Revoluce v kriminalistice: Vědci vymýšlejí stroj na detekci pachů

Praha - Světovou kriminalistiku čekají v blízké budoucnosti převratné změny. A podílí se na nich čeští vědci. Pracují na vytvoření trvalé databáze lidských pachů. Současně vyvíjejí přístroj, který by jako první na světě uměl lidské pachy bezpečně rozeznat. Novinka způsobí v kriminalistice takovou revoluci jako například před lety daktyloskopie nebo relativně nedávno testy DNA.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Pachatelé se snaží být vždy o krok napřed. Naučili se nezanechávat otisky ani stopy DNA. Po každém z nás ale zůstane pach.

"Pach člověk zachovává, ať chce nebo nechce. Na místě činu pachatel zachovává pachovou stopu i když se snaží odstranit všechny další stopy, bezděčně. Nemůže zabránit někdo tomu, aby na místě činu nezanechal třeba nějakou malou mikrostopu pachovou stopu," uvedl pro TV Nova Jiří Straus, ředitel Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín, VŠFS.

Podle vědců každý člověk produkuje zhruba miliardu pachových molekul. Odhadují, že jen 10 - 15 z nich tvoří náš nezaměnitelný pachový podpis. Ten umějí zatím odhalit pouze cvičení psi.

"Každý člověk produkuje řekněme miliardu molekul. A pro tu vlastní identifikaci osoby, pro tu pachovou signaturu je potřeba malý vzorek těch molekul, třeba 10-15 molekul. Opravdu velmi malé spektrum," říká Jiří Straus.

Už 5 let tým vědců při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze pracuje na tom, aby technikou nahradili psí čich. "Pokud by se nám to podařilo, tak bychom měli světové prvenství. To bude veliký zlom v kriminalistice."

"Za celou dobu, kdy je používána tato metodika, tak jsme nezjistili, že by se chyby dopustil pes," uvedl Martin Kloubek, soudní znalec v oboru kriminalistické odorologie. Je to ale stále subjektivní metoda. Co označí pes, soudy berou jako podpůrný důkaz, který pro odsouzení nestačí.

"Pokud bychom měli v současné době jediný důkaz pachovou stopu, identifikovanou podle psa, tak to bohužel nemůžeme brát jako stoprocentní, objektivní důkaz o tom, že na místě ten pachatel byl," říká soudkyně Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová.

Jakmile bude lidský pach měřitelný přístrojem, bude to pro soudce nezpochybnitelný důkaz. "Měl by podobnou sílu jako důkaz DNA, daktyloskopické stopy se kterými my už teď běžně pracujeme," dodala soudkyně.

Loading...
Témata: krimi | DNA
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Namol opilý cyklista ohrozil matku s kočárkem, skončil na záchytce

17.07.2019 10:07 Strážníci v Českých Budějovicích zadrželi opilého cyklistu, který ohrožoval chodce v parku Na…

Muž, jehož tělo bylo v přístřešku bezdomovců, byl zavražděn

16.07.2019 13:43 Muž, jehož tělo našli hasiči 6. července při likvidaci požáru přístřešku bezdomovců v Praze…

Cizinci posprejovali Karlův most. Barbarství, rozčílil se primátor Hřib

16.07.2019 12:07 Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí večer posprejovali…

U Prahy čapli namol opilého řidiče. Neuvěříte, kolik měl promile

15.07.2019 16:58 V Mírovicích u Prahy policisté odhalili v sobotu odpoledne řidiče, který při orientační dechové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama