Španělská chřipka: Jak zasáhla vojáky první světové války?

Epidemie španělské chřipky udeřila v době první světové války. Jako první zasáhla vojáky na frontách, kde se nemoc rychle a snadno šířila. Odtud se také dostávala mezi civilní obyvatelstvo.

Reklama

Od léta do podzimu roku 1918 španělská chřipka řádila na frontách první světové války. Zpočátku nemoc zasáhla vojáky jen mírně. Zhruba u jedné třetiny vojáků se objevily příznaky, jako je zimnice a vysoká horečka, která nejčastěji po třech dnech náhle klesla. Častý byl rovněž suchý kašel, nikdy naopak nebyla zaznamenána rýma nebo bolest v krku. K úmrtí nemocných zprvu nedocházelo. Průběh onemocnění se u jednotlivých vojáků na frontě tak moc podobal, že se ujalo mezi muži označení „kamarádská chřipka“. V polních nemocnicích sice umírali vojáci s horečkami a zápalem plic, tyto zdravotní komplikace však byly dávány spíše do souvislosti se závažnými zraněními nebo amputacemi. Plicní potíže se také spojovaly třeba s používáním bojových plynů než se španělskou chřipkou.

Lékaři si všimli brzy šíření nové nemoci mezi vojáky a snažili se nákaze zamezit, a proto se také pokoušeli přijít na to, jakým způsobem se španělská chřipka může mezi jednotlivými oddíly šířit. Jeden z válečných hygieniků v armádní bakteriologické laboratoři jménem Vladislav Švestka tvrdil, že nákaza se přenášela vzduchem od jedné jednotky ke druhé. Do Časopisu lékařů českých tehdy napsal příspěvek: „V posledních týdnech měl jsem příležitost pozorovati přes 500 onemocnění „španělskou nemocí“ v okruhu našeho sboru. Onemocnění toto nebylo přeneseno jak obyčejně z etapy do fronty, nýbrž naopak z fronty do etapy. Ostatně nebylo nám tajno, že nepřátelské sbory jsou již delší dobu touto epidemií ve značné míře postiženy. Poněvač zavlečení infekce zajatci v tu dobu nepřicházelo dobře v úvahu, dalo se v tomto případě pomýšleti hlavně na infekci vzduchem, k čemuž hlavně pravidelný vít z jihu „ora“ asi značně přispěl.“

Ačkoliv se chřipka označuje jako “španělská“, ve Španělsku se poprvé neobjevila, i když se to tak zpočátku jevilo z toho důvodu, že právě ze Španělska pocházelo o nemoci nejvíce zpráv. V jiných zemích se kvůli snaze o zabránění paniky o novém onemocnění veřejnost neinformovala. Španělská chřipka měla svůj původ zřejmě na území Číny, kde byli první nemocní zaznamenáni již na konci roku 1917. Epidemický ráz chřipky nastal na jaře roku následujícího, a to ve vojenském táboře Camp Funston v americkém Kansasu. S pohybem nakažených vojáků se nemoc přenášela dál.

Španělská chřipka se šířila z Ameriky a následně ze západní fronty do střední Evropy, odtud dále směrem na východ a na jih. Vojáci pak onemocnění přiváželi z fronty i do svých domovů, a epidemie tak propukla i mezi civilním obyvatelstvem. Protože španělská chřipka zasáhla mnoho vojáků v samém závěru války, znemožnila některým z nich návrat domů. Zaznamenány byly případy, kdy nemocní vojáci v horečkách utíkali zoufale z nemocnic domů, čímž však docházelo nejenom ke zhoršení jejich zdravotního stavu, ale také k šíření nemoci. Právě na podzim roku 1918 se španělská chřipka ukázala ve své kruté podobě – způsobovala závažné zdravotní komplikace a často i úmrtí.

Nové onemocnění šířící se mezi vojáky zaznamenala také válečná propaganda. Nejprve se objevovaly „dobré“ zprávy, že armáda protivníka je zasažena vážnou chorobou, která je smrtelná, a snižuje tak počty bojeschopných vojáků. Později se zveřejnila zpráva obviňující nepřítele za vypuknutí epidemie španělské chřipky a jejího šíření, někdy byla německá strana dokonce osočována, že pomocí smrtelné choroby chce vést jakousi biologickou válku. Články informovaly o nasazování infikovaných ryb německými ponorkami do moří nebo o německé výrobě aspirinových tablet s infekcí španělské chřipky. Mnohdy se španělská chřipka dokonce označovala jako německý mor. Teprve několik let po skončení války vyšlo najevo, že onemocnění se objevilo poprvé již na konci roku 1917 v Číně a mezi vojáky se dostalo z Ameriky.

Témata:  historie I. světová válka EuroZprávy.cz nemoci španělská chřipka

Související

V Česku přibylo za první čtvrtletí 51 HIV pozitivních DOMÁCÍ

V Česku přibylo za první čtvrtletí 51 HIV pozitivních

Za první čtvrtletí letošního roku přibylo v Česku 51 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, to je podobně jako loni za stejnou dobu. Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu této infekce v Česku, do konce letošního března se v zemi nakazilo 3892 lidí, u 728 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS a 336 nemocných zemřelo.

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové REVUE

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové

Již po několik generací si hospodyňky a kuchařky předávají rady, které jim usnadňují práci v kuchyni nebo pomáhají napravit to, co se zrovna nepovedlo. Některé z těchto rad zaznamenala již Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1826 ve své kuchařské knize, která se od doby svého prvního vydání těšila velké oblibě a je z ní mnohdy čerpáno dodnes. 

Ze společnosti

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.
Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Americký herec Steven Seagal se tento týden v Caracasu setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let, který má od roku 2016 i ruské občanství, přijel do venezuelské metropole jako zvláštní vyslanec Ruska a autoritářskému prezidentovi předal samurajský meč. Informovala o tom agentura EFE.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před hodinou

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před hodinou

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 2 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 3 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 3 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 4 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

před 5 hodinami

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Lázně se otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Do lázní budou moci od 10. května podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odjíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokážou se profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem na koronavirus, případně certifikátem o očkování proti nemoci covid-19. Schválila to dnes vláda, řekl Havlíček na tiskové konferenci po jejím mimořádném jednání.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama