na druhé straně je toto riziko stále podstatně menší než podobné komplikace v těhotenství. Riziko tromboembolických komplikací však výrazně narůstá u žen blížících se menopauze, po menopauze, u kuřaček a u obézních žen.

Estrogeny také za některých okolností zvyšují riziko vzniku na hormonech závislých nádorů, jako například karcinomů endometria – vnitřní výstelky dělohy. Tento karcinom se vyskytuje převážně u žen obézních, starších či infertilních. Na druhou stranu hormonální antikoncepce o 40–50 procent snižuje riziko vzniku nejčastějších nádorů v gynekologické oblasti – karcinomů ovaria.

Mnohé dotazy žen také směřují k bezpečnosti hormonální antikoncepce vzhledem k jaterním funkcím. Estrogeny jsou odbourávány v játrech, takže poruchy jaterních funkcí mohou vést k poruše odbourávání estrogenů, zvýšení jejich hladin v organismu a následným nežádoucím účinkům, jako je krvácení mimo menstruaci, vysoké riziko vzniku tromboembolické choroby a podobně. Proto by lékař měl pravidelně ženu zvát na jaterní testy, aby případné zhoršení funkcí jater včas zachytil a převedl ženu na vhodnější metodu antikoncepce.

Hormony obsažené v antikoncepci také mohou ovlivňovat účinky jiných léků a obráceně. Jedná se především o interakce s léky na uklidnění (barbituráty), antiepileptika a některá antibiotika a chemoterapeutika. Pokud žena některé z těchto léků bere, měla by to nahlásit lékaři, který jí předepisuje antikoncepci.

Stejně tak pokud již antikoncepci bere a jiný lékař některý lék z výše uvedené skupiny předepíše, měla by se ho zeptat, zda lék bude správně fungovat, když je brán zároveň s hormonální antikoncepcí. Mnohé ženy totiž hormonální antikoncepci neberou jako léčbu a i někteří lékaři mohou hormonální antikoncepci ve svých diagnostických úvahách opomenout, informuje o dalšíš rizicích server hormonalni-antikoncepce.cz.

Témata: antikoncepce | ženy | zdraví
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

14.11.2018 16:09 Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V…

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Na světě je 200 zemí a 7000 jazyků. Proč jich existuje tolik?

14.11.2018 11:03 V současné době je na světě zhruba 200 zemí. Každá organizace uvádí jiné číslo a budeme-li se řídit…

Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě,…

14.11.2018 10:25 Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama