Senzace kolem "vraždících šílenců" zhoršuje možnost soužití, říká psychiatr

Praha - Psychiatr Radkin Honzák se na svém blogu vyjádřil k tragédii ve Žďáru. Kritizuje média za víření emocí a říká, že schizofrenici nejsou až tak nebezpeční, jako spíše rozdílní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie

"To, co se stalo ve žďárské škole, je tragedie. Prosím všechny pozůstalé, aby přijali projev mé upřímné soustrasti. Vím také, jak malá náplast to je na jejich bolest, na smutek nad zmařeným mladým životem. Pokud pro vás mohu něco udělat, udělám to rád," uvádí Honzák svůj příspěvek a pokračuje hlavní myšlenkou.

"Rozvířené emoce by však neměly zasáhnout širší společenství o nic víc, než je zasáhnou zprávy o zbytečné smrti mladých lidí za méně dramatických okolností," píše.

Mladí lidé u nás prý umírají například na silnicích či vlivem drog bez toho, aby se kvůli tomu mobilizovaly "televizní stanice, ministři, soudci, policejní aparát a houfy amatérských posuzovatelů".

Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že případ ve Žďáru otevírá diskusi o tom, jak chránit obyvatelstvo před duševně nemocnými lidmi. Takový přístup se ale Honzákovi nezdá šťastný.

"Policejní prezident by mohl vědět, že lidé s duševními poruchami jsou v tomto typu trestné činnosti daleko za ostatní populací, zhruba v poměru 1:2. Má o tom dost přesné statistiky," oponuje Tuhému.

Žádný psychiatr není děd Vševěd

"Vraždící šílenci" jsou podle Honzáka lákavým soustem pro média, zatímco například vícero mrtvých na silnicích každý víkend takový ohlas nemá. "Tím méně narkomani (ti ať se mezi sebou pobijou, aspoň od nich bude pokoj)," dodává.

Útočnice Barbora Orlová podle Honzáka spadá do druhého typu schizofrenie, který je charakterizován neustálými relapsemi a remisemi. Proto je prý v případě plného ústupu chorobných příznaků, neboli remise, neodůvodněné držet nemocnou v ústavní péči.

"Psychiatři by měli také konečně přiznat, že žádný z nás není děd Vševěd, aby dokázal bezpečně ohadnout, co se jeho pacientům děje v mysli. Ono to totiž nelze spočítat ani u zdravých!" píše Honzák.

Zvrat může podle něj proběhnout během jediného dne. O to lepší by prý měla být spolupráce mezi zdravými a diagnostikovanými. Mediální senzace okolo podobných případů podle Honzáka propast mezi oběma skupinami naopak prodlužuje a zhoršuje možnost pochopení a soužití.

Takováto smrt je ojedinělá

Schizofrenici podle Honzáka nejsou zdaleka tak nebezpeční, jako jsou jiní. Xenofobie vůči nim je prý biologicky nastavená, možná více než proti jiným rasám. "Zatímco však u těch se nesmí uvádět etnikum, u lidí s duševní poruchou je možné uvádět jejich diagnózu, což opticky zvětšuje jejich podíl na této kriminalitě," říká psychiatr.

"A tak zatímco u dejme tomu namibijského vraha by to bylo porušením jeho lidských práv, s psychotikem si každý může bez okolků vyplachovat ústa," kritizuje Honzák přístup společnosti a médií.

"Bulvár bude teď pár dnů ždímat ze svých odběratelů adrenalin, po psychiatrické oblasti začnou chodit úřednické kontroly a pacienti se dostanou do ještě nevýhodnější pozice a do větší izolace. Přitom takováto smrt je ojedinělá. Ty desítky a stovky jiných jsou však příliš banální," píše na závěr.

MUDr. Radkin Honzák CSc. je asistent ÚVL 1.LF UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr REMEDIS.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gang cizinců znásilnil v Praze turistku, soud vynesl tresty

18.01.2019 15:23 Za znásilnění turistky v hotelu v pražské Náprstkově ulici potrestal Obvodní soud pro Prahu 1…

Nepovolený náklad. Migranti vyskákali u Prahy za jízdy na dálnici

18.01.2019 14:49 Aktualizováno Do Německa proudí přes Českou republiku stále více migrantů, k našim sousedům měla pravděpodobně…

Podnapilý řidič si spletl koleje se silnicí, srážce s vlakem zabránil jen…

16.01.2019 14:36 Pití alkoholu před jízdou se vymstilo dvaapadesátiletému cizinci, který u Mokrovrat na Příbramsku…

Muž se policistům v Prostějově schoval v kanále, prchal 14 hodin

16.01.2019 10:28 Prostějovští policisté pátrali od úterý 14 hodin po jednačtyřicetiletém muži, který se před nimi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama