Nemůžete zhubnout a svádíte to na geny? Vědci pro vás mají špatnou zprávu

Londýn – Holky mají být krev a mlíko, říkávají s oblibou naše babičky. Jenže velká část populace, ať už jde o ženy nebo muže, už tuto hranici překročila. Mnozí se přitom vymlouvají, že mají tloušťku v genech a že se jim prostě hubnout nedaří. Jak ale ukázal výzkum z Velké Británie, geny za to nemohou.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Obviňovat z nadváhy geny je velmi pohodné. K naší dobré kondici nepřispívá ani sedavé zaměstnání, stres či nezdravá strava. Jak ale ukazuje výzkum vědců s univerzity v Newcastlu, svádět problémy s váhou na předky není úplně spravedlivé.

Podle expertů sice existují „tlusté geny", které způsobují přibývání na váze a které o 70 procent zvyšují riziko obezity, nicméně však tyto geny neovlivňují to, jestli jsou lidé schopni při správné stravě a životním stylu zhubnout.

„Už nemůžeme obviňovat své geny. Naše studie ukazuje, že zlepšení jídelníčku a větší fyzická aktivita vám pomůže zhubnout bez ohledu na vaši genetickou výbavu," shrnuje výsledky vedoucí výzkumu John Mathers.

Jeho tým pracoval s výsledky osmi studií, do kterých se zapojilo celkem 9563 dospělých jedinců. Z nich se prokázalo, že geny nemají žádný vliv na snižování hmotnosti.

„Byli jsme rádi, že jsme zjistili, že lidé s tlustými geny reagují při hubnutí stejně dobře jako každý jiný. Je to důležitá zpráva pro ty, kteří se snaží zhubnout, protože to znamená, že dieta nebo fyzická aktivita u nich bude fungovat stejně dobře, jako u všech ostatních," říká vedoucí výzkumu, který byl zveřejněn v časopisu British Medical Journal.

„Toto zjištění je velmi důležité pro vývoj účinných programů hubnutí v rámci celosvětové epidemii obezity," dodal Mathers.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Temná minulost Česka: Výroba jedné z nejhorších zbraní světa málem…

13.10.2019 11:26 Symbolů války ve Vietnamu, která trvala od roku 1955 do roku 1975, najdeme i dnes mnoho. Ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama