Krásný pocit, říká o funkční vakcíně její spolutvůrce Ugur Şahin

Vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19 je krásný pocit. V dnešním rozhovoru se zahraničními novináři to řekl Ugur Şahin, spoluzakladatel německé biotechnologické společnosti BioNTech. Její vakcíny, které produkuje společně s mezinárodní farmaceutickou firmou Pfizer, využívají technologii mRNA. Díky ní se podle Şahina svět v příštích dvaceti letech dočká řady nových prostředků k boji s rakovinou.

Reklama

Právě na rakovinu se původně zakladatelé BioNTechu Ugur Şahin a jeho manželka Özlem Türeciová zaměřili. Léčbou založené na mediátorové RNA (mRNA), která slouží jako poslíček s návodem pro imunitní systém, dosáhli řady úspěchů.

"Pandemie samozřejmě náš vývoj prostředků proti rakovině zpomalila," říká Şahin. "Pozitivním aspektem ale je, že díky vývoji vakcín proti covidu můžeme vidět, že naše technologie funguje," uvádí s tím, že velká část veřejnosti cestě mRNA důvěřuje. "Samozřejmě jsme teprve na počátku lékařského i technologického průlomu, ale v horizontu 15 až 20 let se dočkáme řady produktů pro boj s rakovinou," dodává.

Hlavním tématem je nyní pandemie, jejíž překonání má lidstvo i díky BioNTechu na dosah ruky. Şahina, který je znám klidným a skromným vystupováním, žádosti o komentáře vlastního úspěchu uvádějí spíše do rozpaků. "Je to velmi krásný pocit, když člověk může pomoci. Jsem lékař a také moje žena je lékařka a spolu se v našem výzkumu věnujeme i otázce, jak můžeme nové medicínské prostředky dostat k lidem," říká o lidské stránce bádání.

"Člověk si může myslet, že vakcína je něco neosobního, ale my neustále dostáváme zprávy od lidí, od babiček, které opět mohou vidět svá vnoučata, že se znovu může sejít rodina nebo že matka může opět vidět svou dceru. To jsou všechno úžasné věci," říká. Zároveň ale zmiňuje, že vítězství nad pandemií ještě není možné vyhlašovat. "Vpřed nás pohání to, že stále mnoho lidí očkování nedostalo. Naše práce ještě neskončila, bereme to vážně," vysvětluje.

Lidstvo se musí připravit na to, že koronavirus nebude poražen definitivně. Klinické studie, ale i skutečná data například z Izraele, který vsadil na preparát od BioNTechu, sice hovoří až o 97procentní ochraně, ta ale s postupem času slábne.

"Data po šesti měsících ukazují 91procentní ochranu. Po osmi měsících pak vidíme, že výrazně klesá počet protilátek, proto mluvíme o tom, že bude potřebné třetí očkování, které by ochranu zvedlo blízko ke sto procentům," vysvětluje. Tato třetí dávka, která by opět nabudila imunitu, by mohla následovat s odstupem devíti měsíců. "Vycházím také z toho, že každý rok, možná každých 18 měsíců, budeme potřebovat další posilovací dávku," říká.

Smysluplné je podle něj uvažovat i o očkování dětí či těhotných, čemuž se nyní věnuje řada studií. Prozatímní výsledky jsou slibné, neukazují na poškození plodu či vedlejší účinky u dětí. "Doporučení ale vydat zatím nemůžeme, stále čekáme na data," uvádí.

Otevřená zůstává i otázka mutací koronaviru. Laboratorně BioNTech zkoumá okolo 30 variant koronaviru, funkčnost vakcíny je však zachována. "I u těch variant, kde je slabší odezva, třeba u jihoafrické mutace, je imunitní odpověď dostatečná," říká. Laboratorní výsledky potvrzují i skutečná data z Izraele.

Vakcína navíc pracuje s dvojí ochranou. "Pokud protilátky zeslábnou, máme ještě T-lymfocyty, které jsou pro vir velkou překážkou. Tyto T-lymfocyty si je možné představit jako jakýsi zabezpečovací systém s laserovými paprsky a detektory," říká.

Şahinova společnost spolu s Pfizerem čelí rovněž výzvám, jak výrobu vakcín proti covidu-19 co nejvíce rozšířit. V plánu jsou výrobní sítě na všech kontinentech včetně Afriky. Dodává ale, že není nutné, aby každá země měla svou továrnu, a to i kvůli problémům s koordinací či zajištěním kvality výroby.

S rostoucím počtem očkovaných se po celém světě včetně Německa hovoří o výhodách pro ty, kteří jsou plně imunizovaní. "To je dobře, je to ale třeba činit s rozmyslem a nesmí to být diskriminační," říká Şahin, který se obává projevů možné závisti. Upozorňuje také na to, že ne každý chce být očkován a ne každému zdravotní stav imunizaci umožňuje. "Na tyto lidi musíme brát ohled," říká.

I proto svět podle Şahina nečeká návrat ke starým pořádkům, ale bude muset vykročit k nové normálnosti. "V nové normalitě tak zřejmě budeme každé dva týdny číst v novinách o nových ohniscích, které ale budou pod kontrolou," dodává.

Témata:  očkování Koronavirus Pfizer věda

Související

Testování na přítomnost koronaviru DOMÁCÍ

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Indie, ilustrační foto Asie a Austrálie

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 31 minutami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 53 minutami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před hodinou

před hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 11 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 11 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 12 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 13 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

před 13 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 13 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama