Jak vypadají Velikonoce na českých hradech a zámcích?

Je už tradicí tuzemských památkových objektů, ať už ve státní či soukromé sféře, zahájit turistickou sezónu během velikonočních svátků. S tím je často spojena i bohatá velikonoční výzdoba. Kvůli epidemiologické situaci se letos návštěvníci na své oblíbené objekty nedostanou, přesto je tu určitá kompenzace. Na co se těšit?

Reklama

Po pomyslném zimním spánku obvykle české hrady, zámky, ale také mnohé vily či paláce po celé České republice, s příchodem Velikonoc ožívají. Zmínka o pomyslném zimním spánku je na místě, neboť správci památkových objektů a jejich pracovníci mají během zimy plné ruce práce s úklidem. S nastávajícím jarem je navíc třeba nachystat interiérové trasy a expozice pro novou turistickou sezónu.

Tento jarní ruch je navíc doplněn o mnohdy kreativní komponování tradiční velikonoční výzdoby, která není jen estetickou záležitostí, ale též snahou o seznámení velkých i malých návštěvníků s českými velikonočními tradicemi. Ty se pochopitelně mohou regionálně lišit.

Letošní situace, obdobně jako vloni, tuto snahu zcela neumožnila. Přesto se řada památkových interiérů zkrášlila do velikonočních dekorací. Tu si lidé mohou vychutnat alespoň online, neboť de facto všechny památkové objekty, především hrady a zámky, už dnes disponují poměrně živou sociální propagací, ať už na vlastních stránkách, či Facebooku, Instagramu apod.

Příchod letošních Velikonoc zpestřilo hned několik aprílových žertíků. Například zámek Červená Lhota měl být na své proslulé červené fasádě dozdoben bílými motivy na způsob výzdoby malovaných kraslic.  

Pojďme se podívat, na co se obecně na našich oblíbených hradech a zámcích můžeme těšit. Stránky památkových objektů na sociálních sítích zaplňují především povedené dekorace spojené s barvenými vajíčky, pečenými dobrotami především v podobě beránků, ale také umně udělané sváteční ubrusy a jiné maličkosti pro potěšení lidského oka. Mezi ně patří především bohatá květinová aranžmá například z tulipánů. 

Velikonoční tradice, jak je známe dnes, se ustálily a v mnohém modifikovaly, především během 19. století. Jejich vliv byl patrný jak na venkově, ve zdejším lidovém tvoření, tak také na panských sídlech. Nezapomínejme, že i zde kromě panstva žilo služebnictvo, které často do práce na zámku docházelo z blízkého městečka či vsi.

Na hradech a zámcích tak dnes můžeme najít kombinovanou prezentaci obou oblastí. Nejde ale jen o zmíněnou dekoraci a symboliku, ale také o to, jak se lidé v této velikonoční době chovali. Přípravné období začínalo Popeleční středou a končilo Zeleným čtvrtkem. Dobře známý je především velikonoční, respektive předvelikonoční půst. Postní doba trvala čtyřicet dnů.

A na co se lidé mohli na Velikonoce těšit? Stejně jako tehdy, i dnes si jen těžko dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. Ten symbolizoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství byl symbolem Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Symbolizoval také příchod jara. V minulosti mohl představovat jak maso, tak pečivo.

Zdobená vejce či kraslice se pak používala téměř při všech jarních obřadech. Jednalo se o symbol života, plodnosti a vděku. Vedle výzdoby byla vajíčka při velikonočních svátcích i důležitou součástí jídelníčku, která přišla na řadu po skončení půstu.  

Důležitou součástí Velikonoc, dnes především v zámoří, je velikonoční zajíček. V minulosti se objevoval jak ve formě jídla, tedy coby pečený, dodnes přežívá především jako dekorace. Je vnímán jako symbol plodnosti, života a štěstí. V křesťanském náboženském ztvárnění jej najdeme jako symbol chudého, skromného a pokorného. Býval znázorňován jako bílý zajíc u nohou Panny Marie, kde představoval symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

Zatímco do období Velikonoc byla prostřená tabule, ať už na venkově, tak na zámku, chudá, například jen v podobě ryb či bramborového těsta ve tvaru ryby, po konci půstu zaplnily stoly mnohé velikonoční speciality. Během prohlídek velikonočně dekorovaných zámeckých jídelen tak můžeme vidět například lahůdky jako velikonoční nádivku, mazanec, Jidáše či Pučálky.

Témata:  Velikonoce hrady a zámky historie EuroZprávy.cz tradice, zvyky, svátky

Související

Badatelka Václava Jandečková naznačuje, že společnost se dopustila naivního omylu, když nepovažovala za nutné po pádu režimu zrušit KSČ. „A podívejte se na dnešek, jak se nám naše rozhodnutí vymstilo. Téměř dvaatřicet let po převratu si komunisté užívají moci, jakou od Sametové revoluce nikdy neměli,“ říká ke stoletému výročí založení KSČ. NÁZORY

Komunismu jsme na rozdíl od nacismu dveře nikdy nezavřeli. Charta 77 bořila základy režimu, říká badatelka

ROZHOVOR – Její dědeček Oto Tulačka, který po Únoru 1948 vybudoval převaděčskou síť, strávil v krutých bolševických kriminálech patnáct let. Badatelka Václava Jandečková tak ve své rodině dokonale poznala, jaké zlo a bezpráví umí komunismus napáchat. Založení KSČ, která se zrodila na den přesně před sto lety, je pro ni mementem, které stále trvá. „Komunismu jsme na rozdíl od nacismu dveře nikdy nezavřeli. Je ostudné, že jsme v roce 2018 dovolili, aby v Den památky obětí komunistického režimu vznikla vláda v čele s bývalým agentem Státní bezpečnosti, a to právě díky podpoře KSČM,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Václava Jandečková.

Zámek Koloděje. REVUE

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje. Ač je jeho historie poměrně dlouhá a pestrá, objekt vstoupil v obecnou známost spíše v rámci restitučních sporů mezi státem a rodinou Kumperů, které skončily zhruba před 10 lety. Málo kdo ovšem ví, že zámek krátce sloužil jako první letní sídlo prvního československého prezidenta. 

Ze společnosti

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Policisty v Uherském Hradišti napadli fotbaloví chuligáni: Hrozí jim 4 roky!

Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s incidentem zadržela pět lidí, za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 43 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních institucí. V Česku se zatím neobjevil, ale zaznamenali ho v Německu. Uvedla to dnes antivirová společnost Kaspersky.

před hodinou

před hodinou

Obchod s oděvy

Návštěvnost některých obchodů byla vyšší než průměrný víkend

Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Potvrdilo se tak podle něho, že jsou oblasti, kde on-line nákupy nikdy nenahradí fyzický zážitek v obchodě. Týká se to hlavně oblečení, obuvi, nábytku a vybavení do domácnosti. 

před hodinou

Ilustrační foto

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily, že ryby v řece 2. května uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu zvířat tak rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát podle Heleny Volfové, vedoucí oddělení životního prostředí městského úřadu, například eroze půdy. Volfová to dnes řekla ČTK. Nic toxického neodhalily ani výsledky vzorků odebraných podnikem Povodí Ohře. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zahrádky ožily. Už se mně po vaší kuchyni stýskalo, slyší hospodský. Aby přežil, utratil úspory

REPORTÁŽ - Jakmile uviděl své štamgasty, zřetelně pookřál. Oči restauratéra Tomáše Urbana zářily radostí, v hlase byla znát úleva, že konečně mohl přivítat letité hosty ve svém podniku, i když zatím jen na zahrádce. Když šéf Restaurace Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě obsloužil první zákazníky, zvážněl. „Vláda se během koronavirové krize na lidi v gastronomii doslova vykašlala. Bonusy, které jsme od státu získali, nestačily ani na pokrytí nákladů. Abych podnik mohl udržet, utratil jsem všechny úspory a ještě jsem si musel půjčit, neboť nikdo vám nic neodpustí. Jsem rozladěný, jak se kabinet k živnostníkům zachoval,“ říká Tomáš Urban, jehož EuroZprávy.cz v první den rozvolnění zahrádek navštívily.

před 2 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová: Resort práce by měl z Národního plánu obnovy získat 26 miliard

Resort práce by měl z Národního plánu obnovy (NPO) získat v příštích letech podle návrhu 26 miliard korun. Peníze chce využít na sociální služby, na přípravu na změny na trhu práce a na výstavbu jeslí. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla její místopředsedkyně a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O chystaném využití peněz z NPO by měla dnes rozhodovat vláda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Koncert, ilustrační foto

Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí

Od pondělí 24. května bude asi možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Na dnešní tiskové konferenci sociální demokracie to řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pokládá za jisté, že plán dalšího rozvolňování opatření proti covidu-19 na dnešním odpoledním jednání schválí vláda. Před týdnem ministr uvedl, že podmínkou bude v takovém případě rovněž maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení.

před 3 hodinami

Sídlo EU

EU odloží zvýšení cel na dovoz z USA, obě strany začaly jednat o řešení sporu

Evropská unie ustoupí od plánovaného rozšíření a zvýšení cel na dovoz zboží ze Spojených států, k němuž chtěla sáhnout od června. Evropská komise (EK) dnes oznámila, že zahájila s americkou vládou jednání o vyřešení sporu kolem obchodování s ocelí a hliníkem. Obě strany by k dohodě chtěly dospět do konce roku, dosud zavedená cla přitom ponechávají v platnosti. Spor začal, když cla zavedla administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Restaurace

Lidé se do restaurací nehrnou, pražské zahrádky jsou zatím poloprázdné

Zahrádky pražských restaurací, které kolem poledne navštívil zpravodaj ČTK, byly většinou poloprázdné nebo téměř prázdné. Pokud bylo obsazeno více stolů, tak v naprosté většině jedním až dvěma lidmi z povolených čtyř. Důvodem bylo podle několika obsluhujících hlavně chladné počasí. Obsluha pak věřila, že se situace v pozdějších hodinách zlepší.

před 3 hodinami

Velká Británie, ilustrační foto

Angličané se mohou díky další fázi uvolnění obejmout

Angličané mohou díky další fázi uvolnění obejmout své přátele, sednout si na oběd a pivo dovnitř restaurace či odjet na dovolenou za hranice. Otevřely se také hotely, kina či krytá sportoviště. Nová, méně přísná pravidla začala platit i ve Walesu a Skotsku, nových svobod si tak v Británii ode dneška užije zhruba 65 milionů lidí, napsala agentura Reuters. Severní Irsko čeká další vlna uvolnění, která s sebou přinese i otevření vnitřních prostor restaurací a hospod, nejspíš 24. května, píše server BBC.

před 4 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

"Krutý sebeklam" Donalda Trumpa. Jak efektivně ukončit blízkovýchodní konflikt?

NÁZOR – Náhlé oživení izraelsko-palestinského konfliktu a aktuální hrůzy jsou ostudnou připomínkou téměř trestuhodné lhostejnosti vůči této krizi ze strany mezinárodního společenství, deklaruje editorial serveru The Observer. Renomovaný britský týdeník připomíná, že již více než desetiletí neprobíhají podstatnější mírová jednání a „dohoda století“, o které mluvil předchozí americký prezident Donald Trump, je spíše krutým klamem.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama