Nemůžete zhubnout a svádíte to na geny? Vědci pro vás mají špatnou zprávu

Londýn – Holky mají být krev a mlíko, říkávají s oblibou naše babičky. Jenže velká část populace, ať už jde o ženy nebo muže, už tuto hranici překročila. Mnozí se přitom vymlouvají, že mají tloušťku v genech a že se jim prostě hubnout nedaří. Jak ale ukázal výzkum z Velké Británie, geny za to nemohou.

371
doporučujeme

Obviňovat z nadváhy geny je velmi pohodné. K naší dobré kondici nepřispívá ani sedavé zaměstnání, stres či nezdravá strava. Jak ale ukazuje výzkum vědců s univerzity v Newcastlu, svádět problémy s váhou na předky není úplně spravedlivé.

Podle expertů sice existují „tlusté geny", které způsobují přibývání na váze a které o 70 procent zvyšují riziko obezity, nicméně však tyto geny neovlivňují to, jestli jsou lidé schopni při správné stravě a životním stylu zhubnout.

„Už nemůžeme obviňovat své geny. Naše studie ukazuje, že zlepšení jídelníčku a větší fyzická aktivita vám pomůže zhubnout bez ohledu na vaši genetickou výbavu," shrnuje výsledky vedoucí výzkumu John Mathers.

Jeho tým pracoval s výsledky osmi studií, do kterých se zapojilo celkem 9563 dospělých jedinců. Z nich se prokázalo, že geny nemají žádný vliv na snižování hmotnosti.

„Byli jsme rádi, že jsme zjistili, že lidé s tlustými geny reagují při hubnutí stejně dobře jako každý jiný. Je to důležitá zpráva pro ty, kteří se snaží zhubnout, protože to znamená, že dieta nebo fyzická aktivita u nich bude fungovat stejně dobře, jako u všech ostatních," říká vedoucí výzkumu, který byl zveřejněn v časopisu British Medical Journal.

„Toto zjištění je velmi důležité pro vývoj účinných programů hubnutí v rámci celosvětové epidemii obezity," dodal Mathers.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínskou zeď mám za komunistickou zvůli. Umíraly na ní i děti, rozdělila…

13.08.2020 11:40 ROZHOVOR – Zanechala po sobě nelidskost a utrpení. Vyhasínaly na ní lidské životy, včetně těch…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Před 250 lety se narodil Jean de Carro. Průkopník očkování proti…

09.08.2020 10:00 Dne 8. srpna 1770, tedy před 250 lety, se narodil významný švýcarský lékař Jean de Carro. Ten se…

Bohatství středověkých domácností se skrývalo i na podlaze

08.08.2020 10:30 Pokud k nám dnes přijde návštěva, jistě ji na první pohled upoutá vzhled domu, jeho fasády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama