Střelba v Uherském Brodě: Devět mrtvých, útočil "vyšinutý jedinec". Toto volal do televize

Uherský Brod - V Uherském Brodě se dnes krátce po poledni střílelo v restauraci Družba. Na místě zasahuje policie. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým dorazili místo tragédie, je na místě osm mrtvých a za útokem stojí "vyšinutý jedinec". Devátým mrtvým je útočník, který po činu zřejmě spáchal sebevraždu.

Střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě (24. 2. 2015)
doporučujeme

Podle starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL) vpadl do restaurace ozbrojený muž, který začal bezhlavě střílet. "Vypálil asi 25 ran a pravděpodobně zranil dva lidi," uvedl starosta města Patrik Kunčar, podle kterého na místo vyrazila policejní zásahová jednotka z Brna. 

"Pachatel je zpacifikován, útok již nepokračuje," řekl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Na místě operovala zásahová jednotka. Informace o tom, zda muž držel také rukojmí, nedokázal potvrdit.

"Okolí budovy je uzavřené, nepouštíme sem žádné lidi," popsal situaci Stránský. Další informace policie z taktických důvodů nehodlá sdělovat. Do restaurace vnikla krátce před půl třetí speciální zásahová jednotka policie a ozvaly se ohlušující detonace a střelba. Policejní zásah trval dvě hodiny.

Útočník zabil sedm mužů a jednu ženu, která je podle dosavadních informací servírka z restaurace. Další žena, jeden z hostů podniku, při útoku utrpěla vážné zranění.

"Utrpěla střelné poranění a ve vážném stavu byla převezena na ARO uherskohradišťské nemocnice," řekl ČTK mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Záchranná služba má podle něj na místě sedm posádek a také vrtulník.

Stav zraněné ženy, převezené do nemocnice, je vážný. "Už je teď po operaci, leží na ARU a její stav je nadále velmi vážný. Jde o střelná poranění hrudníku," řekla ČT Dana Lipovská, mluvčí uherskohradišťské nemocnice.

Psali jsme:  

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má podle České televize informace o osmi obětech. Muž, který střílel, je podle Chovance také mrtvý. Údajně obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se. Pachatelem by měl být místní občan, který je duševně nemocný.

Motivaci pachatele policie vyšetřuje, podle státního zástupce Romana Kafky šlo o směs osobních důvodů. O tom, zda měl muž psychické problémy, žalobce zatím spekulovat nechtěl.

"Jsem s policejním prezidentem na cestě do Uherského Brodu. Podle dostupných zpráv nejde o teroristický útok, ale o čin vyšinutého jedince," napsal Chovanec před několika hodinami na Twitteru.

"Mám zprostředkované informace, že střelcem byl 60letý místní občan, který vpadl do restaurace se dvěma palnými zbraněmi a začal kolem sebe bezhlavě střílet. Spekuluje se o tom, že tento člověk nebyl duševně v pořádku," řekl České televizi Kunčar.

Místní jsou podle něj v šoku. "Nikdo nevěří, že se něco takového mohlo v tak malém městě stát. Vůbec si nedovedu představit, jaké důsledky to bude mít na budoucí život v tomto městě," uvedl.

Dodal, že zatím nezná totožnost obětí, ani útočníka. "Pachatel bydlel zřejmě poblíž, pravděpodobně byl psychicky labilní. O pravých důvodech útoku se asi nikdy nedozvíme," řekl České televizi starosta.

Útočník před střelbou volal do televize

Pachatel dnešní střelby v Uherském Brodě si reportérovi TV Prima stěžoval na šikanu, kterou úřady údajně neřeší. V telefonátu na linku Krimi zpráv před činem řekl, že má pistoli a že se zařídí "po svém". Podle státního zástupce byl pachatelem dvaašedesátiletý muž.

Střelec televizi Prima zavolal ve 12:56. "Oznámil nám, že je v Uherském Brodě a ať za ním přijedeme. Snažili jsme se zjistit proč, co nám chce ukázat. Na to nám po chvilce odpověděl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanován a úřady to neřeší," popsal Pavel Lebduška z TV Prima telefonát, který trval zhruba čtyři minuty. Pachatel poté reportérovi řekl, "že má pistoli, rukojmí a že se zařídí po svém." Novinář se snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii.

Pachatele novinář popsal jako "osobu psychicky zcela na dně". "Představil se nám příjmením, zatím informace nezveřejňujeme, protože je nemáme od policie potvrzené," řekl Lebduška. "Muž byl podle mě pevně rozhodnutý, že to udělá," dodal novinář. O tom, že jde o střelce, nepochybuje vzhledem k časové následnosti střelby, která se podle policie odehrála krátce po 13:00.

Premiér bohuslav Sobotka je podle svého vyjádření šokován tragickým útokem, který se dnes odehrál v Uherském Brodě. "Rád bych vyjádřil hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala," uvedl.

"Všichni občané Uherského Brodu i vedení města jsou naprosto šokováni tragickým činem, který se u nás dnes odehrál!!! Cítíme s rodinami obětí, které naprosto nepochopitelně a nečekaně zemřeli. Za všechny projevy soustrasti, které přicházejí z celého světa, z celého srdce děkujeme," napsali zastupitelé na webové stránky města.

Restaurace Družba se nachází nedaleko centra města v blízkosti místního akvaparku a nádraží. Během zásahu policie proto zhruba na hodinu omezila dopravu na železnici i na přilehlých silnicích.

Právě do pokladny nedalekého akvaparku přiběhli čtyři lidé, kterým se podařilo z restaurace utéct bez úhony. Vlastimil Šmíd, ředitel Centra plaveckých aktivit Delfín, okamžitě volal policii, ta ale už o střelbě v věděla. Do restaurace podle Šmída pravidelně chodili i zaměstnanci akvaparku. "Je to nepředstavitelná tragédie. Člověk ani nedomyslí, že se něco takového v tak malém městě může stát," řekl ČTK Šmíd.

Restaurace je umístěna v prvním patře, v přízemí je prodejna koberců. Na obědy do ní chodí mnozí obyvatelé Uherského Brodu. "Sám jsem sem občas zavítal na oběd, je to bezproblémová restaurace v centru města," řekl České televizi starosta. V době masakru byl podle něj mezi návštěvníky i manžel jeho asistentky, život si zachránil tím, že odešel na toaletu.

V české historii jde o jednu z nejtragičtějších událostí tohoto druhu. Srovnání snese například čin dvaadvacetileté Olgy Hepnarové, která v červenci 1973 vjela s nákladním autem úmyslně mezi lidi na zastávce tramvaje v Praze 7. Jako motiv svého činu tehdy uvedla "vyrovnání účtů se společností". Způsobila smrt osmi lidí a zranění dalších. V roce 1975 byla popravena.

O střelbě píší přední světová média

Česká republika se po útoku střelce v restauraci v Uherském Brodě dostala do titulků předních světových médií. Jako neobvyklou událost pro zemi, která je klidná a nezažila velký útok střelce, popisuje uherskobrodský případ britská BBC. Internetový portál britského deníku The Daily Telegraph mu věnuje online reportáž.

Německý deník Die Welt v internetovém vydání nazval události na jihovýchodní Moravě "Dramatem v restauraci", ve svém vysílání o nich informuje třeba i americká zpravodajská televize CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie stíhá sedm lidí kvůli prodeji drog na Kladensku

06.08.2020 18:24 Policisté obvinili sedm lidí z prodeje pervitinu a kokainu na Kladensku, hrozí jim až desetileté…

Policista při zásahu v chatové oblasti zastřelil muže

06.08.2020 13:30 Při zásahu v chatové oblasti u obce Smržov na Jindřichohradecku policista ve středu večer zastřelil…

Muž v Brně přepadl čerpací stanici, obsluze se omlouval

06.08.2020 09:55 Neznámý pachatel přepadl v první polovině července čerpací stanici v Heršpické ulici v Brně,…

Recidivista podle policie napáchal 30 trestných činů. Odcizil, co se dalo

05.08.2020 11:04 Z 30 trestných činů obvinila vyškovská policie dvaatřicetiletého recidivistu, je podezřelý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama