MDŽ není mrtvý. Boj za práva žen začíná, bouří se aktivistky

Praha - O oživení oslav Mezinárodního dne žen (MDŽ) v Česku se snaží Česká ženská lobby. Aktivistky chtějí svátek stejně jako jejich předchůdkyně v minulém století využít k boji za ženská práva. I přes přijaté zákony a změny je totiž podle nich prosazování rovných šancí do praxe nedostatečné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"I když byla v uplynulém století zavedena zejména v legislativní oblasti řada pozitivních změn - volební právo pro ženy, rovná práva v manželství, zakotvení reprodukčních práv, právní postihy domácího násilí a legislativní zákaz diskriminace kvůli pohlaví - prosazování těchto práv v praxi je nedostatečné," uvedla lobby. Podle ní tak MDŽ připomíná "stále relevantní boj" za rovné postavení žen a mužů.

Podle studií a statistik mají ženy nižší příjem než muži, a to zhruba o pětinu. Stejně je tomu pak i u důchodů. Ve sněmovně připadá ženám 22 procent křesel, v Senátu necelých 19 procent.

O tom, jestli je stále správné slavit Mezinárodní den žen, se často diskutuje i mezi samotnými poslanci. Senát několikrát navrhoval vypustit 8. březen ze seznamu významných dnů. Sněmovna to zamítla. Tento den s sebou totiž nese pachuť socialismu, a tak se ho mnozí straní. Přitom jeho historie sahá mnohem dál.

Den se vztahuje k 8. březnu 1908, kdy se rozhodly stávkovat newyorské švadleny, které už měly dost těžkého nespravedlivého života a nelidských podmínek na pracovištích. Už za pouhé dva roky se tento den stal památkou na chvíli, kdy se ženy vzepřely, a začal se slavit v mnoha zemích - nejprve v USA, Německu, Švýcarsku a Rakousku-Uhersku. Jedná se o připomenutí boje žen za rovnoprávnost, spravedlnost i za mír.

Témata: mdž
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 16:03 Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama