Lékaři: Meningokok ohrožuje hlavně ty nejmenší, nechte potomky očkovat

Praha - Riziko nákazy meningokokovou infekcí je nejvyšší u dětí v předškolním věku a malých školáků. Jak v pondělí uvedla lékařka Stanislava Šimková z pražské fakultní Thomayerovy nemocnice, jedinou účinnou prevencí je očkování, obzvláště pak nyní, kdy se děti chystají zpátky do mateřinek a škol.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Školní rok se blíží mílovými kroky a rodiče by si na nákupní seznam kromě školních potřeb a přezůvek měli připsat také očkování svých dětí proti meningokoku. Právě děti v předškolním a školním věku jsou touto nebezpečnou bakterií ohroženy nejvíce, neboť vzhledem k tomu, že jejím nosičem je přibližně každý desátý člověk, riziko nákazy s nástupem do kolektivu významně stoupá," upozorňuje Šimková.

Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) patří mezi nejzákeřnější infekční choroby, když zprvu nenápadné příznaky připomínající ty, které jsou typické pro chřipku, záhy vystřídá extrémně rychlý průběh nemoci. Nakažení tak mohou být už po 15 hodinách ohroženi na životě. A pokud svůj boj s bakterií vyhrají, už nikdy se jim na nemoc nepodaří zapomenout. "Tragicky končívá celá desetina případů, přibližně pětina nakažených si pak ze souboje s infekcí odnáší vážné trvalé následky ve formě hluchoty, slepoty, selhání ledvin, zjizvení či dokonce amputované končetiny," říká Šimková.

To je také důvod, proč apeluje na všechny rodiče malých dětí, aby své ratolesti nechali očkovat. "Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou velmi dobře snášeny, jednoznačně rodičům doporučuji nechat očkovat malé děti a děti v prepubertálním a pubertálním věku, které jsou k nemoci obzvláště vnímavé," zdůrazňuje lékařka.

S potomkem je možné k pediatrovi kvůli aplikaci vakcíny zajít už dva měsíce po narození. Očkování přitom dítěti zajistí ochranu před jedním ze dvou nejčastěji se vyskytujících kmenů bakterie v České republice - kmenem C - a to už po jediném měsíci od podání druhé dávky.

Před další trojicí ve světě nejrozšířenějších kmenů - A, W-135 a Y - pak potomka ochrání vakcína, kterou lékaři doporučují aplikovat poté, co dítě oslaví 11. narozeniny. "U nejrizikovější věkové skupiny, kterou jsou děti a mládež ve věku mezi 11 a 19 lety, je klíčová zejména přítomnost obranných látek proti séroskupině Y, která se v České republice rovněž vyskytuje a která má u adolescentních chlapců na svědomí až padesátiprocentní úmrtnost," doplnila Šimková.

Loading...
Témata: děti | meningokok
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peklo kvůli Karlu Gottovi: Jaromír Jágr poslal fanouška do p*dele

25.06.2019 11:45 Legendární hokejista Jaromír Jágr měl o víkendu na sociální síti pro jubilanta Karla Gotta jen…

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Seriál Černobyl si realitu přibarvil, skutečnost byla úplně jiná, říká…

23.06.2019 22:11 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal naprostou senzací a vyvolal nebývale velký zájem o katastrofu ukrajinské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama