Zapomeňte na předsudky, vyšší odbornou školu zvládne i mentálně postižený

Praha - V dubnu oslavila čtyřiadvacáté narozeniny a o dva měsíce později si k nim nadělila dárek v podobě diplomu, který ji opravňuje honosit se titulem diplomovaného specialisty. Na tom by nebylo nic divného, Kateřina Hoření to ale dokázala i přes to, že trpí Downovým syndromem.

Přidejte svůj názor

371

"Jde o něco unikátního v případě osoby, která má mentální postižení, obzvláště pak u diagnózy, při které lékaři rodiče takto postižených dětí připravují na to, že jejich ratolesti budou těžko vzdělatelné. Katka přitom vychodila střední odbornou školu a nyní pak dokonce úspěšně zakončila vyšší odbornou školu sociálně právní," říká Dagmar Dzúrová ze Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.

Jak to dokázala? "Už na prvním stupni základní školy se mi začal líbit úspěch," vzpomíná mladá žena. A její maminka Helena jen souhlasně přikyvuje. "To je pro ni charakteristické," říká s úsměvem žena, která své dceři podřídila celý svůj život a která je přesvědčena o tom, že za postižením její dcery vězí jaderná havárie v Černobylu. Otěhotněla totiž dva měsíce po neštěstí. Své prý udělala i babička, která Katku vedla k lásce ke vzdělávání.

Katku ale neodradilo ani chování jejích vrstevníků na druhém stupni základní školy, kdy byla zařazena do třídy určené pro dyslektiky. "Většina dětí mne brala takovou, jaká jsem, ale přesto jsem zažila šikanu od svých spolužáků. Tehdy se ze mne stal introvert, který utíkal do vlastního světa," popisuje. Vysvobodila ji teprve třídní učitelka, která o celé věci informovala vedení školy. Pak už měla Katka klid, spolužáci ji prý konečně začali respektovat.

Na střední školu se dostala bez přijímaček, a to jen díky výbornému prospěchu. Tady už problémy se spolužáky neměla, naopak si tu našla kamarádky, se kterými se stýká dodnes.

Přihlášku na vyšší odbornou školu podala teprve rok poté, co složila maturitu. Byla prý totiž tak vyčerpaná, že se raději uchýlila na jazykovou školu, současně přitom docházela do účetnické firmy svého strýce, kde vypomáhala jako brigádnice.

Přijímačky na vyšší odbornou školu sociálně právní posléze zvládla, aniž by vzhledem ke svému postižení žádala o jakékoliv úlevy. Stejně hladce pak proplula i samotným studiem.

Stále jí to ale nestačí, a tak co nevidět nastoupí na další vyšší odbornou školu, tentokrát bude jejím oborem sociální pedagogika. Právě toto vzdělání potřebuje k tomu, aby se mohla věnovat práci, po které touží. Katka by totiž ráda pomáhala lidem, kteří trpí stejným postižením jako ona - jejím snem je pracovat jako asistentka mentálně postižených. Zcela nejvíce ji pak láká myšlenka být těmto osobám oporou ve chvílích, kdy se věnují volnočasovým aktivitám.

Témata: vzdělání | nemoc
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strach z muslimů: Jak se vypořádat s islamofobií? Psycholog nabídl řešení

21.10.2018 22:03 Aktualizováno Odpověď, na otázku uvedou v titulku, se snažil dát psycholog Izzy Kalman ve svém článku zabývajícím…

Žena prvního československého premiéra? Ruska, na které by si dnes lidé…

21.10.2018 21:57 Aktualizováno Karel Kramář je bezesporu známou postavou českých dějin. Hovoří se o něm jako o zástupci mladočeské…

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

21.10.2018 20:02 Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už…

Největší mýty o znásilnění: Jak doopravdy probíhá?

21.10.2018 20:02 Aktualizováno O obětech sexuálního násilí koluje ve společnosti spousta mylných názorů. Toto společné ovšem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama