Kněz Tvrdoň oběti znásilnění uplácel asi penězi z kasičky kostela

Havl. Brod - Kněz Erik Tvrdoň, odsouzený za znásilnění a pohlavní zneužití, se odvolal proti svému trestu. Ze spisu teď vyšel najevo jeho další hřích. Svým obětem zřejmě platil za mlčení i penězi z kostelní kasičky.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Soud, ilustrační fotografie

Případ havlíčkobrodského kněze Erika Tvrdoně nekončí. Duchovní, který dostal za znásilnění a pohlavní zneužití čtyř žen a třináctileté dívky 5 let vězení, se odvolal. Soudní přelíčení ale odhalilo další zarážející věc. Z výpovědí zneužitých žen vyplývá, že peníze na dárky, které kněz svým obětem občas kupoval, mohly pocházet ze sbírky věřících na provoz farnosti.

Nové oblečení, kredity do mobilu, hotové peníze a jiné dárky - tím vším se měl Erik Tvrdoň snažit si ženy naklonit, aby byly povolnější. Z platu duchovního si to ale mohl jen těžko dovolit. Podle utajovaných výpovědí jeho obětí, které zazněly u soudu, mohly peníze pocházet ze sbírek od věřících.

Jedna z obtěžovaných žen například do spisu uvedla: "Peníze mi přinesl zabalené v pytlíku nebo kapesníku. Byly to samé drobné, styděla jsem se to vyndat a platit s nimi v obchodě, mohl to mít z kasiček."

Pokud se krádeže u soudu prokážou, nebude to Tvrdoňův první podobný prohřešek. Finanční machinace totiž stály už za jeho přeřazením z jeho předchozího působiště. A církev se nebrání dalšímu vyšetřování. "Pakliže se to prokáže, tak není důvod se tím nezabývat i do minulosti," uvedl mluvčí královéhradecké diecéze Lukáš Peška. Prověřovalo by se jak Tvrdoňovo předešlé působení ve Svojanově ve Východních Čechách, tak i poslední v Havlíčkově Brodě a obci Pohled.

Proti pětiletému trestu, který Tvrdoň dostal za celkem třináct trestných skutků, mezi kterými je i znásilňování a pohlavní zneužívaní, se duchovní odvolal. S trestem není spokojená ani žalobkyně. "Domnívám se, že by měl být uložený přísnější trest," uvedla státní zástupkyně Zdeňka Tománková.

Případ je tak stále otevřený, stejně jako konečná výše trestu. Pokud bude kněz Tvrdoň uznán vinným, přijde i o kněžské roucho. Jeho případ řeší už i Svatý stolec ve Vatikánu. Soud v Pardubicích se bude případem znovu zabývat asi během dvou měsíců.

Témata: soudy | Znásilnění
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie pátrá po 77leté seniorce a čtrnáctileté dívce

09.12.2018 15:25 Aktualizováno Policie pátrá po sedmasedmdesátileté Viole Šleichové z Děčína. Žena odešla v sobotu do kostela a od…

Policie vyšetřuje nález těla na Pardubicku. Leželo sražené u silnice

09.12.2018 12:41 Policie hledá svědky neštěstí, které se v sobotu před půlnocí stalo na silnici mezi Dašicemi a…

Podivná smrt v Plzni: Kriminalisté vyšetřují úmrtí mladého chlapce

09.12.2018 12:13 Plzeňští kriminalisté vyšetřují násilný čin, při němž v noci na dnešek zemřel nezletilý mladík.…

GIBS obvinila policistu z Děčínska. Přiznal se k prodeji drog a vynášení…

07.12.2018 13:29 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z Děčínska z toho, že prodával…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama