Vyšetřování Nagyové a Grygárka: Co nás čeká?

Praha - Prověřování jeden z větví v kauze Nagyová, v níž se podle podezření bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek s organizovanou skupinou osob dopustili trestného činu sabotáže, podle informací portálu Česká justice končí. V České republice se tak může odehrát mimořádný proces desetiletí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Jak upozorňuje server, vlastizrada, rozvracení republiky, vyzvědačství, záškodnictví, sabotáž nebo spolupráce s nepřítelem jsou trestné činy proti České republice, jak je obsahuje Hlava IX zvláštní části Trestního zákona. "Právě podezřením z trestného činu proti republice, ze kterého je podle usnesení VSZ v Olomouci podezřelý Libor Grygárek spolu s dalšími osobami, bylo odůvodněno společné řízení v případu Nagyová a spol. Trestný čin sabotáže je tím činem, který spojil jména Nagyové a Grygárka s dalšími osobami," dodává Česká justice.

Z oficiálního usnesení o vyloučení věci ze státního zastupitelství se v případě Nagyová má jednat o "organizovanou skupinu, do jisté míry řízenou dalšími podezřelými, která usilovala o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech osobami, které mohly jednat ve prospěch organizované skupiny a tím by organizovaná skupina Libora Grygárka dosáhla nefunkčnosti jednoho ze základních principů demokratického státu," cituje server s tím, že "z hlediska společného řízení bylo odůvodněno podezření, že činnost Libora Grygárka je do jisté míry řízena dalšími podezřelými, kteří usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech a dalších státních institucích, jejichž cílem je především boj s trestnou činností."

Nagyová, Grygárek a další tak mohou podle upozornění České justice čelit trestu až 12 let odnětí svobody, neboť jednali v organizované skupině. Tajné spolčování, úmyslné ohrožování státní správy nebo jednání ve prospěch některé ze skupin lidí bylo podle upozornění serveru těžkým politickým zločinem a trestným činem proti republice už v roce 1918. Sabotáž jako se zvláštní trestný čin ale poprvé objevuje v zákonu v roce 1948.

Server zjišťoval, zda-li už byl od roku 1994 někdo obviněn z tohoto trestného činu, eventuálně kolik osob bylo za sabotáž odsouzeno. Z odpovědi Nejvyššího státního zastupitelství vyplývá, že od roku 2008 nebylo vzneseno žádné obvinění a zpracování dotazu do tohoto roku by znamenalo značný rozsah práce, a tedy i delší časové období na zpracování.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na Břeclavsku: Policisté obvinili ženu, skončila ve vazbě

22.01.2019 10:06 Policisté v Jihomoravském kraji obvinili z vraždy na Břeclavsku ženu, je ve vazbě, řekl dnes ČTK…

Policie pátrala po dvou mladých dívkách z Prahy, jedna je už doma

22.01.2019 08:51 Aktualizováno Policisté od pondělí pátrali po dvou dívkách z Prahy ve věku 12 a 13 let, mladší z nich se již sama…

Loupež v Karlových Varech: Pachatel vykradl zlatnictví, je na útěku

21.01.2019 20:42 V Karlových Varech v Západní ulici dnes vpodvečer neznámý pachatel přepadl a vykradl zlatnictví.…

Podnapilý muž se polil hořlavinou v Tursku u Prahy, zadržela ho policie

21.01.2019 17:09 Podnapilý muž se dnes odpoledne v Tursku nedaleko Prahy polil hořlavinou. Zda se chtěl i zapálit,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama