Když měl Hamáček na výborech vypovídat ohledně Vrbětic i cesty do Moskvy, tak mlčel a odešel, říká Žáček

ROZHOVOR – Podle místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) může chování ministra vnitra Jana Hamáčka hraničit se zradou. Vicepremiér se na základě informací serveru Seznam Zprávy snažil kauzu ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, do níž jsou pravděpodobně zapojeni agenti ruských tajných služeb GRU, ututlat v Moskvě výměnou za vakcínu Sputnik V. „Hamáčkovo hraní si na Jamese Bonda nemá v našich dějinách obdoby. Měl by rezignovat, ale prezident Zeman jej podrží a premiér Babiš se neopováží Hradu vzdorovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček.

Reklama

Člen sněmovního výboru pro obranu Pavel Žáček pokládá verzi, s níž přišel server Seznam Zprávy, za důvěryhodnou. „Nasvědčuje tomu, jak se Jan Hamáček na sněmovních výborech pro bezpečnost i obranu, kam byl předvolán k vysvětlení, choval, poté co byl v místnosti sám bez svědků a nemohl se schovávat za šéfy zpravodajství. Když dostával řadu otázek ohledně Vrbětic i chystané cesty do Moskvy, na žádnou neodpověděl, mlčel, otočil se a odešel. Vadí mně, že si ze šéfů služeb udělal rukojmí.“

Zákonodárce za ODS má silné podezření, že za celou aférou stojí prezident Miloš Zeman. „Hodně nás rovněž bude nyní zajímat, proč v sobotu 17. dubna oba vystoupili na veřejné tiskové konferenci, a co vedlo premiéra Andreje Babiše k rozhodnutí, že cestu Hamáčkovi do Moskvy zakázal. Vše napovídá faktu, že Zeman, Babiš a Hamáček sledovali v celé kauze své osobní i politické profity a nehájili národní zájmy.“

Místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček se obává, že snaha ututlat kauzu Vrbětice, může vést u spojenců k ochladnutí vztahů směrem k České republice. „Ačkoli se o tom veřejně nehovořilo, ale už při plánování Hamáčkovy bláznivé cesty do Moskvy, se některé západní velmoci proti této misi ostře vymezovaly. A nyní, když vyšlo najevo, co bylo cílem cesty, tak se vztahy se spojenci pravděpodobně zkomplikují. Vždyť téměř všichni protestovali formou vyšetřovací diplomacie. Uvidíme, jaká bude jejich reakce.“

Zeman vicepremiéra podrží a Babiš vzdorovat nebude

Pane poslanče Žáčku, považujete zjištění serveru Seznam Zprávy za důvěryhodné, a co říkáte, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček chtěl v Moskvě ututlat kauzu Vrbětice za výměnu ruské vakcíny Sputnik V?

Jelikož existuje podrobný itinerář cesty Jana Hamáčka, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí, když byl vicepremiér několik dní po odvolání Tomáše Petříčka i šéfem diplomacie, tak nemám důvod pochybovat. Z itineráře je i jasné, s kým se měl v Moskvě potkat. Hned po sobotní tiskové konferenci mně bylo jasné, že mise měla úplně jinou alternativu, než jen v Moskvě vyjednávat o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V. Okamžitě jsem si kladl otázku, proč chtěli Babiš s Hamáčkem co nejdéle tajit ruskou akci ve Vrběticích. A nyní jsme se dočkali odpovědi. Proto nejsem zveřejněním článku překvapen.

Jaké důvody k cestě do Moskvy vám připadaly nejvíce podezřelé?

Divné už bylo, že chtěl vůbec letět pro dva miliony dávek ruské vakcíny Sputnik V. Sice se všude píše o milionu, ale já disponuji informacemi, že měl přivést z Moskvy dva miliony dávek ruské látky. Pak jako krytí uvedli, že v ruské metropoli chtěl dojednávat schůzku amerického šéfa Bílého domu Joa Bidena s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Praze a nyní vyplulo na povrch, že se dělalo vše proto, aby se kauza Vrbětice ututlala. Určitě nás bude zajímat, kdo za celou akcí stál a kdo ji hlavně organizoval. Je nutné rovněž objasnit úlohu roli prezidenta Miloše Zemana, který zřejmě vše posvětil. Jednání Jana Hamáčka může ale skutečně hraničit se zradou. Jeho hraní si na Jamese Bonda nemá v našich dějinách obdoby. Opravdu zarážející je také fakt, že o akci ve Vrběticích Babiš s Hamáčkem věděli už od 6. či 7. dubna a tajili ji. Vždyť exploze z roku 2014 stála dva lidské životy českých zbrojířů (Vratislav Havránek a Luděk Petřík – pozn. red.). To je naprosto neomluvitelné a jedná se o mnohem závažnější skutečnost, než že výbuchy způsobily miliardovou škodu.

Měl by podle vás Jan Hamáček rezignovat na funkci I. vicepremiéra i pozici ministra vnitra?

Pokud vše neobjasní, byla by jeho rezignace na místě. Ale nepředpokládám, že se tak stane. Prezident Zeman Hamáčka podrží a premiér Babiš se neopováží Hradu vzdorovat. Jak jsme na Zemanova vyjádření ke kauze Vrbětice čekali týden, tak nyní se domnívám, že prezident vystoupí okamžitě, a jak už jsem řekl, vicepremiéra Hamáčka podrží.

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že žádné letadlo Hamáčkovi do Moskvy za vládu neobjednával a nic nepodepisoval. Jak rétoriku ministerského předsedy vnímáte?

Vše nasvědčuje tomu, že o letadlo usilovalo ministerstvo zahraničních věcí, když vypracovalo už zmíněný itinerář. Ve hře mohlo být i ministerstvo vnitra, které mohlo kontaktovat ministerstvo obrany, jež může vládní letoun poskytnout. Nejvíce pravděpodobně ale je, že Hamáček jednal na vlastní pěst, vždyť i sám řekl, že jeho postup nebyl nejlepším nápadem.

Zarážející je i Berounova přítomnost na schůzce

Nezaráží vás, že premiér Andrej Babiš ví s Hamáčkem o kauze Vrbětice deset dní a najednou v sobotu večer oznámí, že do explozí muničních skladů z roku jsou pravděpodobně zapojeni agenti ruských tajných služeb GRU?

Souhlasím, že je to zvláštní. Proto nás nyní bude hodně zajímat, proč v sobotu 17. dubna oba vystoupili na veřejné tiskové konferenci a co vedlo premiéra Andreje Babiše k rozhodnutí, že cestu Hamáčkovi do Moskvy zakázal. Vše napovídá faktu, že Zeman, Babiš a Hamáček sledovali v celé kauze své osobní i politické profity a nehájili národní zájmy.

Rovněž jako nestandardní se jeví, že na schůzce 15. dubna přímo v kanceláři ministra vnitra byl přítomen i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Není jeho návštěva podivná? Jen připomenu, že podle serveru Seznam Zprávy měl být na setkání i velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar.

Ano, Zemanova návštěva vyvolává rozpaky a ještě více podivné je, že na setkání přišel až v jejím průběhu. Kuriózní také je, že v kanceláři rovněž byl přítomen i Jan Beroun. Vojenské zpravodajství totiž nepodléhá ministerstvu vnitra, nemá ho v gesci. Budeme chtít i znát, proč tam pan ředitel Beroun byl a proč nebyl pozvaný nikdo z Bezpečnostní informační služby. Otazníků je plno a je nutné vše rozplést. Zatím mám dojem, že Hamáček si vzal šéfy zpravodajství za své rukojmí, navíc když vychází najevo, že s celou cestou do Moskvy nesouhlasili a rozmlouvali ji.

Téměř všichni předstoupili jak před bezpečnostní, tak i obranný výbor. Předvolán byl i Jan Hamáček. Co vypovídal?

Když se nemohl schovávat za šéfy zpravodajství a zůstal v místnosti sám, tak dostával řadu otázek ohledně Vrbětic i chystané cesty do Moskvy. Na žádnou neodpověděl, mlčel, otočil se a odešel.

Když nyní vychází na povrch, že zřejmě Hamáček chtěl vše ututlat, jak si myslíte, že se na nás nyní budou dívat spojenci, kteří nás podpořili a například vyhostili ze svých zemí ruské diplomaty?

Musíme si přiznat, že nejsme v dobré pozici. Ačkoli se o tom veřejně nehovořilo, ale už při plánování Hamáčkovy bláznivé cesty do Moskvy, se některé západní velmoci proti této misi ostře vymezovaly. A nyní, když vyšlo najevo, co bylo cílem cesty, tak se vztahy se spojenci pravděpodobně zkomplikují. Vždyť téměř všichni protestovali formou vyšetřovací diplomacie. Uvidíme, jaká bude jejich reakce.

Vy jste už zmínil, že Hamáčkovo jednání může hraničit se zradou. Zeptám se vás jako historika, který zakládal Ústav pro studium totalitních režimů a byl zároveň i jeho ředitelem. Lze vicepremiérovo chování přirovnat k takzvanému zvacímu dopisu z roku 1968, pod nímž byli podepsání komunističtí představitelé Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak? Dokument psaný rusky byl adresovaný Leonidu Brežněvovi a dopis se stal pro tehdejší sovětské vedení záminkou pro invazi do Československa 21. srpna 1968.

Mně se zatím žádná historická paralela s Hamáčkem nenabízí. Někomu to může evokovat cestu prezidenta Ludvíka Svobody do Moskvy, když už celá země byla obsazena a vláda do Kremlu unesena, ale já si osobně musím dát ještě nějaký čas či odstup, abych Hamáčkovo počínání mohl do nějakého historického kontextu přiřadit. Proto doposud nenacházím srovnání ani s Únorem 1948 anebo už se zmiňovanou invazí ze srpna 1968. Vhodný příměr mě tedy teď opravdu nenapadá.

Témata:  Vláda ČR Poslanecká sněmovna Rusko Pavel Žáček (novinář) Jan Hamáček Andrej Babiš výbuch ve Vrběticích na Zlínsku

Související

Ilustrační foto BYZNYS

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

Ze společnosti

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.
ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

ROZVOLNĚNÍ POKRAČUJE! Kdy se otevřou vysoké školy, bazény, wellness nebo kolektivní sporty?

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. 

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 37 minutami

před hodinou

Aleksandr Vučič

Do Česka přijede příští týden srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

před hodinou

před hodinou

Potvrzení o očkování proti koronaviru

Od soboty si bude Česko uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Colonial Pipeline zaplatila hackerům výkupné téměř pět milionů dolarů

Americká společnost Colonial Pipeline zaplatila hackerům z východní Evropy téměř pět milionů dolarů (105 milionů Kč) jako výkupné poté, co se minulý týden stala terčem kybernetického útoku, který zastavil provoz její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s transakcí.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko chce nařídit zahraničním IT firmám povinnost otevřít v zemi kanceláře

Rusko chystá zákon, který pod hrozbou sankcí nařídí zahraničním IT firmám otevírat v zemi kanceláře. Moskva tak chce získat větší kontrolu nad velkými technologickými společnostmi, posílit dohled nad internetovým obsahem a snížit svou závislost na zahraničních podnicích a jiných zemích. S odkazem na ruského poslance Alexandra Chinštejna to napsala agentura Reuters.

před 3 hodinami

Armáda

V sobotu nad Karlovým mostem přeletí gripeny, Hřib je proti

V sobotu večer přeletí při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého nad Karlovým mostem v Praze pět vojenských proudových letadel typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca. Informoval o tom dnes pražský magistrát, kterému průlet z důvodu zvýšené hladiny hluku oznámila Armáda ČR. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s průletem nesouhlasí, a dopisem organizátory vyzval, aby jej zrušili. Vyjádření organizátorů ČTK shání.

před 4 hodinami

Ruská vakcína Sputnik V

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační foto

Německo se potýká s antisemitskými incidenty, včetně útoků na synagogy

V Německu se v posledních dnech množí útoky na synagogy. Ústřední rada Židů v Německu dnes označila středeční protiizraelský protest před synagogou v západoněmeckém Gelsenkirchenu za projev "čirého antisemitismu". Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že německý stát musí zajistit ochranu synagog.

před 4 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Bomby v Afghánistánu zabily 11 civilistů v první den příměří

Nejméně 11 civilistů dnes zemřelo a 13 dalších bylo zraněno při čtyřech pumových útocích v Afghánistánu. Útoky se odehrály jen několik hodin poté, co v celé zemi začalo třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. S odvoláním na místní oficiální činitele o tom informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

Soudy, ilustrační fotografie

Slovenský nejvyšší soud bude v případu vraždy Kuciaka rozhodovat v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. ČTK o tom dnes informovala mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ministerstva

Motivovat žáky bez zájmu o školu by podle ministerstva měly i kroužky

K podpoře žáků, kteří měli potíže se zvládáním výuky na dálku, by po návratu do škol mělo přispět nejen doučování, ale také rozvíjení volnočasových aktivit. Zaměří se na ně i plánované letní kempy. Ministerstvo školství uvažovalo původně spíš o letních vzdělávacích školách, nakonec se ale rozhodlo vzdělávací obsah trochu upozadit na úkor her a prázdninových aktivit. 

před 5 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Počet zachycených nákaz koronavirem globálně přesáhl 160 milionů

Globální bilance zachycených nákaz koronavirem podle databáze americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročila 160 milionů případů. Světový součet aktuálně roste tempem okolo 700.000 infekcí za den, což je dáno především přírůstky v Indii, které se od konce dubna pohybují kolem 400.000. Zvýšené počty nakažených hlásí také velká část Jižní Ameriky.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama