Jak vypadají Velikonoce na českých hradech a zámcích?

Je už tradicí tuzemských památkových objektů, ať už ve státní či soukromé sféře, zahájit turistickou sezónu během velikonočních svátků. S tím je často spojena i bohatá velikonoční výzdoba. Kvůli epidemiologické situaci se letos návštěvníci na své oblíbené objekty nedostanou, přesto je tu určitá kompenzace. Na co se těšit?

Reklama

Po pomyslném zimním spánku obvykle české hrady, zámky, ale také mnohé vily či paláce po celé České republice, s příchodem Velikonoc ožívají. Zmínka o pomyslném zimním spánku je na místě, neboť správci památkových objektů a jejich pracovníci mají během zimy plné ruce práce s úklidem. S nastávajícím jarem je navíc třeba nachystat interiérové trasy a expozice pro novou turistickou sezónu.

Tento jarní ruch je navíc doplněn o mnohdy kreativní komponování tradiční velikonoční výzdoby, která není jen estetickou záležitostí, ale též snahou o seznámení velkých i malých návštěvníků s českými velikonočními tradicemi. Ty se pochopitelně mohou regionálně lišit.

Letošní situace, obdobně jako vloni, tuto snahu zcela neumožnila. Přesto se řada památkových interiérů zkrášlila do velikonočních dekorací. Tu si lidé mohou vychutnat alespoň online, neboť de facto všechny památkové objekty, především hrady a zámky, už dnes disponují poměrně živou sociální propagací, ať už na vlastních stránkách, či Facebooku, Instagramu apod.

Příchod letošních Velikonoc zpestřilo hned několik aprílových žertíků. Například zámek Červená Lhota měl být na své proslulé červené fasádě dozdoben bílými motivy na způsob výzdoby malovaných kraslic.  

Pojďme se podívat, na co se obecně na našich oblíbených hradech a zámcích můžeme těšit. Stránky památkových objektů na sociálních sítích zaplňují především povedené dekorace spojené s barvenými vajíčky, pečenými dobrotami především v podobě beránků, ale také umně udělané sváteční ubrusy a jiné maličkosti pro potěšení lidského oka. Mezi ně patří především bohatá květinová aranžmá například z tulipánů. 

Velikonoční tradice, jak je známe dnes, se ustálily a v mnohém modifikovaly, především během 19. století. Jejich vliv byl patrný jak na venkově, ve zdejším lidovém tvoření, tak také na panských sídlech. Nezapomínejme, že i zde kromě panstva žilo služebnictvo, které často do práce na zámku docházelo z blízkého městečka či vsi.

Na hradech a zámcích tak dnes můžeme najít kombinovanou prezentaci obou oblastí. Nejde ale jen o zmíněnou dekoraci a symboliku, ale také o to, jak se lidé v této velikonoční době chovali. Přípravné období začínalo Popeleční středou a končilo Zeleným čtvrtkem. Dobře známý je především velikonoční, respektive předvelikonoční půst. Postní doba trvala čtyřicet dnů.

A na co se lidé mohli na Velikonoce těšit? Stejně jako tehdy, i dnes si jen těžko dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. Ten symbolizoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství byl symbolem Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Symbolizoval také příchod jara. V minulosti mohl představovat jak maso, tak pečivo.

Zdobená vejce či kraslice se pak používala téměř při všech jarních obřadech. Jednalo se o symbol života, plodnosti a vděku. Vedle výzdoby byla vajíčka při velikonočních svátcích i důležitou součástí jídelníčku, která přišla na řadu po skončení půstu.  

Důležitou součástí Velikonoc, dnes především v zámoří, je velikonoční zajíček. V minulosti se objevoval jak ve formě jídla, tedy coby pečený, dodnes přežívá především jako dekorace. Je vnímán jako symbol plodnosti, života a štěstí. V křesťanském náboženském ztvárnění jej najdeme jako symbol chudého, skromného a pokorného. Býval znázorňován jako bílý zajíc u nohou Panny Marie, kde představoval symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

Zatímco do období Velikonoc byla prostřená tabule, ať už na venkově, tak na zámku, chudá, například jen v podobě ryb či bramborového těsta ve tvaru ryby, po konci půstu zaplnily stoly mnohé velikonoční speciality. Během prohlídek velikonočně dekorovaných zámeckých jídelen tak můžeme vidět například lahůdky jako velikonoční nádivku, mazanec, Jidáše či Pučálky.

Témata:  Velikonoce hrady a zámky historie EuroZprávy.cz tradice, zvyky, svátky

Související

Lidé mohou od úterý jezdit na výlety na vybrané státní hrady a zámky DOMÁCÍ

Lidé mohou od úterý jezdit na výlety na vybrané státní hrady a zámky

Od úterý mohou lidé začít navštěvovat hrady a zámky ve správě státu. Národní památkový ústav (NPÚ) přidá k zahradám a parkům, které jsou otevřeny od 12. dubna, především hradní areály, které si tradičně lidé mohou prohlížet bez průvodce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. 

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové REVUE

Užitečné rady do kuchyně od Magdaleny Dobromily Rettigové

Již po několik generací si hospodyňky a kuchařky předávají rady, které jim usnadňují práci v kuchyni nebo pomáhají napravit to, co se zrovna nepovedlo. Některé z těchto rad zaznamenala již Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1826 ve své kuchařské knize, která se od doby svého prvního vydání těšila velké oblibě a je z ní mnohdy čerpáno dodnes. 

Ze společnosti

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Útok na školku? Anonym vyhrožuje bombou!

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.
Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

před 36 minutami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před hodinou

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 2 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 2 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 3 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 4 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 4 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 4 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama