Vyšetřování Nagyové a Grygárka: Co nás čeká?

Praha - Prověřování jeden z větví v kauze Nagyová, v níž se podle podezření bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek s organizovanou skupinou osob dopustili trestného činu sabotáže, podle informací portálu Česká justice končí. V České republice se tak může odehrát mimořádný proces desetiletí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Jak upozorňuje server, vlastizrada, rozvracení republiky, vyzvědačství, záškodnictví, sabotáž nebo spolupráce s nepřítelem jsou trestné činy proti České republice, jak je obsahuje Hlava IX zvláštní části Trestního zákona. "Právě podezřením z trestného činu proti republice, ze kterého je podle usnesení VSZ v Olomouci podezřelý Libor Grygárek spolu s dalšími osobami, bylo odůvodněno společné řízení v případu Nagyová a spol. Trestný čin sabotáže je tím činem, který spojil jména Nagyové a Grygárka s dalšími osobami," dodává Česká justice.

Z oficiálního usnesení o vyloučení věci ze státního zastupitelství se v případě Nagyová má jednat o "organizovanou skupinu, do jisté míry řízenou dalšími podezřelými, která usilovala o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech osobami, které mohly jednat ve prospěch organizované skupiny a tím by organizovaná skupina Libora Grygárka dosáhla nefunkčnosti jednoho ze základních principů demokratického státu," cituje server s tím, že "z hlediska společného řízení bylo odůvodněno podezření, že činnost Libora Grygárka je do jisté míry řízena dalšími podezřelými, kteří usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech a dalších státních institucích, jejichž cílem je především boj s trestnou činností."

Nagyová, Grygárek a další tak mohou podle upozornění České justice čelit trestu až 12 let odnětí svobody, neboť jednali v organizované skupině. Tajné spolčování, úmyslné ohrožování státní správy nebo jednání ve prospěch některé ze skupin lidí bylo podle upozornění serveru těžkým politickým zločinem a trestným činem proti republice už v roce 1918. Sabotáž jako se zvláštní trestný čin ale poprvé objevuje v zákonu v roce 1948.

Server zjišťoval, zda-li už byl od roku 1994 někdo obviněn z tohoto trestného činu, eventuálně kolik osob bylo za sabotáž odsouzeno. Z odpovědi Nejvyššího státního zastupitelství vyplývá, že od roku 2008 nebylo vzneseno žádné obvinění a zpracování dotazu do tohoto roku by znamenalo značný rozsah práce, a tedy i delší časové období na zpracování.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Újezdu u Prahy našli mrtvého muže. Co se mu stalo nikdo neví

10.11.2019 15:20 Hasiči dnes našli nedaleko své zbrojnice v Újezdu u Průhonic mrtvého muže.

Policie obvinila fanouška Havířova ze smrti muže

08.11.2019 15:51 Policie obvinila v souvislosti se smrtí jednačtyřicetiletého hokejového fanouška Havířova…

Spadla klec: Policie dopadla řidiče formule, který jel po dálnici D4

08.11.2019 08:34 Policisté vypátrali řidiče formule, který jel 8. září po dálnici D4 mezi Příbramí a Dobříší.…

Žena nechala dítě v mrazu, za pokus o vraždu jde sedět

07.11.2019 14:42 Žena, která nechala loni v únoru svého šestitýdenního syna venku v mrazu, půjde do vězení za pokus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama