Děti neberou drogy, když o jejich škodlivosti slyší od lékaře

Praha - Stručný rozhovor praktického dětského lékaře s dospívajícím o drogách dokáže divy. O výzkumu, který to dokazuje, píší v pondělním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Tři měsíce po takovém rozhovoru je u dospívajících o čtvrtinu menší pravděpodobnost, že pijí alkohol nebo užívají drogy, než když k takovému rozhovoru nedojde. Ukázala to studie provedená v Česku a ve Spojených státech. Podle autorů výzkumu se tak dokázalo, že rady dětských lékařů o drogách skutečně mění chování dospívajících, uvádí list.

Výzkumu se zúčastnilo téměř 600 dětí mezi 12 a 18 lety v Česku a přes 2000 jejich vrstevníků v USA. Podle Ladislava Csémyho z Centra výzkumu protidrogových služeb, který vedl český tým, je na čase zavést takové rozhovory do běžné praxe plošně po celé republice. V současnosti leží prevence užívání drog u dospívajících spíš na školách, uvádí Lidové noviny.

Ve Spojených státech a Česku byl efekt rozhovoru lékaře s mladými podobný, u nás se ale podařilo víc omezit užívání marihuany a ve Spojených státech zase víc snížit pití alkoholu, píší Lidové noviny.

Témata: Drogy | zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Aspergerův syndrom? Z autistické psychopatie vzniklé v nacistické Vídni se…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Proč je Aspergerův syndrom takovou součástí našeho lexikonu? Proč se jeho použití v polovině 90.…

Masakr spojeneckých letců: Hitler dal zavraždit 50 zajatců, byli mezi nimi…

21.03.2019 07:49 Jednou z nejznámějších epizod druhé světové války je útěk téměř osmi desítek spojeneckých letců ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama