Kněz Tvrdoň oběti znásilnění uplácel asi penězi z kasičky kostela

Havl. Brod - Kněz Erik Tvrdoň, odsouzený za znásilnění a pohlavní zneužití, se odvolal proti svému trestu. Ze spisu teď vyšel najevo jeho další hřích. Svým obětem zřejmě platil za mlčení i penězi z kostelní kasičky.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Případ havlíčkobrodského kněze Erika Tvrdoně nekončí. Duchovní, který dostal za znásilnění a pohlavní zneužití čtyř žen a třináctileté dívky 5 let vězení, se odvolal. Soudní přelíčení ale odhalilo další zarážející věc. Z výpovědí zneužitých žen vyplývá, že peníze na dárky, které kněz svým obětem občas kupoval, mohly pocházet ze sbírky věřících na provoz farnosti.

Nové oblečení, kredity do mobilu, hotové peníze a jiné dárky - tím vším se měl Erik Tvrdoň snažit si ženy naklonit, aby byly povolnější. Z platu duchovního si to ale mohl jen těžko dovolit. Podle utajovaných výpovědí jeho obětí, které zazněly u soudu, mohly peníze pocházet ze sbírek od věřících.

Jedna z obtěžovaných žen například do spisu uvedla: "Peníze mi přinesl zabalené v pytlíku nebo kapesníku. Byly to samé drobné, styděla jsem se to vyndat a platit s nimi v obchodě, mohl to mít z kasiček."

Pokud se krádeže u soudu prokážou, nebude to Tvrdoňův první podobný prohřešek. Finanční machinace totiž stály už za jeho přeřazením z jeho předchozího působiště. A církev se nebrání dalšímu vyšetřování. "Pakliže se to prokáže, tak není důvod se tím nezabývat i do minulosti," uvedl mluvčí královéhradecké diecéze Lukáš Peška. Prověřovalo by se jak Tvrdoňovo předešlé působení ve Svojanově ve Východních Čechách, tak i poslední v Havlíčkově Brodě a obci Pohled.

Proti pětiletému trestu, který Tvrdoň dostal za celkem třináct trestných skutků, mezi kterými je i znásilňování a pohlavní zneužívaní, se duchovní odvolal. S trestem není spokojená ani žalobkyně. "Domnívám se, že by měl být uložený přísnější trest," uvedla státní zástupkyně Zdeňka Tománková.

Případ je tak stále otevřený, stejně jako konečná výše trestu. Pokud bude kněz Tvrdoň uznán vinným, přijde i o kněžské roucho. Jeho případ řeší už i Svatý stolec ve Vatikánu. Soud v Pardubicích se bude případem znovu zabývat asi během dvou měsíců.

Loading...
Témata: soudy | Znásilnění
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie hledá chlapce (14), utekl oknem v jídelně z dětského domova

22.04.2019 21:22 Jihočeská policie pátrá po čtrnáctiletém chlapci, který dnes utekl z dětského domova v Boršově nad…

Z psychiatrické léčebny Lnáře uprchl pacient, může být nebezpečný

22.04.2019 20:18 Z psychiatrické léčebny Lnáře na Strakonicku dnes uprchl dvacetiletý pacient Miroslav Zeman. Bez…

Pražští policisté pátrají po 55letém muži, zřejmě se chce zabít

22.04.2019 20:10 Pražští policisté hledají od dnešního odpoledne Josefa Kadlečka, který chce zřejmě spáchat…

Německá seniorka se ztratila na Liberecku. Policie pátrá i v krmelcích,…

22.04.2019 13:25 Aktualizováno Policie na Liberecku pátrá po ztracené německé seniorce. Sedmašedesátiletá žena se s přítelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama