Půjčky bez registru a bez doložení příjmů již neexistují

PR článek - Je to již delší dobu, co nemohou finanční instituce půjčit úplně každému. V uplynulých letech totiž došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování půjček, aby byla ochráněna skupina lidí, kteří si půjčují, i když nemají na splátky. Díky tomu se také podařilo snížit počet lidí, kteří upadli do dluhové spirály a začali vytloukat klín klínem. Toto už dnes vlastně není možné, protože úvěrová společnost vám nemůže půjčit, pokud už máte nějaký škraloup.

Reklama

V čem zpřísnění podmínek pro půjčky spočívá?

Zpřísnění podmínek pro úvěry je zde už od roku 2016. Kromě toho, že hlavním důvodem je ochrana lidí před nadměrným zadlužením, tak zde byly také důvody pro pročištění trhu s půjčkami. Do té doby totiž působila na trhu celá řada společností, které neměly zrovna průhledné podmínky a prakticky vydělávaly na lidském neštěstí. Takové společnosti byly ochotny půjčit úplně komukoliv. Od roku 2016 toto již není možné, protože každá finanční instituce, která půjčuje peníze, musí:

  • Ověřit příjmy žadatele o půjčku
  • Ověřit záznamy v registrech

Tyto povinnosti měly do té doby pouze banky, ale od roku 2016 přešla také na nebankovní instituce. Většina nepoctivých poskytovatelů tak skončila. Nyní je nutné, aby poskytovatel úvěru ověřil schopnost žadatele reálně splácet půjčku, to znamená, že musí mít dostatečné příjmy. Není již možné půjčit člověku, který je bez příjmu.

Dále je nutné nahlížet do registru dlužníků, aby si poskytovatel úvěru ověřil, zda nemáte nějaké problémy se splácením jiných závazků. Pokud máte v některém z registrů negativní záznamy, neměla by vám úvěrová společnost peníze poskytnout.

Zároveň zde platí ještě jedna věc, a sice, že každá úvěrová společnost musí být dnes registrována u ČNB, jinak nemůže poskytovat úvěry. To mělo rovněž významný vliv na to, že nepoctivci se už na trhu prakticky nevyskytují.

Skutečně to bez příjmů a s negativním záznamem v registru nejde?

Nové povinnosti jsou v tomto ohledu striktní. Úvěrová společnost by vám skutečně neměla půjčit, pokud nemáte příjem a máte negativní záznam v registru. Na druhou stranu je zde určitý prostor pro manévrování, kdy například některé úvěrové společnosti mohou poskytnout půjčku:

  • Osobám pobírajícím starobní nebo invalidní důchod
  • Osobám na rodičovské dovolené

Přestože tito lidé nemají příjmy ze závislé činnosti, tedy nepobírají klasický plat zaměstnance, případně nemají třeba ani příjmy z podnikatelské činnosti, za určitých okolností mohou na půjčku dosáhnout. Technicky vzato totiž mají příjem z pravidelně vyplácených dávek, kterými jsou v tomto případě právě důchod, případně mateřská.

Také zde vzniká určitá skulina v podobě ověřování v registrech dlužníků. Registrů dlužníků je totiž hned několik, ale ne všechny úvěrové společnosti musí nahlížet do všech registrů, a také u některých úvěrových společností mohou být přehlíženy drobné prohřešky. Nemělo by se to stávat, ale děje se to, a tak „drobnost“ jako je například faktura po splatnosti za telefon, nemusí být někde překážkou pro získání půjčky.

Roli hraje také individuální přístup

Celkově vzato je poskytování půjček také hodně o individuálním přístupu konkrétní úvěrové společnosti. Řada společností dnes také stále inzeruje půjčky bez registru nebo bez ověření příjmů. Typicky je to z marketingových důvodů, Protože tyto půjčky jsou mezi lidmi stále velmi žádané a vyhledávané. Díky srovnávačům půjček si můžete dnes porovnat i takové půjčky, kdy často můžete zjistit v podmínkách konkrétní úvěrové společnosti, do jakých registrů vlastně nahlíží a podle toho se případně zařídit.

Pokud ale máte nějaký škraloup, určitě spíše doporučujeme vyřešit si nejprve vaši finanční situaci, než se snažit najít společnost, která vám nakonec peníze půjčí. Určitě je to vhodnější varianta pro vaši vlastní finanční stabilitu do budoucna.

Pozor na podmínky aneb i dnes se můžete spálit

Ačkoliv dnes má poskytování půjček mnohem přísnější pravidla, neznamená to, že nemusíte být při žádosti o půjčku obezřetní. Půjčka je rozhodnutí, které bychom nikdy neměli brát lehkovážně. Vždy se při výběru půjčky zaměřte na:

  • Kompletní podmínky smlouvy
  • Výši RPSN
  • Možné skryté poplatky
  • Sankce za nesplácení

Jak už to tak bývá, stále jsou na trhu výhodnější a méně výhodné nabídky. Proto je důležité si porovnat nejdůležitější parametry, mezi které patří zejména ty, které jsme zmínili výše. Určitě stojí za to se před podepsáním smlouvy seznámit s konkrétními podmínkami, abyste později nebyli překvapeni. O celkové ceně půjčky podává dobrý obrázek RPSN. Myslete také na to, jaké sankce vás mohou postihnout, pokud náhodou přestanete zvládat splácet. Určitě by vás také mělo zajímat, za jakých podmínek je možné například předčasné splacení půjčky.

Půjčky na rekonstrukci nebo vybavení bytu

Češi si půjčují na leccos, protože zadlužení domácností je stále poměrně vysoké. Navíc rok od roku stoupá. Nejvýše na pomyslném žebříčku se však nacházejí půjčky na bydlení a věci související s rekonstrukcí a vybavením bytu. Pokud chcete financovat bydlení nebo rekonstrukci, určitě si rozmyslete, zda by nebylo lepší zaměřit se spíše než na nebankovní půjčku na účelový úvěr od banky, tedy ideálně na hypotéku.

Pokud si naopak plánujete pořídit nějaké vybavení do domácnosti, může být nebankovní půjčka vhodným řešením, zejména tehdy, pokud vás přepadne potřeba nového spotřebiče nečekaně. Takovou nezbytností může být třeba pořízení pračky. Pokud se vám náhle pokazí, tak určitě nemůžete čekat na to, až budete mít peníze na novou. Tady je sjednání nějaké rozumné půjčky vždy pochopitelné.

Témata:  půjčky EuroZprávy.cz pr článek

Související

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Karel Havlíček

Dalším uzávěrám má zabránit očkování, testování a covid pasy, řekl Havlíček

Vláda už nechce podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Pomoci v tom má hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb. Havlíček to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

před 52 minutami

Papež František

Muslimové volají po podpoře Palestinců, papež František vyzývá ke klidu

Zástupci muslimských zemí dnes odsoudili izraelskou operaci v Pásmu Gazy, podle saúdskoarabského ministra zahraničí se tam Izrael dopouští "flagrantního porušování práv" Palestinců. Radikální hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, od pondělka ostřeluje izraelské území raketami, Izrael v odvetě proti němu podniká letecké a dělostřelecké útoky.

před hodinou

před 2 hodinami

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček

Hamáček podal na novináře trestní oznámení. Podle Fialy by měl rezignovat

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Řekl to v dnešní Partii televize Prima. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Naopak podle lídra ODS Petra Fialy by měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Při dalších náletech na Gazu zemřelo 26 lidí, terčem byl i šéf Hamásu

Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza zemřelo nejméně 26 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Budova podle ní sloužila jako součást vojenské infrastruktury teroristické organizace. 

před 3 hodinami

Olympiáda, ilustrační foto

Budou olympijské hry? Nadpoloviční většina Japonců si přeje jejich zrušení

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Sobotní nárůst počtu nákaz v Česku byl nejnižší za 36 týdnů

V sobotu testy potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září. Oproti stejnému dni předchozího týdne přibylo o 128 případů méně. Vakcíny proti novému koronaviru bylo v sobotu naočkováno 31.405 dávek, což je dosavadní sobotní rekord. O týden dříve zdravotníci aplikovali o 655 dávek méně. 

před 3 hodinami

polibek

Lidová milostná magie. Co má přivolat lásku?

Máj, to je lásky čas. Měsíc květen je již tradičně vnímán jako měsíc lásky. Tento cit hrál vždy v životě člověka důležitou roli. Pokud se lásky někomu nedostávalo, snažil se ji všemožnými způsoby přivolat – třeba i magickými prostředky. V lidové víře našich předků po dlouhou dobu měla své místo milostná magie. Věřilo se, že lásku dokáží probudit bylinky, zvláštní talismany nebo třeba žáby.

před 4 hodinami

Indie, ilustrační foto

Mezi těly na březích indických řek byly i oběti koronaviru

Mezi těly, která se v poslední době našla na březích indických řek, bylo také několik obětí covidu-19. Zejména v chudých oblastech Indie lidé totiž házejí těla zesnulých příbuzných do řek ze strachu z nemoci, ale také kvůli vysokým cenám dřeva potřebného ke spálení těla podle hinduistických tradic a vysokým cenám pohřbů, informovala dnes agentura AP. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

AC Sparta Praha

Fotbalová Sparta prý ulovila první posilu. Podle Dánů získala krajního obránce Höjera z Aarhusu

Přestože aktuální fotbalová sezóna 2020/21 ještě není zcela ukončena, nebrání nic tuzemským fotbalovým klubům, aby se už nyní začali zbrojit na sezónu příští. Už z dřívějších vyjádření kouče pražské Sparty Pavla Vrby bylo jasné, že o nadcházejícím letním přestupovém oknu bude chtít svůj kádr posilovat a možná, že proto nebude překvapením, že už podle všeho jednu posilu pražský klub získal. 

před 6 hodinami

Německo, ilustrační foto

Nových případů koronaviru v Německu opět ubylo

Německo za posledních 24 hodin zaregistrovalo 8500 nových případů koronavirové infekce a 71 úmrtí pacientů s covidem-19. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI), který situaci ve třiaosmdesátimilionové zemi průběžně sleduje. Před týdnem přibylo 12.656 nových infekčních případů a 127 mrtvých. 

před 6 hodinami

Pivní restaurace Na stojáka v Brně

Hostinští se připravují na rozvolnění, hostů očekávají méně i kvůli počasí

Hospodští a restauratéři se připravují na pondělní možnost otevření zahrádek. Podle Luboše Kastnera ze skupiny Hospodska to může u některých paradoxně vést k tomu, že kvůli režimovým opatřením budou mít menší tržby, než by měly restaurace jenom s otevřeným okénkem. Jak dodal pro ČTK majitel pražské restaurace Dejvická sokolovna Michal Zvěřina, zatím nebude objednávat tankové pivo, protože by se nestihlo vytočit. 

před 6 hodinami

Kempy

Kempy jsou na léto téměř vyprodané, ačkoliv neznají podmínky provozu

Kempy jsou na hlavní sezonu, tedy od července do půlky srpna, podle jejich asociace téměř vyprodané. Situaci jim komplikují nejasné podmínky provozu. Neznají datum, od kdy budou moci s jistotou začít fungovat. Nevědí, zda budou moci nabízet plnou nebo jen částečnou kapacitu. Provozovatelé jsou připraveni přizpůsobit se vládním opatřením, potřebují ale, aby byla co nejdříve zveřejněna. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama