Vrah z Rumburku dopaden, putuje do vazby. Odhalil ho chromozom Y

Rumburk - Kriminalisté po více než půl roce dopadli muže, který je podezřelý z vraždy ženy (†27) v Rumburku. Ústecký okresní ho poslal do vazby. Policie dlouho tápala, musela být odebrána DNA 1500 vytipovaným mužům.

Přidejte svůj názor

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Klient byl vzat do vazby útěkové, neboť soud má obavu, že by mohl uprchnout nebo se skrývat. My se domníváme, že ta obava tady dána není. Pokud by byl pachatelem, měl na to půl roku a neučinil tak," řekl advokát obviněného Pavel Kras s tím, že klient si proti vazbě nepodal stížnost.

Podle státní zástupkyně Anny Puchtové muž čelí obvinění z vraždy a znásilnění. V minulosti byl trestán za loupež. Z vězení byl podmínečně propuštěn v roce 2012. Muž se ještě před obviněním k činu přiznal.

Podle policie šlo o náhodného pachatele, podle dosavadního vyšetřování svou oběť neznal. Na případu pracoval speciální tým kriminalistů, spolupracovali i s německými kolegy.

Žena odešla z domova 28. června 2014. Její tělo našli policisté při rozsáhlé pátrací akci o dva dny později za městem u Pivovarského rybníka. Kriminalisté dlouho tápali, svědky hledali i prostřednictvím médií. Nakonec rozhodli o odběru DNA u vytipované skupiny mužů. Vzorků sebrali asi 1500 a porovnávali je s biologickými stopami nalezenými na těle oběti. Právě DNA kriminalisty k podezřelému pravděpodobně přivedla. Vzorky zpracovával Kriminalistický ústav a shodu se zajištěnými stopami našli experti u vzorku s číslem 1002.

I přesto, že muž byl v minulosti odsouzený, jeho vzorek nevyšel z národní databáze DNA. Podle kriminalistického experta Vladimíra Procházky se na těle oběti podařilo izolovat jen Y chromozom. "Chromozom Y se standardně nevkládá do databáze, pouze u mravnostních trestných činů. Pokud tedy byl v databázi, tak tam měl profil jen své lidské DNA a ta nám z místa činu nevyšla. My jsme získali chromozom Y," řekl Procházka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama