Jak současná krize ovlivnila úvěrový trh: vyplatí se nyní sjednávat půjčku?

PR článek - Jednotlivé způsoby, jakými uplynulá krize ovlivnila životy každého z nás, vám nejspíš nemusíme připomínat. Chod naší společnosti se na dva měsíce prakticky zastavil, což nemělo efekt pouze na jednotlivce, ale na i ekonomiku jako takovou. Chování lidí a jejich návyky totiž neovlivní pouze jeden podnik, ale následně další a další, až nakonec strádají i ty největší velkoobchody.

Reklama

Banky strádají hlavně na hypotékách

Podobný efekt měl nouzový stav také na realitní a bankovní trh. Už v březnu ohlásila Česká bankovní asociace v porovnání s předchozími měsíci i minulými lety obrovský propad na trhu s hypotékami. Počet sjednaných hypotečních úvěrů od vyhlášení krizového stavu poklesl v průměru o 22 % a z hlediska jejich celkové výše dokonce o 26 %, a to i navzdory tomu, že první dva březnové týdny vypadaly velice slibně.

Klesající zájem o zařizování vlastního bydlení a tím pádem i hypotéky donutil ČNB i jednotlivé banky ke zmírnění pravidel jak pro sjednávání těch nových, tak i splácení těch současných. Spoustě Čechů, kterým v tomto období vypadly nebo se snížily příjmy, bylo umožněno odložení splátek na tři až šest měsíců bez jakýchkoliv poplatků či sankcí. Současně se také zvýšily limity LTV, a to z 80 na 90 procent.

Ne každá banka však zažívá v tomto období potíže. Zatímco u jiných společností průměrná výše hypotéky spadla na 2,5 milionu korun, Raiffeisen stavební spořitelna žádný větší pokles nepozoruje. Během dubna si u ní klienti na bydlení naopak celkem vypůjčili půl miliardy korun, čímž dokonce překonala své lednové výsledky. Ani společnost mBank nyní nestrádá - u úvěrů s pětiletou fixací do 80 procent LTV snížila úrokovou sazbu a nyní o tyto produkty zaznamenává velký zájem.

Sjednávání finančních produktů se přesunulo online

Jak jistě víte, obavy z nakažení si žádaly také bezpečnostní opatření týkající se osobních setkání. Kdo se o správě financí a využívání produktů, jako jsou nejrůznější spoření, pojištění nebo půjčky, běžně radil s finančním poradcem, musel se přesunout na internet. I zde řada poradců samozřejmě organizovala schůzky prostřednictvím videohovorů a online sjednávání produktů se dokonce otevřela i spousta bankovních i nebankovních institucí.

Spousta z nich totiž ještě před krizí sice umožňovala prohlížení a sjednávání závazků online, nicméně lidé kvůli podpisu smlouvy stejně nakonec museli přijít na některou z poboček. Nelze tedy popřít, že koronavirová krize ekonomiku pozastavila, na druhou stranu se však ve finančním segmentu posunula spousta věcí dost kupředu. Lidem nové možnosti navíc vyhovují, protože mohou čas, který by jinak strávili v bance, věnovat smysluplnějším věcem, jako jsou koníčky nebo rodinné aktivity.

Shovívavost nemusí trvat věčně

K odboji za pomoc klientům se přidala i řada nebankovních společností, u kterých si dlužníci mohou sjednat zrušení úroků z prodlení i všech účelně vynaložených nákladů na vymáhání dluhu. Většina z nich navíc, podobně jako v bankách, zvolnila podmínky odložení splátek pro ty, kteří se kvůli krizovým opatřením dostali do problémů se splácením. I když jsou nyní finanční instituce více než shovívavé, nemůžeme toho využívat věčně.

Opatření už se pomalu rozvolňují a kdo se v dnešní době rozhodne pro sjednání půjčky či jiného finančního produktu, neměl by tedy spoléhat pouze na nové metody a pravidla, ale také na vše, co platilo ještě před začátkem současné krize. Pokud jde o půjčky jako takové, člověk musí být schopen přemýšlet dopředu, a to alespoň v rámci doby splatnosti daného závazku. Přestože existuje možnost odložení splátek, stále by se mělo jednat pouze o krajní řešení.

Kromě plánování vlastního rozpočtu je třeba vzít v potaz také to, že je konkurence na úvěrovém trhu dost vysoká, a proto by se nikdo neměl vrhnout na první nabídku, kterou se mu podaří najít. S výběrem té pravé půjčky vám pomůže portál Bezvamoney.cz, kde si můžete nebankovní půjčky vzájemně porovnat podle různých parametrů a až podle toho se rozhodnout, kterou skutečně využijete. Úspěšně se tak vyhnete tomu, že byste skončili s krátkou dobou splatnosti nebo většími úroky, než si můžete dovolit.

Témata:  půjčky EuroZprávy.cz pr článek

Související

Ze společnosti

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Vakcína Johnson & Johnson: Jak s ní naloží u našich sousedů?

Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let, mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to dnes oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Přání Ježíškovi má první ukázku: Zazáří Krajčo, Langmajer nebo Holubová!

Producent Adam Dvořák v zimě dotočil novou romantickou komedii Přání Ježíškovi. Film bude mít sice premiéru až letos na podzim, ale protože se blíží otevření kin, rozhodl se divákům odhalit první ukázku už nyní. „Jsme rádi, že se už brzy budou moct diváci vrátit do kin, proto jsme pro ně udělali první ochutnávku z filmu,“ vysvětlil producent.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti koronaviru se dle průzkumu chtějí nechat tři pětiny Čechů

Očkovat proti nemoci covid-19 se chtějí nechat tři pětiny Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Vakcínu odmítá zhruba čtvrtina lidí. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo. Z lidí, kteří očkování chtějí, by si většina vybrala nejraději látku od firem Pfizer/BioNTech, zatímco ruský Sputnik V většina z nich odmítá.

před 6 hodinami

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

Rána nejen pro Slavii, ale také pro reprezentaci. Provod asi přijde kvůli zranění o Euro

V nejnevhodnější okamžik se zranila opora nejen pražské Slavie, ale i českého národního týmu Lukáš Provod. Tento záložník si totiž během nedělního ligového zápasu v Olomouci přetrhl zkřížený kolenní vaz a po magnetické rezonanci bylo jasné, že ho čeká operace. Zkušenosti mluví o tom, že po operaci zkříženého kolenního vazu pak obvykle čeká fotbalisty dlouhá rekonvalescenční pauza a proto tak s největší pravděpodobností přišel Lukáš Provod o nadcházející mistrovství Evropy.

před 6 hodinami

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

před 6 hodinami

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinský Hamás zaútočil na Izrael, při protiútoku na Gazu dvacet mrtvých

Palestinská radikální skupina Hamás dnes zaútočila raketami na Jeruzalém. Reagovala tak na dnešní nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Rakety mířily i na jih Izraele, kde jedna zasáhla automobil a zranila jednoho člověka. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo a podle aktualizovaných zpráv o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

před 6 hodinami

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

V Indii přibylo 366.161 nakažených, skutečný počet infikovaných může být mnohonásobně vyšší

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Voda vyplavila na severu Indie na břeh řeky Gangy těla desítek lidí, kteří pravděpodobně podlehli covidu-19.

před 7 hodinami

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Kulhánek považuje za klíčové, aby EU v kauze Vrbětice jednotně stála za Českem

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) považuje za klíčové, aby Evropská unie v kauze Vrbětice jasně stála za Českou republikou a byla jednotná. To je cíl české diplomacie a daří se naplňovat, sdělil na dotaz ČTK poté, co šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí rozdělených do dvojic

Za týden se otevřou vnitřní sportoviště až pro deset lidí, pokud budou rozděleni do dvojic a na každého bude vycházet minimálně patnáct metrů čtverečních plochy. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes schválila vláda. Znamená to od 17. května nejen otevření fitness center, ale také umožnění individuálních sportů uvnitř.

před 8 hodinami

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Plzni se loučí trenér i ve Zlíně. Po osmi duelech bez výhry skončil Bohumil Pánik

Po Viktorii Plzeň je Zlín dalším prvoligovým klubem v krátké době za sebou, který se rozhodl ke změně trenéra. Po nevydařených výkonech a výsledcích z poslední doby tamní klubové vedení sáhlo k vyhazovu dosavadního trenéra Bohumila Pánika a také jeho asistenta Jana Somberga. Do konce sezóny tak tedy klub povede Jan Jelínek, dosavadní kouč zlínského B-týmu, jehož asistentem bude David Hubáček. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Borrell nestojí o další zvyšování napětí mezi EU a Ruskem

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU podle něho nadále jednoznačně stojí za Českem v jeho sporu s Ruskem vyvolaném kauzou Vrbětice.

před 8 hodinami

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Restaurace se vyjádřili k opatřením: Podmínku s testem u hosta mají za neproveditelnou

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) vítá možnost otevření předzahrádek od 17. května. Bude třeba, aby podniky i zákazníci opatření dodržovali a nehrozilo opětovné uzavření stravovacích zařízení. Pro obnovení provozu hotelů budou podstatné podmínky. Na úterní odpoledne je k nim naplánované jednání s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

před 8 hodinami

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Premiér Johnson oznámil další uvolnění restrikcí v Anglii

Britský premiér Boris Johnson dnes potvrdil, že Anglie se podle plánu od příštího pondělí dočká dalšího uvolnění koronavirových restrikcí. Povolení otevřít dostanou například vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely či kina a krytá sportoviště. Lidé budou s určitými omezeními moci cestovat do zahraničí a navýší se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Informoval o tom list The Guardian.

před 9 hodinami

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Potvrzeno. Fotbalisty Plzně nově povede tandem Bílek-Horváth

Teprve v neděli oznámilo vedení fotbalové Plzně, že v tomto klubu končí po nepřesvědčivých výkonech a výsledcích a pak především po sobotní remíze s Příbramí 3:3, slovenský kouč Adrián Gula. V pondělí už oznámilo jména jeho nástupců. Jedná se totiž o zajímavý tandem, který tvoří bývalý trenér Sparty a národního týmu Michal Bílek a hráčská legenda Západočechů, jež naposledy koučovala Příbram Pavel Horváth.

před 9 hodinami

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise v úterý podá již druhou žalobu na firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie. Zatímco první žalobou chtěla EU zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí, druhá žaloba se zaměří na skutkovou podstatu sporu a umožní vyžadovat finanční odškodnění, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama