Jogurty Activia? Prý jde o dokonalý podvod

Praha/Berlín – Reklama, která propaguje jogurty Activia, je skoro dokonalý podvod. Podle německé nevládní organizace Foodwatch rozhodně nenapomáhají trávení a nechrání zdraví natolik, jak se uvádí v reklamách. Informuje o tom Aktuálně.cz.

doporučujeme

Foodwatch, která se zabývá bezpečností potravin, zjistila, že reklama na jogurt od firmy Danone, která se vysílá skoro po celém světě, je lživá. „Je to jen normální jogurt,“ uvedla Anne Markwardt ze sdružení.

Organizace tvrdí, že účinky, které výrobci v reklamě slibují, jsou přehnané. Navíc jich je možné dosáhnout například i pouhou chůzí, sušenými švestkami nebo jinými běžnými jogurty.


Soud v USA a zákaz v Británii

Danone se s problémy ohledně propagace svých výrobků nepotýká poprvé. Celosvětový výrobce jogurtů se už dostal i k americkému soudu. Důvod byl podobný – reklamní kampaň na Activii a DanActive, která slibovala zlepšení zdravotního stavu a větší probiotické účinky, než mají konkurenční jogurty.

Danone neuznalo, že nemá pravdu, naopak dále trvalo na tom, že Activia je prospěšnější než jiné výrobky. Přesto však zaplatilo několik milionů dolarů, aby soudní spor urovnalo.

Do problémů se společnost dostala i ve Velké Británii. Úřad ASA (The Advertising Standards Authority), který tam hlídá pravdivost reklam, zakázal před dvěma lety reklamu na další výrobek firmy Danone – Actimel. Společnost v reklamě tvrdila, že Actimel podporuje přirozenou obranyschopnost dětí a prospívá jejich zdraví. Úřad však došel k závěru, že nápoj pro děti přínosný není, a tak nařídil stáhnutí reklamy.

V České republice se proti Activii zatím nikdo nepostavil. Danone zde naopak získalo podporu Masarykovy univerzity v Brně, jejíž ústav Preventivního lékařství vypracoval studii, v níž píše, že Activia pomáhá regulovat zažívání. A Danone tvrdí, že veškeré zdravotní účinky, které reklamuje, jsou dokázané mnohými testy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama