Půjčky bez registru a bez doložení příjmů již neexistují

PR článek - Je to již delší dobu, co nemohou finanční instituce půjčit úplně každému. V uplynulých letech totiž došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování půjček, aby byla ochráněna skupina lidí, kteří si půjčují, i když nemají na splátky. Díky tomu se také podařilo snížit počet lidí, kteří upadli do dluhové spirály a začali vytloukat klín klínem. Toto už dnes vlastně není možné, protože úvěrová společnost vám nemůže půjčit, pokud už máte nějaký škraloup.

Reklama

V čem zpřísnění podmínek pro půjčky spočívá?

Zpřísnění podmínek pro úvěry je zde už od roku 2016. Kromě toho, že hlavním důvodem je ochrana lidí před nadměrným zadlužením, tak zde byly také důvody pro pročištění trhu s půjčkami. Do té doby totiž působila na trhu celá řada společností, které neměly zrovna průhledné podmínky a prakticky vydělávaly na lidském neštěstí. Takové společnosti byly ochotny půjčit úplně komukoliv. Od roku 2016 toto již není možné, protože každá finanční instituce, která půjčuje peníze, musí:

  • Ověřit příjmy žadatele o půjčku
  • Ověřit záznamy v registrech

Tyto povinnosti měly do té doby pouze banky, ale od roku 2016 přešla také na nebankovní instituce. Většina nepoctivých poskytovatelů tak skončila. Nyní je nutné, aby poskytovatel úvěru ověřil schopnost žadatele reálně splácet půjčku, to znamená, že musí mít dostatečné příjmy. Není již možné půjčit člověku, který je bez příjmu.

Dále je nutné nahlížet do registru dlužníků, aby si poskytovatel úvěru ověřil, zda nemáte nějaké problémy se splácením jiných závazků. Pokud máte v některém z registrů negativní záznamy, neměla by vám úvěrová společnost peníze poskytnout.

Zároveň zde platí ještě jedna věc, a sice, že každá úvěrová společnost musí být dnes registrována u ČNB, jinak nemůže poskytovat úvěry. To mělo rovněž významný vliv na to, že nepoctivci se už na trhu prakticky nevyskytují.

Skutečně to bez příjmů a s negativním záznamem v registru nejde?

Nové povinnosti jsou v tomto ohledu striktní. Úvěrová společnost by vám skutečně neměla půjčit, pokud nemáte příjem a máte negativní záznam v registru. Na druhou stranu je zde určitý prostor pro manévrování, kdy například některé úvěrové společnosti mohou poskytnout půjčku:

  • Osobám pobírajícím starobní nebo invalidní důchod
  • Osobám na rodičovské dovolené

Přestože tito lidé nemají příjmy ze závislé činnosti, tedy nepobírají klasický plat zaměstnance, případně nemají třeba ani příjmy z podnikatelské činnosti, za určitých okolností mohou na půjčku dosáhnout. Technicky vzato totiž mají příjem z pravidelně vyplácených dávek, kterými jsou v tomto případě právě důchod, případně mateřská.

Také zde vzniká určitá skulina v podobě ověřování v registrech dlužníků. Registrů dlužníků je totiž hned několik, ale ne všechny úvěrové společnosti musí nahlížet do všech registrů, a také u některých úvěrových společností mohou být přehlíženy drobné prohřešky. Nemělo by se to stávat, ale děje se to, a tak „drobnost“ jako je například faktura po splatnosti za telefon, nemusí být někde překážkou pro získání půjčky.

Roli hraje také individuální přístup

Celkově vzato je poskytování půjček také hodně o individuálním přístupu konkrétní úvěrové společnosti. Řada společností dnes také stále inzeruje půjčky bez registru nebo bez ověření příjmů. Typicky je to z marketingových důvodů, Protože tyto půjčky jsou mezi lidmi stále velmi žádané a vyhledávané. Díky srovnávačům půjček si můžete dnes porovnat i takové půjčky, kdy často můžete zjistit v podmínkách konkrétní úvěrové společnosti, do jakých registrů vlastně nahlíží a podle toho se případně zařídit.

Pokud ale máte nějaký škraloup, určitě spíše doporučujeme vyřešit si nejprve vaši finanční situaci, než se snažit najít společnost, která vám nakonec peníze půjčí. Určitě je to vhodnější varianta pro vaši vlastní finanční stabilitu do budoucna.

Pozor na podmínky aneb i dnes se můžete spálit

Ačkoliv dnes má poskytování půjček mnohem přísnější pravidla, neznamená to, že nemusíte být při žádosti o půjčku obezřetní. Půjčka je rozhodnutí, které bychom nikdy neměli brát lehkovážně. Vždy se při výběru půjčky zaměřte na:

  • Kompletní podmínky smlouvy
  • Výši RPSN
  • Možné skryté poplatky
  • Sankce za nesplácení

Jak už to tak bývá, stále jsou na trhu výhodnější a méně výhodné nabídky. Proto je důležité si porovnat nejdůležitější parametry, mezi které patří zejména ty, které jsme zmínili výše. Určitě stojí za to se před podepsáním smlouvy seznámit s konkrétními podmínkami, abyste později nebyli překvapeni. O celkové ceně půjčky podává dobrý obrázek RPSN. Myslete také na to, jaké sankce vás mohou postihnout, pokud náhodou přestanete zvládat splácet. Určitě by vás také mělo zajímat, za jakých podmínek je možné například předčasné splacení půjčky.

Půjčky na rekonstrukci nebo vybavení bytu

Češi si půjčují na leccos, protože zadlužení domácností je stále poměrně vysoké. Navíc rok od roku stoupá. Nejvýše na pomyslném žebříčku se však nacházejí půjčky na bydlení a věci související s rekonstrukcí a vybavením bytu. Pokud chcete financovat bydlení nebo rekonstrukci, určitě si rozmyslete, zda by nebylo lepší zaměřit se spíše než na nebankovní půjčku na účelový úvěr od banky, tedy ideálně na hypotéku.

Pokud si naopak plánujete pořídit nějaké vybavení do domácnosti, může být nebankovní půjčka vhodným řešením, zejména tehdy, pokud vás přepadne potřeba nového spotřebiče nečekaně. Takovou nezbytností může být třeba pořízení pračky. Pokud se vám náhle pokazí, tak určitě nemůžete čekat na to, až budete mít peníze na novou. Tady je sjednání nějaké rozumné půjčky vždy pochopitelné.

Témata:  půjčky EuroZprávy.cz pr článek

Související

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.
Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Jaromír Jágr čelil drsným otázkám dětí: Jak dlouho nebyl u kadeřníka?

Proč nosí dlouhé vlasy, kolik zlomil hokejek, jaké plavky má připravené na léto nebo jakou by chtěl mít kouzelnou moc? Na takové a další podobné nevšední otázky odpovídal Jaromír Jágr. Hokejovou legendu vyzpovídaly zvídavé děti zaměstnanců společnosti Kaufland a Jágr se u odpovědí mnohdy hodně bavil.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

Obyvatelé brazilského Ria de Janeiro dnes demonstrovali za prošetření čtvrtečního policejního zásahu v tomto městě, při kterém zemřelo 25 lidí. Několik stovek lidí vyšlo do ulic ve čtvrti Jacarezinho, kde se razie odehrála, informovala agentura AFP. Policie označila 24 mrtvých z řad civilistů za podezřelé, což některá svědectví zpochybňují. Důkladné vyšetření incidentu žádá i OSN.

před 2 hodinami

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

před 4 hodinami

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích. Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. 

před 4 hodinami

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat. 

před 4 hodinami

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. Během sociálního summitu v portugalském Portu rokují o tématech jako je podpora zaměstnanosti, minimální mzda či platová rovnost mezi muži a ženami, na něž mají mnohdy rozdílné názory.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20.000 Kč pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium.

před 7 hodinami

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

před 7 hodinami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 8 hodinami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama