Jogurty Activia? Prý jde o dokonalý podvod

Praha/Berlín – Reklama, která propaguje jogurty Activia, je skoro dokonalý podvod. Podle německé nevládní organizace Foodwatch rozhodně nenapomáhají trávení a nechrání zdraví natolik, jak se uvádí v reklamách. Informuje o tom Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Foodwatch, která se zabývá bezpečností potravin, zjistila, že reklama na jogurt od firmy Danone, která se vysílá skoro po celém světě, je lživá. „Je to jen normální jogurt,“ uvedla Anne Markwardt ze sdružení.

Organizace tvrdí, že účinky, které výrobci v reklamě slibují, jsou přehnané. Navíc jich je možné dosáhnout například i pouhou chůzí, sušenými švestkami nebo jinými běžnými jogurty.


Soud v USA a zákaz v Británii

Danone se s problémy ohledně propagace svých výrobků nepotýká poprvé. Celosvětový výrobce jogurtů se už dostal i k americkému soudu. Důvod byl podobný – reklamní kampaň na Activii a DanActive, která slibovala zlepšení zdravotního stavu a větší probiotické účinky, než mají konkurenční jogurty.

Danone neuznalo, že nemá pravdu, naopak dále trvalo na tom, že Activia je prospěšnější než jiné výrobky. Přesto však zaplatilo několik milionů dolarů, aby soudní spor urovnalo.

Do problémů se společnost dostala i ve Velké Británii. Úřad ASA (The Advertising Standards Authority), který tam hlídá pravdivost reklam, zakázal před dvěma lety reklamu na další výrobek firmy Danone – Actimel. Společnost v reklamě tvrdila, že Actimel podporuje přirozenou obranyschopnost dětí a prospívá jejich zdraví. Úřad však došel k závěru, že nápoj pro děti přínosný není, a tak nařídil stáhnutí reklamy.

V České republice se proti Activii zatím nikdo nepostavil. Danone zde naopak získalo podporu Masarykovy univerzity v Brně, jejíž ústav Preventivního lékařství vypracoval studii, v níž píše, že Activia pomáhá regulovat zažívání. A Danone tvrdí, že veškeré zdravotní účinky, které reklamuje, jsou dokázané mnohými testy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Seriál Černobyl si realitu přibarvil, skutečnost byla úplně jiná, říká…

23.06.2019 22:11 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal naprostou senzací a vyvolal nebývale velký zájem o katastrofu ukrajinské…

Barbarská nebo pokroková? Takhle vypadala medicína v pravěku a starověku

23.06.2019 11:02 Lékařství a medicínu můžeme řadit k vůbec nejstarším vědním oborům. Počátky medicíny je možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama