Policie shání svědectví proti drsné sektě, údajně týrá své členy

Třebíč - Vůdkyně sekty své ovečky přesvědčuje o tom, že má nadpřirozené schopnosti a vyučuje je vlastní duchovní učení. Na tom by nebylo nic nezákonného, pokud by neexistovaly věrohodné důkazy o týrání členů sekty, a to včetně malých dětí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Policii se ozvali tři bývalí členové sekty a poskytli svědectví o týrání a bití mezi členy sekty. Zejména od její vůdkyně přezdívané matka La. Tito tři lidé před časem poskytli i exkluzivní rozhovory pro Deník.cz. V nich potvrdili nejen ochotu svědčit proti sektě a její vůdkyni před soudem. Kromě toho předložili i lékařské zprávy, které týrání dokládají. Například Lucie, která žila v sektě třináct let, zjistila po svém útěku u lékaře, že má zlomený nos a mnohonásobnou frakturu obličeje.

Případ řešila jak policie, tak Okresní státní zastupitelství v Třebíči. A právě to muselo i přes shromážděné důkazy případ letos odložit. Vzhledem k tomu, že všichni tři svědci popisovali dobu mezi lety 2004 a 2006, bylo týrání promlčeno. "Dostalo se to ven až po dlouhé době od lidí, kteří z té skupiny odešli. Byly tam indicie týrání a bití těch členů, ale bylo to bohužel promlčeno," uvedl státní zástupce Zdeněk Špaček.

Děsivé na tom je, že i přes odchod zmiňovaných členů se sekta nerozpadla a funguje dál, v bývalé hájovně v Kuroslepech na Třebíčsku. Komunita vychovává i děti. Metody výchovy jsou ale - mírně řečeno - dost neortodoxní a násilné.

"Nesnášela jsem křik a pláč dětí. Nedalo se s tím nic dělat. V průběhu let, jak šel čas, se mi vytrácel smysl toho všeho, jelikož jsme podle matky nikam duchovně nepokročili, nic nepochopili, ale trestalo se stejně. Naopak, tresty byly tvrdší. Přibývalo případů, kdy jsem nechápala, za co vlastně tresty přicházejí," řekla bývalá členka sekty Deníku Vysočina.

Policii a justici zbývá jediná cesta, jak proti sektě zasáhnout. To by se mohlo podařit až pokud by se objevilo nové a mladší svědectví - takové, které by pocházelo z roku 2010 nebo z pozdější doby. Pak by se Ladislava Kujalová Jurová alias matka La musela ze svých skutků zpovídat před soudem. V takovém případě by jí hrozilo až osm let vězení.

Témata: krimi | Policie ČR | sekty
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gang cizinců znásilnil v Praze turistku, soud vynesl tresty

18.01.2019 15:23 Za znásilnění turistky v hotelu v pražské Náprstkově ulici potrestal Obvodní soud pro Prahu 1…

Nepovolený náklad. Migranti vyskákali u Prahy za jízdy na dálnici

18.01.2019 14:49 Aktualizováno Do Německa proudí přes Českou republiku stále více migrantů, k našim sousedům měla pravděpodobně…

Podnapilý řidič si spletl koleje se silnicí, srážce s vlakem zabránil jen…

16.01.2019 14:36 Pití alkoholu před jízdou se vymstilo dvaapadesátiletému cizinci, který u Mokrovrat na Příbramsku…

Muž se policistům v Prostějově schoval v kanále, prchal 14 hodin

16.01.2019 10:28 Prostějovští policisté pátrali od úterý 14 hodin po jednačtyřicetiletém muži, který se před nimi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama