Revoluce v kriminalistice: Vědci vymýšlejí stroj na detekci pachů

Praha - Světovou kriminalistiku čekají v blízké budoucnosti převratné změny. A podílí se na nich čeští vědci. Pracují na vytvoření trvalé databáze lidských pachů. Současně vyvíjejí přístroj, který by jako první na světě uměl lidské pachy bezpečně rozeznat. Novinka způsobí v kriminalistice takovou revoluci jako například před lety daktyloskopie nebo relativně nedávno testy DNA.

Přidejte svůj názor

371

Pachatelé se snaží být vždy o krok napřed. Naučili se nezanechávat otisky ani stopy DNA. Po každém z nás ale zůstane pach.

"Pach člověk zachovává, ať chce nebo nechce. Na místě činu pachatel zachovává pachovou stopu i když se snaží odstranit všechny další stopy, bezděčně. Nemůže zabránit někdo tomu, aby na místě činu nezanechal třeba nějakou malou mikrostopu pachovou stopu," uvedl pro TV Nova Jiří Straus, ředitel Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín, VŠFS.

Podle vědců každý člověk produkuje zhruba miliardu pachových molekul. Odhadují, že jen 10 - 15 z nich tvoří náš nezaměnitelný pachový podpis. Ten umějí zatím odhalit pouze cvičení psi.

"Každý člověk produkuje řekněme miliardu molekul. A pro tu vlastní identifikaci osoby, pro tu pachovou signaturu je potřeba malý vzorek těch molekul, třeba 10-15 molekul. Opravdu velmi malé spektrum," říká Jiří Straus.

Už 5 let tým vědců při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze pracuje na tom, aby technikou nahradili psí čich. "Pokud by se nám to podařilo, tak bychom měli světové prvenství. To bude veliký zlom v kriminalistice."

"Za celou dobu, kdy je používána tato metodika, tak jsme nezjistili, že by se chyby dopustil pes," uvedl Martin Kloubek, soudní znalec v oboru kriminalistické odorologie. Je to ale stále subjektivní metoda. Co označí pes, soudy berou jako podpůrný důkaz, který pro odsouzení nestačí.

"Pokud bychom měli v současné době jediný důkaz pachovou stopu, identifikovanou podle psa, tak to bohužel nemůžeme brát jako stoprocentní, objektivní důkaz o tom, že na místě ten pachatel byl," říká soudkyně Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová.

Jakmile bude lidský pach měřitelný přístrojem, bude to pro soudce nezpochybnitelný důkaz. "Měl by podobnou sílu jako důkaz DNA, daktyloskopické stopy se kterými my už teď běžně pracujeme," dodala soudkyně.

Témata: krimi | DNA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepovolený náklad. Migranti vyskákali u Prahy za jízdy na dálnici

18.01.2019 14:49 Aktualizováno Do Německa proudí přes Českou republiku stále více migrantů, k našim sousedům měla pravděpodobně…

Podnapilý řidič si spletl koleje se silnicí, srážce s vlakem zabránil jen…

16.01.2019 14:36 Pití alkoholu před jízdou se vymstilo dvaapadesátiletému cizinci, který u Mokrovrat na Příbramsku…

Muž se policistům v Prostějově schoval v kanále, prchal 14 hodin

16.01.2019 10:28 Prostějovští policisté pátrali od úterý 14 hodin po jednačtyřicetiletém muži, který se před nimi…

Ostravští policisté pátrají po příčné flétně, stojí 140 tisíc korun

15.01.2019 13:01 Krádež příčné flétny za zhruba 140.000 korun vyšetřují ostravští policisté. Přišla o ni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama